Шта би грчко „не“ значило за Србију

Министар финансија Душан Вујовић каже да је Србија спремна за све реалне шокове у вези са кризом у Грчкој, да министарство и Народна банка имају тајни план из предострожности. Грчко „да“, али ни „не“, не значи много за Србију, каже за Спутњик економиста Љубомир Маџар.
„До ’црних сценарија‘ вероватно неће доћи, али имамо планове из предострожности. Они се не саопштавају јавности, баш као што се ни планови одговора на војну опасност не саопштавају, али они постоје, реални су и договорени са међународним организацијама“, рекао је Вујовић.
Грци су настрадали у обе варијанте, јер када се нека земља или организација толико задужи, исход може да буде само трагичан. Као у грчкој трагедији — имате неколико исхода, али је сваки трагичан, каже за Спутњик економиста Љубомир Маџар, који сматра да ни грчко „да“ ни грчко „не“ не значе много за Србију.
„Наш банкарски систем је добро капитализован, грчке банке су у ствари банке Србије, али у грчком власништву. Не мислим да би та власничка линија довела до лоших импулса и тежих удара од којих би страдала наша привреда. Те банке имају приличан степен независности, али раде по овдашњим прописима које све банке морају да поштују“, каже Маџар.
Поједини економски аналитичари сматрају да би матичне банке, које су под великим притиском у Грчкој, могле да посегну за капиталом који је пласиран у наше банке грчког власништва. Маџар не мисли да је то велики ризик, већ да чак може да дође до обрнутог сценарија.
„Баш због тога што су под великим притиском, не искључујем могућност да се матичне банке ослоне на филијале и потруде се да макар њих сачувају у добром финансијском здрављу. То је једна позитивна чињеница у овој иначе компликованој ситуацији“, оцењује Љубомир Маџар.