IN4S

IN4S portal

Srbija bi mogla da dobije muzej posvećen Draži Mihailoviću

1 min read
Mjesto ove postavke još nije određeno, ali je moguće da će biti na mjestu gdje se nalazi kuća u kojoj je Mihailović sa porodicom živeo prije rata - u Bregalničkoj 24 u Beogradu
Kako, Srbija

Draža Mihailović

Srbija bi mogla da dobije muzej posvećen vođi četničkog pokreta Draži Mihailoviću, sedam decenija posle njegove još uvijek nerasvijetljene smrti, pišu „Večenje novosti“ i navode da iako je osnivanje tog muzeja još samo na nivou plana, već sada je jasno da će probuditi nikad uspavane duhove srpske prošlosti.

Kako se dodaje, iza ove inicijative stoji njegov unuk, Vojislav Mihailović i grupa poštovalaca ravnogorske tradicije, a ideja je da se na jednom mjestu sakupe lični predmeti, dokumenti i literatura posvećeni njegovoj borbi.

Mjesto ove postavke još nije određeno, ali je moguće da će biti na mjestu gdje se nalazi kuća u kojoj je Mihailović sa porodicom živeo prije rata – u Bregalničkoj 24 u Beogradu.

Vojislav Mihailović smatra da bi najbolje bilo da se napravi fond koji bi prikupio novac za otvaranje i održavanje muzeja, u čijem bi nadzornom odboru bili ugledni akademici, profesori, vladike…

Već sama ideja raspiruje nove polemike, uglavnom bazirane na starim argumentima, ističu „Novosti“.

Kako navode, akademik Matija Bećković u ovoj inicijativi vidi priliku za završetak višedecenijskog sukoba partizana i četnika, a osnivanje ovakve ustanove pozdravlja i istoričar Miloslav Samardžić.

S druge strane, predsjednik SUBNOR-a Dušan Čukić u ovoj inicijativi vidi još jedan pokušaj rehabilitacije.

„Mihailović je osuđeni ratni zločinac. Ne znam čemu sad služe te ideje o rehabilitaciji. Ako neko hoće da otvara privatne spomen sobe ili muzeje neka ih otvara. Mogu da razumem razloge prodice, ali ne i drugih ljudi“, rekao je Čukić.

Istoričar i potpredsjednik SPS Predrag Marković skeptičan je prema ideji osnivanja svakog muzeja posvećenog samo jednoj ličnosti.

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Srbija bi mogla da dobije muzej posvećen Draži Mihailoviću

  1. Malo je zemalja u svijetu koje se ponose svojim kvislinzima.
    Nasa komsinica Srbija, zahvaljujuci svojoj klerofasistickoj proslosti a Bogami i sadasnjosti, visoko kotira medju zemljama koje bastine fasizam AKA cetnistvo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *