Савез Русије и Кине пријети свјетској хегемонији САД
1 min read
Илустрација
Зближавање Русије и Кине пријети свјетској хегемонији САД и може довести до пропадања научно-техничког потенцијала Вашингтона, пише Хал Бренд, коментатор агенције Блумберг и професор универзитета „Џон Хопкинс“.
Према Брендовим ријечима, извјештај америчких обавјештајних служби о безбједносним пријетњама широм свијета, који су крајем јануара у Сенату САД представили директор Националне обавјештајне службе Ден Коутс и шефови других америчких обавјештајних служби, „бацио је свјетлост“ на тенденцију која може озбиљно да промијени ситуацију у свијету на горе.
Прије свега, у питању је зближавање Русије и Кине, наводи Бренд.
„Пекинг и Москва координишу своје акције више него што су то чинили средином педесетих година прошлог вијека“, указује он, а преноси Спутник.
Према мишљењу аутора, због идентичног односа према утицају САД на међународну сцену може се очекивати још веће зближавање Русије и Кине.
Москва и Пекинг сарађују у областима као што су војне вјежбе, извоз оружја и енергетика, наводи Бренд. Таква сарадња, према његовом мишљењу, омогућиће тим државама да се супротставе САД.
Односи Русије и Кине вјероватно имају ограничења у дугорочној перспективи, али у средњорочној перспективи Вашингтон ће се суочити са отпором своја два главна супарника, закључује аутор.
Осим тога, Бренд се дотакао и сарадње САД са својим савезницима на међународној сцени. Према његовим ријечима, негативна реторика предсједника Доналда Трампа на рачун савезника и његова склоност да води трговински рат против најближих партнера Вашингтона натјерале су многе државе да размотре могућност ревидирања односа у свијету, што је такође изазвало забринутост америчке обавјештајне службе.
Поред тога, велику улогу у томе ко ће бити свјетски лидер игра технолошки развој, што су такође примијетили у америчкој обавјештајној служби, пише аутор.
Развој политичке ситауције у свијету ће се одређивати новим технологијама као што су вјештачка интелигенција, квантно рачунање и синтетичка биологија, наводи Бренд. Према његовом мишљењу, држава која ће владати у тим сферама имаће огромну предност над својим конкурентима.
Притом, нема гаранције да ће САД бити прве у тој трци, признаје аутор.
„Американци су деценијама сматрали своју технолошку предност геополитичким џокером у рукаву. Међутим, нови технолошки пробоји могу да доведу до губитка премоћи америчких власти и изазову хаос у цијелом свијету“, констатује Бренд.
Прочитајте још:
Похара без краја: Крађа културног блага из Народног музеја на Цетињу