Русија о Курилима на јапанској карти: То не иде у корист билатералних односа
1 min read
фото: Спутњик, Сергей Красноухов
Коментаришући објаву карте о путањи олимпијског пламена кроз Јапан пред Олимпијске игре 2020. године, на којој Курилска острва припадају Јапану, портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је рекла да су такви кораци нелегитимни и да не иду у корист развоју билатералних односа.
„Сматрамо да су такве акције нелегитимне“, изјавила је Захарова.
Она је истакла да, осим правне стране, постоји и питање стварања атмосфере за решавање сложених питања међу земљама, преноси Спутњик.
„Овакви потези очигледно не иду у корист стварању такве атмосфере и дефинитивно могу да кажем да их трују. Морамо да поставимо питање свима који спроводе такве акције, а који или то чине из незнања или због недостатка историјских реалија — ко има користи од таквих акција? Могу да вам кажем да то од тога дефинитивно немају користи билатерални односи, али ми се чини да је мало вероватно да од тога има користи и сам Токио“, додала је Захарова.
Четири спорна руска острва Јужних Курила приказана су на мапи Јапана у дијелу о кретању олимпијског пламена на званичној веб страници Олимпијских игара 2020. године. Острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај „припадају“ префектури Хокаидо. Кликом на једно од тих руских острва, на сајту се долази на маршруту олимпијског пламена на острву Хокаидо.
Спор око Курила
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог свјетског рата није потписан. СССР и Јапан су 1956. године потписали заједничку декларацију. Совјетски савез се надао да ће та декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само дио решења проблема, не одустајући од претензија на ова острва. Каснији преговори нису ни са чим резултирали и мировни споразум након Другог свјетског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског савеза након Другог свјетског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године је у Сингапуру одржан састанак предсједника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званични став био захтјев да се прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај и да се тек након тога закључи мировни споразум.
Олимпијске игре у Токију одржаће се од 24. јула до 9. августа 2020. године, а од 25. августа до 6. септембра 2020. године одржаће се Параолимпијске игре. Токио је већ био домаћин Олимпијских игара 1964. године.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Oви се баш играју са границама, и то не било чијим, већ државе која може да их све спржи за мање од сат времена. Само да не зажале што су тражили су проблем где га нема, а добили су већ казнену порцију прошли пут од Американаца.