ИН4С

ИН4С портал

Најмање 40 људи погинуло је од 2000. године до данас у авионским и хеликоптерским несрећама у Србији

1 min read

Фото: Телеграф/Тањуг/Пиxабаy

Најмање 40 људи погинуло је од 2000. године до данас у авионским и хеликоптерским несрећама у Србији. Неки су имали срећу да преживе падове, што се у цивилним авионима дешавало код блажих удара, док су војни пилоти спас тражили у катапултирању. Ипак, ни то није увек била гаранција преживљавања…

Највећа несрећа догодила се 2015. године, када је пао хеликоптер који је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара на лечење у Београд. Тада је страдало седморо људи.

У једној од несрећа дошло је и до судара авиона и аутомобила, а у једној – авиона и камиона. У овом другом случају авио је био на писти, па га нисмо ставили на листу запажених несрећа у протеклих 20 година…

Једном прликом у Крагујевцу срушио се и хеликоптер у коме је био Деда Мраз, а да су путници имали среће говори и чињеница да је један дечак успео да се извуче из олупине и отрчи право код свог оца који је био на земљи.

Последња несрећа догодила се у петак, када су у паду авиона „МиГ-21“ у селу Брасина погинула два пилота Војске Србије, а један човек на земљи озбиљнио је повређен.

Брасина, Фото: Тањуг/Зворник Данас

2019. Пад хеликоптера у Алексинцу
Приликом редовне вежбе код аеродрома Рутевац у околини Алексинца срушио се војни хеликоптер „газела“. Посада је имала среће, нико није страдао, нити је озбиљније повређен.

Оштећен је хеликоптер газела Хо-42 из 98. ваздухопловне бригаде Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.

2019. „Злин“ пао код Ечке
Искусни пилот Владимир Булат (47) погинуо је у несрећи која се десила приликом акробација спортским авионом у близини аеродрома Ечка код Зрењанина. Авион којим је управљао био је „злин 526Ф“.

Булат је био познат по својим акробатским летовима, а завршио је Ваздухопловну академију.

2018. Пад змаја код Суботице
Код суботичког аеродрома Биково, на њиву је пао, а том приликом погинуо је Срђан Џогановић из Бајше код Бачке Тополе. Он је пао након свега три минута лета, а како су јављали репортери из Суботице, несрећа се десила на његовом првом лету.

2018. „Зенаир“ пао код Земуна
Пилот Горан Петровић (48) и једна жена која је била са њим у авиону погинули су у близини спортског аеродрома „13. мај“ код Земун Поља. Он је управљао авионом „ЦХ-601 Зенаир“.

2018. „Супер галеб“ се срушио код Ковачице
Авион „супер галеб Г-4“ Војске Србоје, пао је код Ковачице. У овој несрећи погинуо је Роберт Калоци, пилот мајор Центра за летна испитивања Техничко-опитног центра Војске Србије.

Са њим је летео и пилот мајор Александар Матић, који је при паду авиона повређен.

2017. „Дромадер“ пао у њиву код Апатина
Жуди пољопривредни авион „Дромадер“, у власништву Авио клуба из Зрењанина, пао је у њиву током прскања пшенице у околини Апатина, а пилот је прошао без повреда. Узрок пада је квар на мотору.

2017. „Супер галеб“ пао код Шапца
Само годину дана пре кобног лета над Ковачицом, један војни „супер галеб Г-4“ срушио се код Шапца, а ова несрећа однела је два живота. Погинули су потпуковник Ненад Ћулибрк и капетан Дејан Пандуровић.

Ћулибрк је био из Команде РВ и ПВО, а капетан Дејан Пандуровић из 252. школско-тренажне авијацијске ескадриле 204. ваздухопловне бригаде.

2016. „Чироки крузер“ пао код Пожаревца
Пилот авиона „чироки крузер“ страдао је у несрећи која се десила код Пожаревца, у близини Сребрног језера. Авион је у приватном власништву, а његова база је била на спортском аеродрому „Костолац“.

2015. Пад војног хеликоптера код Сурчина
Недалеко од аеродрома у Сурчину 2015. године догодила се незапамћена трагедија – војни хеликоптер Ми-17, који је превозио болесно дете на хитно лечење у Београд срушио се у њиви.

Страдали су пилот мајор Омер Мехић, пилот капетан Милован Карић, заставник Небојша Трајић, механичар летач Иван Миладиновић, лекар из Новог Пазара Џевад Љајић, анестезиолог, такође из овог града, Мирослав Веселиновић и беба из породице Адемовић.

2014. Пад „скај ледера ј 600“ у кукурузе
Власник ДТД „Рибарство“ из Новог Сада, Томислав Ђорђевић, погинуо је када се његов спортски авион „скај ледер ј 600“ срушио код Бачког Јарка.

Приликом пада авиона у њиву засејану кукурузом погинула је још једна особа која се налазила у летелици. Авион се срушио приликом отварања новог приватног аеродрома, чији је власник био управо Ђорђевић.

2013. Пад из параглајдера
Сања Ристић (42), иначе репрезентативка Србије у параглајдингу, погинула је највероватније због тога што није добро везала појас на планино код Љубовије. Убрзо након полетања склизнула је из седишта и безуспешно покушала да се врати.

2013. Пад „орла“ код Мрчајеваца
На месту где је пао војни „орао Ј-22“ недалеко од Мрчајеваца остали су само угљенисани делови летелице која је при паду експлодирала. Срећом, пилот је успео да се катапултира и спасе, а авион је преусмерио у ливаду, па нико није страдао ни на земљи.

• 2012. Промашио писту у Војци
У Војци код Старе Пазове тешко је повређен пилот, који је при слетању промашио писту.

2012. „Дукано“ пао код Обреновца
Две особе изгубиле су живот када је у Ратарима код Обреновца пао спортски авион. У ултралаком „дукану“ страдали су Мирослав Веселиновић и Ђорђе Вујић.

2012. „Ласта“ пала у Новој Пазови
Пилот Горан Савић погинуо је дан пошто се његова „В-54 ласта“ срушила у Новој Пазови, у самом насељу код војног аеродрома Батајница. У авиону је био још један пилот, који је преживео пад. Они су били на редовној техничкој проби ваздухоплова.

2011. Парагладер полетео у Нишу, па ударио у земљу
Несвакидашња несрећа десила се у селу Доње Међурово код Ниша, када је пилот Милован Станковић (50) стајао на фудбалском игралишту без намере да лети, али га је ветар ипак подигао, а потом га бацио на тло. Човек је погинуо.

2011. „Цесна“ пала у Мрчајевцима
Чак четири особе погинуле су у паду авиона „цесна 172“, који је полетео из околине Чачка.

Авион се при пади запалио, а страдао је пилот и власник Милун Вуколић (60) из Ариља са тројицом сапутника.

2011. Судар параглајдера на Копаонику
Двојица Пољака сударила су се параглајдерима изнад Копаоника, у рејону села Бадањ. Један човек је погинуо, а други је остао тешко повређен.

2011. „Пајпер“ пао код Трстеника
Двоје људи погинуло је у овој несрећи која се десила у „пајперу“ Аеро-клуба у Трстенику – инструктор Иван Шекуларац (32) из Трстеника и ученик С. Ч. (20) из Бруса.

2010. Авион ударио у аутомобил код Руме
У селу Кленак на путу Рума – Шабац догодила се несрећа када је авион ударио у аутомобил „голф“.

Срећом, у овом необичном судару није било страдалих. Пилот је лакше повређен, а путници у аутомобилу нису имали повреде.

• 2010. „Цесна“ пала код Параћина
Услед нагле промене временских услова авион „цесна 150“ пао је приликом слетања на тренажном лету.

Лакше је повређен пилот инструктор.

2010. „Злин“ однео два живота код Београда
Пилот Даворин Павловић и његова 22-годишња сапутница погинули су на аеродрому Лисичји јарак код Падинске Скеле.

Они су се налазили у тренажном авиону „ЗЛИН 526“

• 2010. Пад хеликоптера код Добановаца
Хеликоптер са пилотом и два путника срушио се са мале висине при полетању на релацији Добановци – аеродром 13. мај у Земуну.

Једна особа је лакше повређена.

• 2010. Хеликоптер пао код Ечке
Хеликоптер новосадске фирме „Циклонизација“ срушио се око 100 до 200 метара од писте на зрењанинском аеродрому „Ечка“.

Пилот Никола Радић тешко је повређен.

• 2010. „Орао“ се срушио у Гружанско језеро
Несрећа, у којој је пилот успео да се спасе (на време катапултура) десила се приликом увежбавања извршавања задатака при лету на малој висини.

• 2009. Срушио се МиГ-29 у Батајници
Приликом увежбавања маневарских способности пред аеромитинг, авион МиГ-29 срушио се у Батајници, а у овој несрећи страдали су пилот Раде Ранђеловић и војник Милан Улемек на земљи, док је још један војник лакше повређен. Пилот се катапултирао, али је задобио повреде од којих је преминуо.

• „Утва“ пала на земунски кеј
Пилот авиона „утва“ срећом је био само лакше повређен кад асе летелица срушила на Кеју ослобођења, поред једног сплава.

Авион је вукао транспарент једне банке, а тај транспарент се закачио за јарбол једне једрилице, после чега је пао у воду.

• 2008. Пад Галеба у Батајници
И пилот овог авиона, „супер галчеба Г-4“, Иштван Канас, спремао се за аеромитнг. Овај потпуковник ескадриле за летна испитивања Техничко-опитног центра важио је за једног од најискуснијих пилота Војске Србије и био је припадник аерогрупе „Звезда“. Страдао је у близини аеродрома у Батајници.

• 2008. „Орао“ пао код Баранде
Пилот авиона који је пао у Баранди, банатском селу недалеко од Београда, успео је да се катапултира из авиона. Пао је на неприступачном терену и сломио је ногу.

• 2003. „Газела“ пала у Крагујевцу
Овај хеликоптер пао је у самом насељу, али нико није смртно страдао. Све се догодило уочи Нове године. При паду су повређена оба пилота, ТВ сниматељ, али и Деда Мраз, који је требало да наступи пред децом. Једини неповређен прошао је осмогодишњи дечак. Малишан је успео да се провуче кроз рупу и да отрчи до свог оца.

• 2003. Пожар на „Утви“
Један спортски авион принудно је слетео на Аеродром Лађевце, због пожара који је избио у њему. Авионом су без пилотских дозвола и знања надлежних органа управљали радници једне краљевачке фирме.

• 2002. „Газела“ пала код Ниша
У удесу хеликоптера у околини Ниша, два члана посаде успела су да преживе.

• 2002. „Ми-2“ пао код Врчина
Пилот Милан Мићић (52), копилот Богдан Декић (30) и механичар Чедомир Илијевски (47) погинули су хеликоптерској несрећи која се догодила код Врчина. Они су страдали у цивилном хеликоптеру Ми-2, који је летео по мраку иако на то, према прописима, пилоти нису имали право на то. Према првим информацијама летелица је остала без горива.

• 2000. „Утва“ пала код Ковина
У несрећи која се догодила на аеродрому Ковин, када се срушио школски авион „Утва 75“ погинули су капетан прве класе Стевица Жарков и поручник Дејан Радовановић.

Извор: телеграф.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Најмање 40 људи погинуло је од 2000. године до данас у авионским и хеликоптерским несрећама у Србији

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *