Русија и Србија раме уз раме у УН: Траже резолуцију о Другом светском рату

Getty © Michael M. Santiago
Стални представник Русије при УН Василиј Небензја изјавио је данас да Русија са још десет земаља, међу којима је и Србија, тражи резолуцију у УН о Другом светском рату.
“Ове године смо, заједно са нашим друговима, Белорусијом, Азербејџаном, Јерменијом, Казахстаном, Киргистаном, Кином, Србијом, Таџикистаном, Туркменистаном и Узбекистаном, иницирали усвајање резолуције Генералне скупштине ‘Осамдесет година од завршетка Другог светског рат’, према којој ће се годишњице Победе обележавати у овој сали сваких пет година”, рекао је Небензја пред Генералном скупштином УН чије заседање је посвећено жртвама Другог светског рата.
Подсетио да је и на оно што Европа данас заташкава – да је Хитлер уживао симпатије и подршку бројних чланова британске краљевске породице, да су се Италија, Финска и Румунија бориле на страни Фирера, стављајући му на располагање 700 хиљада војника.
Како је напоменуо, не само ове земље, а о томе најбоље сведоче имена формација које су се бориле на страни нацистичке Немачке: Легија француских добровољаца, шпански добровољци, норвешка СС легија, холандска СС легија, летонска СС легија, која се одликовала посебном окрутношћу, естонска СС добровољачка легија, белгијска добровољачка дивизија, СС добровољачки корпус “Данска”, који је постао део немачке СС дивизије “Мртвачка глава”.
“Украјински националисти су се такође борили на Хитлеровој страни. Године 1941. све антифашистичке снаге су успеле да се уједине. Идеолошки противници – СССР, САД и Велика Британија – који су иза себе имали епизоде оружаног сукоба, показали су мудрост и стали раме уз раме. Тада никоме никада не би пало на памет да игра идеолошке игре, покушавајући да изједначи фашизам и комунизам. Свима је било јасно где је добро, а где зло. Свака друга одлука била би кобна за цео свет. Захваљујемо се свим учесницима антихитлеровске коалиције и одајемо почаст доприносу савезника победи”, рекао је Небензја и подсетио да је у Азији Кина предводила борбу против јапанског милитаризма.
Иако је зло било поражено, цена победе је била скупа – Кина је у рату изгубила 35 милиона људи, САД око пола милиона.
“Србија је организовала највећи партизански покрет у Европи. Борбу за слободу народа водили су хероји из Латинске Америке, Азије и Африке. Цена Совјетског Савеза била је 27 милиона живота, а само ненадокнадиви војни губици износили су 12 милиона људи. Милиони цивилних жртава били су резултат геноцидне политике коју су нацисти спроводили против народа Совјетског Савеза”, рекао је Небензја.
Чињеница је: није “Србија организовала највећи партизански покрет у Европи” већ Југославија.