Службеници полиције учествовали у међународној акцији против трговине људима
1 min read
Полиција Црне Горе
Службеници Управе полиције су у периоду од 8. до 12. новембра учествовали у међународној акцији против трговине људима у циљу сексуалне експлоатације, принудног просјачења и принудног бављења криминалом, а коју је подржао ЕУРОПОЛ, саопштено је из Управе полиције.
Како је саопштено, у извођењу ове акције учествовало је преко 14.000 службеника органа за спровођење закона из 29 земаља, предвођене Аустријом и Румунијом, уз подршку ЕУРОПОЛ-а и Фронтекса. Активности су биле усмјерене на руте трафиканата на путевима и аеродрома и резултирале су са 212 хапшења и још 89 идентификованих осумњичених.
“Из свог Оперативног центра ЕУРОПОЛ је координирао акцијом и том приликом омогућавао земљама учесницама унакрсне провјере, сигурне канале за размјену информација, те широк спектар аналитичких могућности. Координирано је националним полицијама, јединицама за информације о путницима, граничном полицијом, као и националним јединицама за борбу против трговине људима. Тако је креирана уска мрежа око рута које користе трафиканти, приликом чега су националне и граничне полиције вршиле контролу на путевима, док су јединице за информације о путницима вршиле провјеру путника који користе услуге авио-превоза”, наводи се у саопштењу.
Из Управе полиције су истакли да су, наведене активности спроведене у оквиру ЕУРОПОЛ-овог EMPACT пројекта Трговина људима ОА 2.4.Идентификовано је 593 одраслих и 57 малољетних потенцијалних жртава трговине људима, укључујући држављане земаља са четири континента.
“Током акције лишено је слободе 212 лица због кривичних дјела укључујући трговину људима, прање новца, подвођење и превара, извршене су провјере за 147.668 лица и 91.856 возила, те је накнадно покренуто 327 истрага”, наводи се у саопштењу.
Такође, како је саопштено, заплијењене су фалсификоване возачке дозволе, оружје и наркотици. Подаци прикупљени током трајања акције, довели су до отварања 327 нова случаја, уз могуће идентификовање даљих осумњичених као и случајева трговине људима. Унапрјеђење сарадње између агенција Европске уније, националних органа за спровођење закона и актера као што су јединице за информације о путницима, омогућиће информације у будућим истрагама које се тичу ових озбиљних криминалних активности.
“У оквиру EMPACT-ових Дана заједничке акције против трговине људима у Црној Гори су укупно контролисана 162 лица, од чега 142 на јавним мјестима, извршене су контроле 10 објеката, а у извођењу акције учествовало је укупно 198 службеника Управе полиције”, наводи се у саопштењу.