ИН4С

ИН4С портал

Шта је договорено око Брегзита

ЕУ и Велика Британија постигле су споразум о Брегзиту, и ако он буде ратификован грађани и компаније ће коначно имати јаснију слику о ономе што их очекује.

Брегзит

ЕУ и Велика Британија постигле су споразум о Брегзиту, и ако он буде ратификован грађани и компаније ће коначно имати јаснију слику о ономе што их очекује.

То је, међутим, велико „ако“, пошто су претходни договор британски посланици одбацили. Споразум који је претходна премијерка Тереза Меј с Бриселом постигла у децембру 2018. парламент је одбио три пута.

Шта се налази у новом споразуму и на који начин се он разликује од текста који је договорила Меј

Питање границе у Ирској и како задржати слободан проток људи и робе преко једине копнене границе Велике Британије и неке чланице ЕУ је од почетка преговора о условима Брегзита било главна препрека. Отворена граница је кључна за регионалну економију али и за мировни процес у Сјеверној Ирској, пише Б92.

Одбачени споразум је садржао одредбу познату као „бекстоп“, која је предвиђала останак британске Сјеверне Ирске у оквиру трговинских и царинских прописа ЕУ чиме би граничне провјере постале непотребне. Присталице Брегзита међу британским посланицима су се томе противиле, тврдећи да би такав аранжман онемогућио Лондон у склапању трговинских споразума са земљама широм свијета.

Британски премијер Борис Џонсон је од почетка инсистирао на томе да читава Велика Британија, па тако и Сјеверна Ирска, мора напустити царинску унију, што би провјере на граници учинило готово неизбјежним.

Нови споразум тај проблем решава задржавањем Сјеверне Ирске у јединственом тржишту и уклањањем царинских провјера на ирској страни границе, чиме граница остаје отворена. Умјесто тога, царинске провјере и царине ће се односити на британску робу која улази у Сјеверну Ирску с ЕУ као крајњом дестинацијом.

То практично значи да ће се роба царинити у Ирском мору, што је предлог који је британска влада готово од почетка одбијала.

И ЕУ је пристала на компромис, дозвољавајући Сјеверној Ирској специјалан приступ јединственом тржишту. Такође, Сјеверна Ирска споразумом добија право гласа о прописима, чега није било у споразуму из прошле године. Након четири године примјене, сјеверноирски парламент би гласао о продужењу аранжмана или његовом обустављању. Осим одредаба о ирској граници, нови споразум је углавном исти као онај који је постигла Тереза Меј и наводи услове британског иступања.

Велика Британија би требало да напусти ЕУ 31. октобра

Ако споразум буде усвојен, Велика Британија ће напустити ЕУ 31. октобра али ће остати у јединственом тржишту и везана његовим прописима до краја 2020. године, док две стране не договоре нове трговинске односе. Такође, Лондон би пристао да до краја буџетског периода који се завршава 2020. плаћа доприносе за пензије запослених у администрацији ЕУ и за програме ЕУ у којима је Велика Британија учествовала. Ти доприноси су раније били процијењени на око 39 милијарди фунти. Што се тиче права грађана, европски грађани који сада живе у Великој Британији као и Британци који већ живе или раде у земљама ЕУ неће изгубити право на боравак и рад.

У домену трговине, двије стране су у необавезујућој политичкој декларацији обећале „амбициозно, широко, дубоко и флексибилно партнерство у трговинској и економској сарадњи у чијем ће средишту бити свеобухватни и уравнотежени споразум о слободној трговини“, преноси Б92.

Детаљи тог трговинског споразума, као и многи други аспекти будућих односа, биће договарани тек након иступања Велике Британије из ЕУ.

Лидери ЕУ су забринути да Џонсонова влада планира да након Брегзита крене у смјеру економије ниских пореза и ниске регулације. Уступак британске владе у том погледу представља посвећеност „равноправним условима“ уз „заједничке високе стандарде у областима државне помоћи, конкуренције, социјалних давања и запошљавања“.

Двије стране су навеле да ће имати „широко, свеобухватно и уравнотежено безбједносно партнерство“ али да ће „размјере и ниво“ тог партнерства зависити од блискости будућих односа.

И на крају, европски грађани више неће моћи слободно да одлазе да живе и раде у Великој Британији, као ни Британци у ЕУ, али ће за кратке посјете бити задржан безвизни режим.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *