Skandalozno: Ulicama u BiH nazivi po ustaškim krvnicima!
1 min read
Veličanje nekadašnjih pripadnika ustaškog pokreta veoma je primetno u Federaciji BiH, uprkos protivljenju Srba i poštovaoca antifašista – ulica u Mostaru nosi naziv Mile Budaka, ustaškog ideologa i ministra NDH, dok je osnovna škola u Goraždu nazvana po Huseinu efendi Đozi, imamu u Handžar diviziji i čoveku koji je služio nacističkoj vojsci!
Inicijativa „Za Mostar bez fašizma“ uporno od gradskih vlasti traži da budu promenjeni svi nazivi ulica koji slave lik i delo nekog od pripadnika ustaškog pokreta, ali to još nije učinjeno. Bošnjački i hrvatski odbornici u mostarskom parlamentu nikako ne mogu da se dogovore o tome.
Osim zahteva za promenu imena Ulice Mile Budaka, aktivisti traže i brisanje naziva Ulice Jure Francetića, člana ustaškog pokreta i zapovednika „Crne legije“, elitne ustaške jedinice.
Sporna je i Ulica Vokića i Lorkovića, nazvana po Mladenu Lorkoviću, nekadašnjem ministru unutrašnjih poslova u NDH i Anti Vokiću, tadašnjem ministru oružanih snaga, koji su se okrenuli protiv Pavelićevog režima. Planirali su i puč protiv Ante Pavelića, ali ga nisu izvršili.
U grupu mostarskih ulica sa spornim nazivima ušla je i ona nazvana po kardinalu Alojziju Stepincu.
Raniji predlozi da Ulica Mile Budaka bude preimenovana u ulicu pesnika Silvija Strahimira Kranjčevića, Ulica Vokića i Lorkovića u Ulicu Tina Ujevića nisu dobili podršku u gradskoj skupštini.
Potpredsednik Srpskog građanskog veća Mostara Ratko Pejanović kazao je da mu je teško proći ulicama Jure Francetića i Mile Budaka, jer se u njemu bude asocijacije na stravične zločine.
„Bojim se da ovde nikada neće biti političke volje da se ovi i neki drugi nazivi promene. Mostar je jedini grad u BiH, koji je, nažalost, pokleknuo pred fašizmom“, naglasio je on.
Pejanović je istakao da su promene najbolje nemoguće, jer su građani Mostara podeljeni, trajno zavađeni, a uz sve to nemaju od čega ni da žive.
Roditelji đaka iz Goražda tražili su u anonimnom pismu od lokalne vlasti da se hitno promeni naziv škole, jer je, po njima, neprimereno da deca idu u školu koja je nazvana po čoveku koji je služio ozloglašenoj nacističkoj diviziji o čemu svedoče i brojne fotografije Huseina ef. Đoze sa nacističkim vojnicima. Međutim, škola još uvek nosi isti naziv. Nakon Drugog svetskog rata Đozo je odležao pet godina zatvora zbog saradnje s neprijateljem.
Prema dostupnim podacima, Đozo nije učestvovao u vojnim operacijama, ali je kao imam SS Handžar divizije sudelovao u brojnim aktivnostima te vojne formacije i nosio je oficirsku uniformu sa nacističkim obeležjima i karakterističnom mrtvačkom glavom na fesu, koji je bio zaštitni znak Handžar divizije. Nemački mediji su pisali o Đozinim pismima upućenim nacističkom komandantu Hajnrihu Himleru u kojima se zahvaljivao na podršci „imamima i stotinama hiljada siromašnih u BiH“.
Za dom spremni
Osim naziva ulica, zabrinjavaju i sve učestaliji i otvoreniji ustaški poklici na društvenim mrežama. U toj kampanji učestvuju čak i državni službenici u FBiH. Portparol Zavoda za zdravsteno osiguranje Hercegovačko-neretvanskog kantona sa sedištem u Mostaru Dalibor Ravić suspendovan je sa tog mesta nakon što je na društvenoj mreži istim rečima podržao portparolu Ministarstva turizma i životne sredine FBiH Miju Martinu Barbarić koja je na „Fejsbuk“ profilu napisala „Za dom spremni“.
Peticiju Mostar bez fašizma možete potpisati na ovom linku.
Nevjerovatno je brzo proradio ,,prikriveni” ustaški gen u ovom narodu! Dovoljno je bilo da pojedinac kao Šimunić podigne ruku i da se svi probude!
Naziv ulica je kultura jednog grada! A kultura je glava naroda. Ovo je direktan udarac u glavu!
Kuda sva ova mržnja vodi??? – Nije dobro.