Српски национални савјет Црне Горе упутио допис Уставном суду да врате таблу са ћириличним писмом
1 min read
Српски национални савјет
Српски национални савјет Црне Горе упутио је допис Уставном суду са молбом да врате таблу са ћириличним писмом, и на тај начин омогуће неселективно и недискриминаторно поштовање и спровођење уставних норми.
Допис упућен Уставном суду преносимо интегрално:
“Узимајући у обзир препоруку Заштитника људских права и слобода везану за очување ћирилице, по одредбама Устава Црне Горе, једног од два равноправна писма позивамо Вас да у најкраћем року на улаз у зграду Уставног суда поставите таблу са исписаним називом институције: УСТАВНИ СУД ЦРНЕ ГОРЕ, на ћириличном писму каква је и раније постојала.
Српски национални савјет Црне Горе је у низу последњих година реаговао на неусаглашеност прописа са Уставом и законима, што је у надлежности Уставног суда Црне Горе сходно чл. 149 ст. 1 тач. 2 Устава Црне Горе. Но и поред тога, Уставни суд Црне Горе је уклонио таблу са ћиричним натписом „Уставни суд Црне Горе“ чиме је на несумњив и очигледан начин повриједио уставне одредбе којима се гарантује равноправна употреба ћиричног и латиничног писма у Црној Гори (чл. 13 ст. 2 Устав Црне Горе), умјесто да прати спровођење, усаглашеност закона и других аката, као и поштовање уставних норми у складу са својим надлежностима.
Напоменућемо, да су разлози за наше инсистирање на равноправну употребу ћириличног писма поред предвиђености нормама највишег правног акта најјаче правне снаге многоструки, на које ћемо Вас у кратким цртама подсјетити.
Ћириличним писмом смо се уписали међу цивилизоване (словесне) и историјске народе Европе и свијета; Ћирилицом је исписана и наша најстарија књига, Мирослављево јеванђеље, коју је УНЕСКО уврстио у едицију „Памћење свијета“ као једно од 120 највреднијих добара које је створила људска цивилизација, као и Октоих, и друге књиге из Црнојевића штампарије, чије штампање представља најзначајнији датум културне историје Црне Горе; Ћирилица је била и остала једна од основних одредица нашег идентитета. Њено напуштање значи прекид са нашим културним и духовним идентитетом, односно одрицање од свог културног наслеђа; Ћирилица данас у Црној Гори има статус само дозвољеног, али не равноправног и обавезујућег писма. На латиници се води сва државна администрација и кореспонденција уз потпуно запостављање ћириличног писма; Не постоји ни један разлог за потискивање и напуштање ћирилице: ни историјски, ни културни, ни естетски, ни лингвистички, ни вјерски, ни техничко-технолошки.
Уколико би се наставио овакав тренд напуштања ћирилице, ње би у кратком времену напросто нестало на овом простору, што не би био само дискриминаторски чин према оном дијелу овдашњег становништва које то писмо доживљава као један од најважнијих чинилаца свог националног, културног, језичког и духовног идентитета, него и незапамћено антицивилизацијско насиље над историјом и културом Црне Горе.
Стога, како бисмо избјегли непотребне спорове у вези са овим предметом, молимо Вас да вратите таблу са ћириличним писмом, те на тај начин омогућите неселективно и недискриминаторно поштовање и спровођење уставних норми”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ocemo cirilicu bre! Crna Gora je Srpska Sparta! Trobojku i cirilicu, da nam dusa pocine!
А и Ти, брате, да пропишеш ћирилицом…