Србија обележава светски дан туризма
1 min read
Фото: Депоситпхотос / густавофразао
Почетак ове године, за Србију је био рекордан, када је туризам у питању, а онда се десила корона.
А онда се десила пандемија, те је цео свет погођен вирусом ковид 19. Из Туристичке организације Србије за Б92.нет објашњавају да у априлу готово да није било туристичког промета.
„Имали смо 95 одсто мање остварених ноћења него у истом месецу прошле године. После вишемесечног пада туристичког промета, у августу, домаћи туристи бележе раст од преко 25 одсто када су у питању доласци пре свега на планине и у бање у Србији“, кажу из ТОС-а.
Подаци су такви да је број ноћења домаћих туриста у јулу у односу на исти месец прошле године мањи за свега 3,2 одсто, у јуну је тај пад био 17 одсто, док је месец дана раније износио чак 76 одсто.
„То нам говори да се вратило поверење наших грађана за путовање у земљи. Томе је значајно допринела и кампања ТОС-а под слоганом „Изабери своју авантуру! #видисрбију“, током које смо показали да су сваки корак, завеслај, стаза… у Србији нова авантура“, истичу из ове организације.
Према подацима Светске туристичке организације само у првих шест месеци, туризам је претрпео штету од преко 450 милијарди долара. То је, глобално гледано, пет пута вец́и губитак него 2009. године усред светске економске и финансијске кризе.

Повратак туризма на ниво из 2019. у погледу долазака туриста трајаће, процењују у светској туристичкој организацији, између 2,5 и 4 године. Европа је била друга најтеже погођена регија, од свих глобалних региона, са падом долазака туриста од 66 одсто у првој половини 2020.
Страдале су и Америка (-55 одсто), Африка и Блиски Исток (обе -57 одсто). Међутим, Азија и Пацифик, прва регија која је осетила утицај ковид 19 на туризам, биле су најтеже погођене, са падом броја туриста од 72 одсто у шестомесечном периоду.
„Врло је незахвално давати било какве прогнозе у овом тренутку. Сви пажљиво пратимо епидемиолошку ситуацију, која је променљива. Надамо се најбољем и верујемо да ћемо у некој ближој будућности поново моћи да угостимо и стране туристе у оном броју, као пре кризе. Баш зато, кроз нашу дигиталну кампању у иностранству, желимо да нас туристи са удаљених дестинација не забораве и да планирају да посете нашу земљу у будућности“, истакли су.
ТОС је крајем прошле године обезбедио велики пројекат који финансира Европска туристичка комисија,а како из ТОС-а кажу, уз помоћ тих средстава сада се ради појачана онлајн кампања како у Кини тако и у САД.
„Имали смо и укључења уживо, путем чувене алибабине платформе Флиги, а потписали смо споразум и са једном од најпознатијих туристичких интернет компанија Туниу у Кини. Држављани те земље нам већ дају сигнале да ће Србија бити прва дестинација у Европи коју ће посетити након кризе“, објаснили су у разговору за Б92.нет.
Корона нас је научила да треба да негујемо и развијамо домаћи туризам. Научила нас је да је Србија лепа. Многи су тек сада открили своју земљу, што се може издвојити као позитивно у овој ситуацији“, каћу из ТОС-а.
Како глобална ограничења путовања почињу да се ублажавају, одредишта широм света фокусирају се на растуц́и домац́и туризам, а многи нуде подстицаје грађанима да истражују своје земље.
Према Светској туристичкој организацији (УНВТО), с обзиром да ц́е се домац́и туризам вратити брже од међународних путовања, ово представља прилику и за развијене и за земље у развоју да се опораве од социјалних и економских последица глобалне пандемије.
„Свесни смо чињенице да су све земље лепе на свој начин. Ипак, оно што туристи који посете Србију најчешће издвајају као јединствено и ретко где другде виђено је топлина наших људи, срдачност и гостопримство, што чини боравак у нашј земљи као „код куће“ и због чега нам се туристи враћају. То је апсолутно оно што издваја Србију од других дестинација“, закључили су из ТОС-а.
Извор: Б92.нет

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

