IN4S

IN4S portal

Raković: Crkva u Hrvata frustrirana zbog neuspele kanonizacije Stepinca

1 min read

dr Aleksandar Raković

Istoričar dr Aleksandar Raković smatra da reakcija hrvatskih biskupa na odluku SPC da uvede i obeleži praznik Svete dece novomučenika jastrebarskih i sisačkih prestavlja deo frustracije Crkve u Hrvata što nije uspela da kanonizacijom Alojzija Stepinca opere svoju prošlost i učešće u genocidu tokom Drugog svetskog rata.

„Biskupi su u pismu patrijarhu Porfiriju pokazali frustraciju zato što Stepinac nije kanonizovan i što preko te kanonizacije nisu oprali prošlost sopstvene crkve koja je učestvovala u genocidu izvršenom nad Srbima, Jevrejima, Romima“, naveo je Raković u izjavi Tanjugu koju je na televiziji emitovao Drugi dnevnik Radio-televizije Srbije.

Raković ocenjuje da je „crkva u Hrvata“ bila deo aparata NDH, glavni stub. S ozbriom da sopstvenu prošlost nisu oprali, obrušili su se na patrijarha Porfirija i namera im je, kako kaže da opovrgnu postupke i procedure SPC oko kanonizacije stradale dece i odraslih u NDH.

„SPC nema nameru da se nekome dodvorava već želi da se bavi činjenicama o stradanjima nevinih, o kanonizaciji dece i ljudi stradalih mučenički samo zato što su bili Srbi, pravoslavne vere i zato što su pisali ćirilicom“ rekao je Raković.

Sveti arhijerejski sabor SPC je na majskom zasedanju proglasio za svete mučenike jastrebarske i sisačke, a svoje mesto u kalendaru tada su našli i sveti mučenici zvorničko-tuzlanski, sa datumom praznovanja 26. maja, kao i sveti mučenici bački – čije sećanje je 10. januara.

Odluka Sabora je doneta na osnovu Molbe episkopa gornjokarlovačkog Gerasima koji je služio liturgiju 13. jula u sabornom hramu Svetog Oca Nikolaja Mirlikijskog u Karlovcu, gde je ove godine prvi put molitveno proslavljen praznik Svete dece novomučenika jastrebarskih i sisačkih.

Podjelite tekst putem:

1 thoughts on “Raković: Crkva u Hrvata frustrirana zbog neuspele kanonizacije Stepinca

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *