IN4S

IN4S portal

Rusija u l svjetskom ratu: Istina skrivana čitavo stoljeće

1 min read

moskva-konferencija

Izučavajući istoriju u poslednjoj godini gimnazije suočio sam se za mene logički teško svarljivim stavom autora školskog udžbenika, da je armija carske Rusije u Prvom svjetskom ratu bila nespremna, neopremljena, nesposobna i u svakom pogledu potpuno inferiorna u odnosu na svoje protivnike. Od svog tadašnjeg profesora nijesam dobio adekvatan odgovor na pitanje, kako je moguće da tako slaba i loše vođena vojska pune tri godine drži stabilne linije fronta, pa da čak i nakon unutrašnjeg sloma i raspada carizma, ne bude potpuno vojnički poražena.

Deceniju i po kasnije možda sam na putu sam da pronađem odgovor na svoju maturantsku dilemu. Zahvaljujući pozivu gospodina Mihaila Borisoviča Smolina, zamjenika direktora i rukovodioca Centra za društvena istraživanja u okviru Ruskog instituta za strateške studije (RISI), imao sam privilegiju da poslednjeg dana oktobra prisustvujem Međunarodnoj naučnoj konfereciji “Uoči Velikog rata: Rusija i svijet“.

Održana konferencija predstavlja uvod u nastupajući niz naučnih skupova, planiranih u tekućoj i narednoj godini, kada će se navršiti stogodišnjica početka Prvog svjetskog rata. Uvodnu riječ je imao naš nedavni gost i iskreni prijatelj srpskog naroda Leonid Petrovič Rešetnjikov, direktor RISI. Formiranje objektivnog istorijskog suda o učešću carske Rusije u Prvom svjetskom ratu, lišeno dosadašnje ideološke pristrasnosti sovjetskih istoričara, označeno je kao konačni cilj ovog i budućih naučnih skupova posvećenih Prvom svjetkom ratu u ogranizaciji RISI.

moskva-damjanovic

Prema trenutno važećim standardima u ruskoj nauci, dva najvažnija momenta sveukupne istorije Rusije su rat protiv Napoleonove Francuske – nazvan Otadžbinskim ratom iz 1812. godine i sukob sa nacističkom Njemačkom – poznat kao Veliki otadžbinski rat. Naučni skupovi pod okriljem RISI, kako je u uvodnoj riječi istakao gospodin Rešetnjikov, pokušaće da daju odgovor da li je istoriografija rusko učešće u Prvom svjetskom ratu neopravdano izostavila iz niza velikih otadžbinskih ratova.

Ličnim prisustvom i kratkim obraćanjem podršku skupu iskazali su Igor Šegoljev – pomoćnik predsjednika Putina i Mihail Degtiarjev – zamjenik predsjednika Komiteta nauke i naučnih tehnologija Državne dume. Oba visoka zvaničnika istakli su da će se lično založiti da svi arhivi i dokumenti potrebni za objektivno prosuđivanje uloge carske Rusije u Prvom svjetskom ratu budu dostupni stručnoj javnosti, podvlačeći svoju podršku “oslobađanju istorije od naleta boljševičke propagande“ i neohodnosti odavanja dužne počasti podvigu ruskog vojnika u Prvom svjetskom ratu.

Stručnu raspravu otvorio je Petr Muljtatuli, naučni saradnik RISI, temom “Imperator Nikolaj II i borba Rusije za mir od 1899 do 1914“. U njegovom referatu potencirana je razmjena telegrama između Vilhema Kajzera i cara Nikolaja, u periodu između Sarajevskog atentata i formalnog početka I svjetskog rata. Prezentirana prepiska nepobitno dokazuje apsolutnu predanost cara Nikolaja očuvanju svjetskog mira i sa druge strane potpuno odstustvo interesa njemačkog monarha da se konflikt izbjegne. Ovaj mladi doktor istorijskih nauka inače je praunuk Ivana Haritonova, ličnog kuvara carske porodice Romanov – ubijenog zajedno sa svojim gospodarima u domu Ipatijevih 1918. godine. Svoje izlaganje Petr Muljtatuli  okončao je citiranjem Sv. Vladike Nikolaja Žičkog (Velimirovića): “Veliki je dug naš pred Rusijom. Može biti čovek dužan čoveku, može i narod – narodu. Ali dug, kojim je Rusija obavezala srbski narod 1914. godine, tako je ogroman, da njega ne mogu vratiti ni vekovi ni pokoljenja.“

carskaja-sem_ja-1-720x375

Gost iz Beograda na naučnoj konferenciji bio je direktor Balkanološkog instituta SANU Dušan Bataković. Na početku svog izlaganja akademik Bataković pomenuo je aktuelni pokušaj revizije opšte prihvaćene istorijske istine o uzrocima Prvog svjetskog rata, koje u prvom redu dolaze iz Velike Britanije, potencirajući da se to ne pokušava postići otkrivanjem novih, već manipulacijom i naknadnim tumačenjem odavno poznatih istorijskih izvora. Tako pred stogodišnjicu početka Prvog svjetskog rata, australijski istoričar Kristofer Klark i kanadska profesorka Margaret Mek Milan svojim svježe objavljenim knjigama nacionalističke težnje srpskog naroda i veliko-ruski imperijalizam, slijepo slijeđene od strane Francuske pokušavaju označiti kao osnovne uzroke početka tragičnog svjetskog sukoba. Upravo tokom poslednjih dana tvrdnje kanadske profesorke da je Gavrilo Princip bio fanatik i terorista, te da “Srbija iz vremena Prvog svetskog rata bila je nešto nalik na današnji Iran, gde delovi vlasti sponzorišu terorističke aktivnosti“, dobile su širok prostor u svjetskoj štampi.

Odlučno pobijajući njihove teze akademik Bataković podvlači da je Franc fon Hencerdorf, načelnik generalštaba austro-ugarske armije od 1908. do 1914. godine čak četiri puta od vlade tražio odobrenje za napad na Srbiju, zalažući se da se Srbija pročešlja gvozdenom četkom“. Materijalna i vojna iscrpljenost u Balkanskim ratovima i potreba da se teritorije oslobođene i prisajedinjene u tim sukobima potpuno integrišu u državni sistem, te činjenica da su u srpskoj vojsci postojali samo defanzivni ratni planovi navedeni su kao dodatni argumenti teze da je rat sa Austro-ugarskom bio daleko od interesa Srbije u 1914. godini. Pomenute su i konkretne pismene molbe Nikole Pašića Leonu Bilinskom – austro-ugarskom ministru zaduženom za Bosnu i Hercegovinu, da se posjeta nadvojvode Franca Ferdinanda Sarajevu tog spornog Vidovdana 1914, odloži. Svoje izlaganje akademik Bataković zaključio je stavom, da je ujedinjenje sa u realnu uniju sa Crnom Gorom bio jedini objektivan spoljno politički cilj Srbije u tom periodu.

Izlaganje profesora Batakovića o negativnom i pristrasnom odnosu aktuelne britanske istorijske misli prema Srbima, na liniji je sa nedavno objavljenim istraživanjem akademika Dragoljuba Živojinovića i njegovim stavom da Englezi su sve drugo bili, samo ne prijatelji Srbije. Prema profesoru Živojinoviću uoči i tokom balkanskih i Prvog svjetskog rata Srbija se suočila sa nizom ucjena britanskih saveznika, koje su po svom karakteru nerijetko bile jednako ponižavajuće kao i austro-ugarski ultimatum iz 1914. godine. O odnosu navodnih saveznika prema Srbiji, fatalno ugroženoj združenim napadom Njemačke, Austrougarske i Bugarske akademik Živojinović kaže: ‘’Tokom čitave mučne 1915. godine pojačavali su pritisak na Srbiju. Svoje ultimatume zasnivali su na našoj nemoći i beskrupulozno koristili srpsku zavisnost od saveznika’’.  

Jednako negativno kao u vrijeme raspada SFRJ, britanska štampa je i početkom prošlog vijeka Srbe predstavljala u najgorem svijetlu. Molbe da navodno saveznička vojska Britanske imperije obezbijedi vardarsku željeznicu i koridor Niš – Solun glatko su odbijene, što je kasnije indirektno uzrokovalo albansku golgotu. Stravično stradanje naroda i vojske u povlačenju preko snijegom zavijanih albanskih planina kao da nije nahranilo britansku sujetu, pa je izvršen pritisak na kralja Konstanitna da spriječi ulazak srpske vojske i  izbjeglica na teritoriju Grčke i tako osujeti sa Francuzima dogovoreno prebacivanje na ostrvo Krf. Ipak naš narod i vojska spašeni su, kako podvlači akademik Živojinović: Tek kada je ruski car Nikolaj oštro pripretio da će sklopiti separatni mir sa Nemcima (ukoliko se srpska vojska i narod ne prihvate i spasu) slomljen je engleski otpor, a Francuzi nisu više Grke ni pitali. No, ni tada Englezi nisu poslali svoje brodove. I to je bila jedna od njihovih ucena.

Na ovoj međunarodnoj konferenciji učešće su uzeli profesori i naučni saradnici univerziteta iz Moskve, Saratova, Irkutska i Ufe, te profesori iz Finske, Poljske, Bjelorusije i Italije. Iznijeti su precizni faktografski podatci o potencijalima zaraćenih strana u ljudstvu i naoružanju, snadbijevanju i logistici carske armije, usvojenim standardima prilikom regrutovanja vojnika, vojnoj zdravstvenoj zaštiti, komandnom sastavu ruske vojske i odnosu manjinskih naroda – podanika imperije prema Rusiji. Ono što je tom prilikom rečeno demantuje komunističku propagandu da je carska vojska u pogledu opremljenosti i obučenosti vojnika, osposobljenosti komandnog kadra i svakom drugom vojnom pitanju bila inferiorna u odnosu na Njemačku i Austro-ugarsku. Predočeni su takođe fakti koji u velikoj mjeri demantuju na zapadu odomaćene predstave o silnom nezadovoljstvu manjinskih naroda Ruskom imperijom.

Veoma interesantno je bilo izlaganje docenta Erki Johana Bekmana iz Helsinkija, o položaju Finskog knjaževstva unutar Carske Rusije. Početkom XIX vijeka teritorija Finske je iz sastava Švedske prešla u pod okrilje Ruske imperije. Odmah po uspostavljanju ruske vlasti dozvoljena je upotreba finskog jezika, za koga profesor Bekman kaže da je pod švedskom hegemonijom počeo da se zaboravlja u narodu. Finska je tokom vlasti carske Rusije uživala visok stepen unutrašnje automnomije, imala je svoju valutu – finsku marku, žandaremeriju i carinu, novine štampane na finskom jeziku i u većini perioda izuzeće njenih građana od obavezne vojne službe.

hitlerov rodjendan 1941.

Uporedimo sada istorijske fakte prezentirane od strane profesora Bekmana i neumoljivu statistiku pomenutu u izlaganju akademika Dušana Batakovića o položaju slovenskih naroda u okviru Austrougarske monarhije. U Bosni i Hercegovini položaj srpskih seljaka pod Austro-ugarskom ostao je praktično nepromijenjen u odnosu na petovjekovno tursko ropstvo i uoči Prvog svjetskog rata još uvijek su bili pod vlašću muslimanskih begova. Samo 11% slovenskih stanovnika u oblastima pod vlašću Pešte uživalo je pravo glasa na izborima, a neznatno veći procenat u dijelu monarhije pod upravom Beča. Sa druge strane u “zaostaloj i terorističkoj“ Srbiji to pravo imalo je preko 90% populacije.

Postavlja se zato s pravom pitanje da li su dogme o Ruskoj imperiji kao zaostaloj, represivnoj i autoritativnoj monarhiji koja je ugnjetavala brojne neruske i nepravoslavne narode, odnosno o Austro-ugarskoj kao prosperitetnom, slobodnom i naprednom društvu, jednako osnovane kao i boljševičke dogme apsolutnoj inferiornosti carske armije tokom Prvog svjetskog rata?

Naučnu konferenciju “Uoči Velikog rata: Rusija i svijet“, zaključilo je izlaganje njenog domaćina direktora RISI. Ključni stavovi generala Rešetnjikova su da Rusija nije izazvala Prvi svjetski rat i da ruski narod nije bio agresor, da Rusi nijesu ratovali za imperijalne ciljeve Engleske i Francuske, te da je odluka cara Nikolaja II o zaštiti Srbije bio: “Viskoki moralni podvig dati dušu za bratski narod“, dodavši da bez sveobuhvatne analize religije i duhovnosti poslednjeg ruskog cara ovaj čin nikako ne može biti pravilno shvaćen i pravedno vrednovan.

Ozbiljnim naučnim raspravama današnja Rusija čini napor na rasvetljavanju jednog nedovoljno objektivno objašnjenog perioda njene istorije. U isto vrijeme aktuelne državne vlasti u Srbiji i Crnoj Gori sve potencijale društva podredili su integraciji u EU i NATO. Na akademiji “Srbijo pamti“, posvećenoj desetogodišnjici NATO agresije na Srbiju i Crnu Goru, akademik Matija Bećković rekao je da smo iz Brisela dobili: “Čist list hartije da na njemu ponovo napišemo svoju istoriju“ i “da u Evropu nećemo ući ako se budemo ičega sećali.“ Hoće li zato poslije svih uslova jedinstveno nametnutih Srbiji, iz Brisela se ispostaviti i zahtjev o nepohodnosti kolektivnog zaborava naše nacionalne istorije?

Jer sve dok Srbi pamte svoje istorijske zaštitnike i iskrene saveznike, sjećajući se istovremeno onih koji su ih okupirali i ubijali u dva svjetska rata, ne zaboravljajući ni navodne saveznike, u čijim razornim uskršnjim bombardovanjima Niša i Beograda 1944. učinjena su zla veća nego i od samih okupatora, naročito pamteći 1999. godinu i 15 tona tada bačenog osiromašenog uranijuma, integracija u NATO i EU neće proći!RIS

Podjelite tekst putem:

4 thoughts on “Rusija u l svjetskom ratu: Istina skrivana čitavo stoljeće

  1. Želim da se matuški stavim na raspolaganje u posranoj MNE ili,jednostavnije rečeno,želim da budem ruski špijun.

    Neka NVO za kulturnu razmjenu ili stručno usavršavanje,za početak.Pa onda seminari ,raznorazne bezbjedonosne konferencije(mir i stabilnost u regionu i svijetu su,jelte,uvijek bili prioritet…),organizovanje posjete za djecu i omladinu ruskom razaraču -sjutra,ako Bog da sreće,desantnom brodu – ukotvljenom u barskoj luci…

  2. PREDLAZEMO DA SVAKA KUCA U CRNOJ GORI ISKOPA NAJMANJE DVA DO CETIRI GROBA ZA NATO I EU FASISTE AKO POKUSAJU UCI U CRNU GORU SVOJIM LAZIMA PODVALAMA ILI OKUPACIJOM.KOPANJE NEKA POCNE STO PRE.! ZIVELA SLOBODNA RUSIJA I SLOBODNA CRNA GORA,OKUPATORI MARS IZ CRNE GORE !

  3. Rusi su ušli u rat zbog Srba, dok su nam „saveznici“ Englezi nogu podmetali. Polako se mijenjaju stvari na svjetskoj pozornici, Rusija je opet velika sila. I opet će stati uz svoju braću na Balkanu

  4. Sjajno Igore, svaka čast na izvještaju. Ne trebaju nam evroatlantske integracije(EU i NATO), oni su nam samo muku donijeli. Treba se okrenuti Rusiji i Evroazijskoj uniji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *