Srpsko-rusko bratstvo i Novi svet
1 min read
Piše: Vladimir Kršljanin
Objavljujemo autorovo Izlaganje na Međunarodnom naučno-diplomatskom kongresu posvećenom 80. godišnjici Jaltinske (Krimske) konferencije, održanom u Jalti 27-28. marta 2025
Sav zakon i proroci na ljubavi počivaju“ napisao je pre osam vekova Sveti Sava. I još: „Jasno je da smo neprijatelji Vladici Hristu i Bogu, ako ne ljubimo jedni druge!“.
Jasno je da je Zakonopravilo Svetog Save, jedan od temeljaca srpskog i ruskog pravoslavlja, utemeljeno na zapovestima Gospoda Isusa Hrista. Danas je čovekoljublje osnovna duhovno-moralna vrednost Novog sveta koji predvode pravoslavno utemeljena Rusija i konfučijanski utemeljena Kina. Srpsko-rusko bratstvo je izdržalo sva iskušenja i sve podvale i nasilništva antiljudskog i antihrišćanskog Zapada tokom osam vekova, od krstaških do NATO ratova. Danas je Srbija u strateškom partnerstvu, koje se razvija, i sa Rusijom i sa Kinom, nakon što ih je svojim otporom zapadnoj agresiji pre četvrt veka, podstakla da spasu i sebe i čovečanstvo, sledeći Svetog Savu. Srbija sa Rusijom i Kinom ima i zajedničko iskustvo u borbi protiv fašizma i izgradnji socijalno pravednog društva i ravnopravnosti u međunarodnim odnosima.
Budući da je ljudsko stvaralaštvo kolektivni čin, u naše vreme se jasno pokazalo da je poredak zasnovan na čovekoljublju, ne samo duhovno i moralno, nego i ekonomski, naučno i kulturno, uspešniji od zapadnog poretka, zasnovanog na zloupotrebi čoveka. Naš je zadatak da tu činjenicu pretvorimo u temeljni koncept nove epohe, koncept koji će privući, ohrabriti i inspirisati ljude na celoj planeti.
POBEDA – PONOVO Novi svet je nastupio. SAD su postale toga svesne i pokušavaju da se prilagode. Antiljudska oligarhija još uvek pruža otpor, najviše na tlu zapadne Evrope, koja je vekovima bila izvor zla i ratova. Naša duhovna i moralna snaga i naš koncept treba da dopru do svih ljudskih bića. Tako ćemo graditi zajednicu zajedničke budućnosti čovečanstva i pravedni multipolarni sistem, ali i ispravljati strašne nepravde koje je po svetu posejala oligarhijska diktatura, lažno se predstavljajući kao demokratija.
Danas svet ima šansu da na neki način ponovi i pobedu nad fašizmom i dogovor iz Jalte. Time će biti stvorena situacija da čovečanstvo prvi put u dobroj veri i u potpunosti ostvari potencijale tada utemeljenog sistema, sadržanog u Povelji UN. Jer 1945. se odigrala Velika Pobeda, sa kojom se ni jedna druga ne može sasvim porediti. Danas ponovo bivaju poraženi povampireni oblici fašizma, koji su ponovo udarili na Istorijsku Rusiju, a pre toga na Istorijsku Srbiju. Trijumf Novog sveta, koji je potpun, i duhovni i materijalni, treba da omogući da zajedno sa fašizmom, na smetlište istorije zauvek ode i oligarhija koja ga je stvorila. To je novi kvalitet današnje pobede i današnje Jalte, koje imaju čvrst temelj i oslonac u onim iz 1945.
Za razliku od Evrope pod oligarhijskom diktaturom, koja je 90-ih delovala protiv suverenih prava naroda i socijalne pravde, Srbija se borila da sačuva i jedno i drugo. Epilog njenog desetogodišnjeg otpora, koji se za malo mimoišao sa usponom Putinove Rusije, posle „obojene revolucije“ bio je razorena i rasparčana država, uništena i kolonizovana ekonomija, višeslojna agenturna okupacija i egzemplarna demonizacija i likvidacija od strane ilegalnog tribunala, čitavog državnog i vojnog rukovodstva, uz ubistvo predsednika Slobodana Miloševića.
Srbija je smogla snage da, posle 2012, uspostavljanjem strateškog partnerstva sa Rusijom i Kinom obnovi temelje svog suvereniteta i da krene u ekonomsku obnovu. Srbija je danas jedina evropska zemlja (osim Belorusije, koja je u državnom savezu sa Rusijom) koja uporno odbija da se pridruži antiruskoj i antikineskoj histeriji zapadne oligarhije.
Međutim, ekonomski i drugi oblici zavisnosti Srbije od Zapada, kao i rasprostranjenost i ukorenjenost zapadnih agenturnih NVO i drugih mreža, omogućavaju zapadnoj oligarhije da nastavi hibridni rat protiv srpske države i naroda. Takva situacija je dovela do masovnih protesta u Srbiji u poslednja četiri meseca, praktično od momenta izbora u SAD.
ZAOKRET Zbog svega toga, Srbiji je neophodan zaokret u spoljnoj politici u kojem bi orijentacija na punopravno članstvo u EU bila zamenjena uključivanjem u BRIKS, društvene reforme u kojima bi kolonijalni obrasci i agenturne mreže, nametnuti od strane Zapada, bili zamenjeni suverenim odlučivanjem o pitanjima spoljne, unutrašnje, ekonomske, bezbednosne i kulturne politike, a konfrontacioni hipertrofirani stranački sistem bio zamenjen nekom vrstom saborne demokratije. Nagoveštaji i tih promena nalaze se u svenarodnom pokretu, čije je formiranje počelo ovih dana.
S obzirom na istorijski i duhovni značaj srpsko-ruskog bratstva, kao i na značaj srpskog otpora zapadnoj agresiji za jačanje snage i strateške pozicije Rusije i Kine u svetskoj većini i Novom svetu, ove dve zemlje bi trebalo da zajedno formulišu i Srbiji javno upute ponudu, odnosno predlog, sa bezbednosnim i ekonomskim garancijama, koji će našoj zemlji omogućiti da se u najkraćem roku oslobodi zavisnosti od Zapada, od njihovih ucena i pretnji, kao i od posledica zapadne agresije. To će biti ključni momenat za povratak stabilnosti i saradnje na Balkan i u čitavu Evropu, čime će biti zaokružen proces formiranja Novog sveta.
U poslednja dva veka su svetskom politikom i ideologijom dominirala dva pojma – sloboda i jednakost. Došlo je vreme da i treći ključni pojam političke filozofije – bratstvo, zauzme svoje zasluženo mesto.
Pečat