Ratni dvevnik holandske humanitarke: UNPROFOR je odmah rekao da je Izetbegoviฤ kriv za Markale
1 min read
Meฤu dogaฤajima, koje je hrabra humanitarka iz Holandije Jeni Ligtenberg opisivala u svom ratnom dnevniku, nije bilo preฤutkivanja. Otuda je ovo i vredan istorijski dokument koji svedoฤi o mnogim kontroverznim dogaฤajima iz rata u Bosni.
Jedan od njih je svakako i navodno granatiranje pijace Markale od strane srpskih snaga. Vest o tome na Pale je stigla 5. februara, a evo ลกta je Ligtenberg zapisala dan kasnije.
Zapad preฤutao istinu
ล esti februar 1994. Srbi su odmah optuลพeni za katastrofu na Markalama, iako joลก nije sprovedena istraga. ฤudno je u ovom dogaฤaju to ลกto se na snimcima TV Sarajeva videlo da su jaja u pakovanjima ฤitava i da su sve flaลกe sa sokovima joลก uvek bile poreฤane. Doktor (Radovan) Karadลพiฤ je od generala Rouza (Majkl Rouz, komandant Unprofora u BiH) traลพio da se sprovede istraga, ลกto se i dogodilo. Rezultat: Srbi nisu krivi, Izetbegoviฤ i njegova pratnja optuลพeni su da su pobili vlastite ljude i Srbe.
A, Zapad? Ponovo preฤutkuje istinu. Jedan od plavih ลกlemova s visokim ฤinom ispriฤao mi je da su prethodne veฤeri voฤene borbe oko Sarajeva. Tela poginulih u tim borbama prebaฤena su tokom noฤi na Markale i ispaljen je projektil na pijacu, pri ฤemu je joลก jedno lice poginulo i viลกe ih je ranjeno. Ujedinjene nacije moraju verovati u to i zato odlaลพu ‘obeฤano’ bombardovanje. Kao izlaz iz ove situacije, koji bi umirio Izetbegoviฤa, obeฤava se slanje 80 posto ukupne pomoฤi muslimanskoj strani.
Kako je prljava i kao staklo providna politika. Bljak! Idem na vreme u krevet. Uลพivam u luksuzu, iako su iskrzana posteljina, ฤesme koje ne rade, dobro i skoro potpuno istroลกene zavese koje otkrivaju koliko je uลพasno loลกe stanje u ovoj zemlji, zapravo sve samo ne luksuz. Ipak, kreveti su joลก uvek dobri, a to jeste luksuz. Tonem u san.
Dogaฤaj na pijaci Markale bio je incijalna kapisla kako bi se Srbima u Republici Srpskoj zapretilo bombardovanjem. Iz dnevnika holandske humanitarke s Pala saznaje se i o tome, ali i o njenoj ogorฤenosti zbog jednostranog odnosa meฤunarodne zajednice prema Srbima.
17. februar 1994. Tokom kafe pauze mnogo se priฤa o bombardovanju NATO-a u najavljenom za narednu nedelju, ali ja ne verujem u sve te pretnje. Ujedinjene nacije su izgubile obraz, znaju da su pale. Ne mogu se suprotstaviti mentalno snaลพnijim Srbima i ne znaju ลกta da preduzmu da bi ih pokorili. Ja joลก uvek vidim ovaj rat kao osvetu: Kinkel i Genลกer su galamdลพije, glavne uloge imaju Kol i Klinton. Aliju Izetbegoviฤa drลพe na uzdi sa 80 odsto ukupne pomoฤi i hiljadu obeฤanja. On na televiziji priฤa o humanitarnoj katastrofi. I on je prozreo njihovu taktiku.
Iluzija ili idealizam
Popodne sam malo prala veลก i brisala praลกinu, a naveฤe sam pila kafu sa “mojim zaลกtitnikom u ovoj zemlji”; to je uvek prijatna pauza tokom njegovih noฤnih smena. Profesor ล oลกiฤ priฤa da je jedna gospoฤa iz Italije doลกla na Pale kako bi vodila akciju protiv bombardovanja i hoฤe da ostane dok ne prestanu sve pretnje. Iluzija ili idealizam? 18. februar 1994. Loลกe sam spavala; puno aviona leti danju i noฤu, troลกeฤi moje poreske pare, kerozin je skup. Slobodno jutro provodim radeฤi sve ono ลกto volim. Prลพim jaje sa slaninom na mojoj maloj peฤi, koja mi obezbeฤuje i tople noge kad nema grejanja.
Svi smo Jugosloveni
20. mart 1994. u lekarskoj sobi saฤekali su me koleginica Branka i doktor Srฤan ฤokiฤ. Branka je napravila kafu i ispriฤala ลกta se desilo sa njenom porodicom od aprila 1992. Zet joj je Musliman i po profesiji je neurohirurg u bolnici Koลกevo u Sarajevu. Sa porodicom i prijateljima mnogo se razgovaralo i svi su se sloลพili u miลกljenju da su im porodiฤne veze jake i da takve treba i da ostanu, pa svi priฤaju isti jezik, svi su Jugosloveni, bez obzira na religiju. Ipak, skoro neฤujno, porodiฤne i prijateljske veze su se raspale. ฤovek prosto ne moลพe da shvati kako je politika tako masovno uspela da uniลกti te lepe kulture i njihovu povezanost.
Borba za grejanje
S kojim su se sve problemima suoฤavali zdravstveni radnici u ratnim bolnicama u Republici Srpskoj, svedoฤi i deo dnevnika Jeni Ligtenberg u kojem opisuje napore da se doฤe do nafte kako bi bolnica u Kasidolu, u jednoj od najลพeลกฤih zima, dobila grejanje.
19. februar 1994. U restoranu mi prilazi profesor ล oลกiฤ i kaลพe mi da je bolnica u Kasindolu ostala bez grejanja. Obeฤavam mu da ฤu nazvati UNHCR i odmah to ฤinim. Priฤa UNHCR-a je dramatiฤna: jednog Francuza sa naftom, na putu za Kasindo, ubili su snajperisti. To se, dakle, deลกava i nevinim, neutralnim ljudima. Fuj! Druga cisterna je na putu. Prenosim profesoru tu poruku, kao i razlog zbog kojeg nema grejanja. On mi zahvaljuje u ime doktora ลฝdrala i kaลพe da ฤe mu preneti pozdrave. Opraลกtamo se u ลพurbi, jer sad moram da trฤim na autobus. Idem sa Stojom, ฤeka me divan, opuลกten vikend; usput nas sirenom pozdravlja auto porodice ล oลกiฤ.
Svetska javnost je konaฤno, posle dve decenije i na uporno zalaganje hirurga vojne bolnice Koran, ฤlana Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske dr Mirka ล oลกiฤa, dobila priliku da se upozna sa potresnim ratnim dnevnikom Jeni Ligtenberg. Reฤ je o Holanฤanki koja je rat u Bosni i Hercegovini provela na Palama, u ratnoj bolnici Koran. Ova holandska humanitarka je tada, u 63. godini ลพivota, odluฤila da otkrije istinu o Srbima koji su joลก od tog vremena bili sistematski demonizovani kao “krvavi koljaฤi i ubice”. Rat je, od septembra 1993. pa sve do januara 1996. provela na Romaniji, i vredno, pred spavanje, beleลพila sve ono sa ฤim bi se tog dana susrela. Iz njenih svakodnevnih beleลกki nastala je knjiga “Ratni dnevnik: Pale 1993 – 1995”.