Резолуција о Сребреници неприхватљива за Русију
1 min read
Руски амбасадор у Босни и Херцеговини Петар Иванцов сматра да је резолуције о Сребреници, коју је припремила Велика Британија за усвајање у Савету безбедности УН, неприхватљива за Русију и да онаква каква је сада нема право да постоји, а уколико буде разматрана онда мора бити објективна.
У Нацрту резолуције Велике Британије осуђује се свако порицање геноцида у Сребреници, а чланице УН се позивају да будућим генерацијама „усаде лекције“ из прошлости, односно апелује на државе да лекције о оваквим злочинима уђу у школске уџбенике.
О резолуцију, која је постала главна тема у БиХ и региону, би 7. јула, четири дана пре обележавања две деценије од злочина у Сребренции, требало да се изјасни Савет безбедности УН.
Упитан какав је став Русије о том документу, Иванцов је у интервјуу „Гласу Српске“ нагласио да је то питање „веома осетљиво, различито се тумачи и различито користи“.
„Оно што се десило у Сребреници је велика трагедија, али Сребреница није једина трагедија која се десила током рата у БиХ. Морамо поштовати све жртве конфликта – Бошњаке, Србе и Хрвате. Када се обележава годишњица у Сребреници, онда се мора мислити на последице које бисмо могли имати на односе између народа у овој земљи„, упозорава руски дипломата.
Руска Федерација, истиче Иванцов, не ставља одговорност „на Србе и Српску“ за злочин у Сребреници и додаје да су за сваки злочин криви појединци и нема колективне кривице.
„Не може бити говора о томе да је геноцид био почињен над једним народом. То треба јасно да се зна. Постоји и друга страна злочина који је почињен у Сребреници. Не ради се о злочину који је почињен једној страни која је учествовала у конфликту или једног цијелог народа над другим. Сматрам да је ово питање веома политизовано и било које његово тумачење треба да буде веома пажљиво„, јасан је амбасадор.
Што се тиче резолуције, убеђен је да онаква каква је сада нема право да постоји и да, уколико буде разматрана у Савету безбедности УН, „мора бити објективна“.
„Резолуција не треба да говори о прошлости, него о будућности, помирењу и поверењу, без којег није могућ нормалан развој земље„, закључак је Иванцова.
Иначе, амбасадор Русије демантовао је писање „Дневног аваза“ да је рекао да се у Сребреници десио геноцид.
Иванцов је, како преноси Радио телевизија Републике Српске, поручио да се трагедија у Сребреници покушава политизовати и да то није пут помирења у БиХ.
На питање да ли ће Русија уложити вето на резолуцију о Сребреници рекао је да је рано о томе говорити и да коначан текст предлога резолуције није припремљен.
Оцену да ће Русија урадити све да се дипломатским путем дође до усаглашеног текста резолуције о Сребреници у Савету безбедности УН, ако је то могуће, изнео је и председавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић.
„А да ли ће ићи на вето или не, то заиста не знам. Сматрам да би и друге земље чланице Савета безбедности требало да имају разуман став и да покушају доћи до текста који ће бити општеприхватљив„, наводи Иванић.
Председник Републике Српске Милорад Додик је, пак, поручио да „ако је неопходно да се усвоји резолуција о Сребреници, зашто не би била таква да Сребреница буде прогласена местом геноцида и над Србима и над Бошњацима“.
Лавров: Резолуција је апсолутно антисрпска
Предложена Резолуција о Сребреници у Савету безбедности Уједињених нација (УН) закомпликоваће ситуацију на Балкану и она је апсолутно антисрпска, изјавио је данас руски министар иностраних послова Сергеј Лавров.
„Разговарали смо о ситуацији у Савету безбедности где се врше покушаји да се прогура резолуција темпирана за 20-тогодишњицу догађаја у Сребреници. Резолуција је апсолутно антисрпска„, рекао је Лавров.
После састанка са председником Републике Српске Милорад Додик на маргинама Међународног економског форума у Санкт Петерсбургу, Лавров је навео да је „тон (дух)резолуције апсолутно антисрпски„.
„Она тумачи догађаје на крајње погрешан начин, чак и са правног становишта. Ови догађаји су дати на процену Савету безбедности УН„, рекао је Лавров.
Лавров верује да Резолуција може да изазове нова међуетничка трвења на Балкану с обзиром на талас националистичких расположења која су примећена у том делу Европе, јавила је руска новинска агенција Тасс.
„Добра је прилика за мене да разменимо мишљења о ситуација у Босни и Херцеговини и на Балкану уопште, узимајући у обзир јасан талас етничког национализма који смо уочили на терористичким догадјањима у Зворнику и недавно у Македонији„, објаснио је Лавров.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

