ИН4С

ИН4С портал

Студенти Металуршко – технолошког факултета: Од стицања знања до цивилног активизма на пољу екологије

1 min read

Универзитет Црне Горе

Природа је потребна човјеку много више него човјек природи, каже Глорија Вукићевић, студент друге године мастер студија Заштите животне средине на Металуршко – технолошком факултету Универзитета Црне Горе.

Она и њен старији колега са мастер студија, Војислав Илић, су од оних студената који су, кроз волонтеризам у зеленим акцијама, живјели свој изабрани студијски програм.

Војислав данас има и своју Невладину организацију „Зелени правац – Green direction“ . До сада, његова невладина организација је већ реализовала два пројекта у која су били укључени некадашњи студенти МТФ-а. А ако све буде ишло по плану, каже он, биће укључивани и студенти са основних студија (хонорарно или волонтерски, зависи од пројекта и буџета.

„Управо треба да почнемо реализацију пројекта у који је укључено још пет студената са мастер студија заштите живоне средине. Ријеч је о пројекту „Додјела опреме за компостирање и едукација пољопривредних произвођача о одрживом управљању газдинством у погледу продукције биљног отпада”. Третман биљног отпада у пољопривреди данас представља проблем. Рализација пројекта ће бити у Голубовцима, а финансира га Град Подгорица”, казао је Илић.

Његова колегиница Вукићевић каже да је, кроз студирање, и разне области жаштите животне средине дошла до спознаје да је све подложно промјени и да ништа није апсолутно.

„Дубоко вјерујем, да су нашој земљи потребни млади људи који се не мире са „статусом кво“, који су спремни да кандидују своје идеје и да преузимају иницијативу како би допринијели креирању бољег и успјешнијег друштва.

Она је посебно истакла важност улоге наставног кадра Металуршко-технолошког факултета – који је мотивисан, креативан, пожртвован и оријентисан ка будућности. Студенте су усмјерили ка томе да теже зеленој будућности за привреду и новим правима за потрошаче, ка свијету у којем је циркуларна економија основни постулат. „За развој зелене економије и послова потребно је спровођење јавних политика, партиципативан приступ, подизање нивоа свијести и информисаности“, сматра Вукићевић.

Професорица Металуршко-технолошког факултета УЦГ проф. др Мира Вукчевић каже да су ови млади људи већ показали да су будући носиоци политика заштите животне средине, превентивног дјеловања и подизања свијести о заједничкој одговорности.

„Свијест о заједничкој одговорности поготово је дошла у фокус у години обиљежавања јубилеја – 30 година од проглашења Црне Горе еколошком државом. То је пут који треба потврдити у пракси, посебно од отварања Поглавља 27, а са новим генрецијама које оправдавају наш уложени труд и рад, кроз свакодневни активизам током студија, надамо се да ће тако и бити“, закључује професорица Вукчевић.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Студенти Металуршко – технолошког факултета: Од стицања знања до цивилног активизма на пољу екологије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *