Сјевернокорејске ИЦБМ ракете могу и до Аљаске
1 min read
Трамп и Ким Џонг
Сјевернокорејска ракета, која је лансирана у понедјељак, летјела је високо изнад Јапанског мора, а државна телевизија у тој земљи је најновију опасну егзибицију Ким Џонг-уна прогласила “блиставим успјехом”. Међутим, према америчким званичницима, то је било непожељно изненађење.
Сатима након наводно успјешног теста, обавјештајне агенције наставиле су да рачунају колико је ракета названа “Хwасонг-14” била прецизна. Епилог разговора стручњака био је сљедећи: Сјеверна Кореја је постигла дуго очекивану прекретницу, показујући способност гађања циљева хиљадама километара удаљенима од своје обале.
Према првим процјенама Пентагона, Северна Кореја тестирала је ракету која је слетјела у Јапанско море, само 600 миља од полазне тачке у близини границе с Кином. Међутим, влада и независни стручњаци тврде да је ракета летјела много више изнад Земљине површине од почетних процјена.
Да је летјела у типичној путањи, ракета би путовала на удаљености од око 4.000 миља, што би значило да би и Аљаска била потенцијална мета. А ракета која прелази распон од 3.400 миља означена је као интерконтинентална балистичка ракета, тачније, ИЦБМ.
Нема разлога за вјеровати да је то максималан досегракети врсте ИЦБМ,рекао је за “Вашингтон пост” Џефри Луис, директор источноазијског програма у Центру за непролиферацијске студије.
Дејвид Рајт, виши сарадник у Синдикату научника САД, израчунао је у својој анализи да је “Хwасонг-1″“ показала способност прелажења више од 4.100 линеарних миља. То, каже Рајт, не би било довољно да досегне доњих 48 држава или Хаваје, али било би довољно за Аљаску.
Ово достигнуће Северну Кореју ставља далеко испред очекиваног развоја праве ИЦБМ ракете. “Хwасонг-14” која је тестирана у понедјељак можда не би досегла копно САД-а, кажу аналитичари и додају да нема доказа да је Сјеверна Кореја способна да изгради малу нуклеарну бојеву главу. Но, сада нема разлога за сумњу у то да је то сасвим могуће у скоријој будућности, кажу стручњаци из САД.