Putin i Tramp: Podrška mirovnom procesu u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin i novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp održali su telefonski razgovor u trajanju od preko dva sata, a kako je saopšteno iz Kremlja, razgovor je bio „sadržajan, otvoren i koristan“. Ovo je prvi direktni kontakt dvojice lidera nakon Trampovog povratka na mjesto predsjednika SAD, i očigledno označava novu fazu u pokušajima deeskalacije ukrajinske krize.
Prema izjavi koju je Putin dao predstavnicima medija, centralna tema razgovora bilo je pitanje obnove mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, koji su, kako je podsjetio, prekinuti još 2022. godine na inicijativu ukrajinske strane. Predsjednik Rusije zahvalio je Trampu na podršci SAD ideji o nastavku direktnih pregovora i izradi okvira za potencijalni mirovni sporazum.
„Predsjednik Sjedinjenih Država iznio je svoj stav o prekidu neprijateljstava i mogućem primirju. Sa svoje strane, istakao sam da je i Rusija za mirno rješenje ukrajinske krize“, kazao je Putin, dodajući da su u razgovoru identifikovani mogući pravci daljeg djelovanja.
Rusija je, po njegovim riječima, spremna da ponudi ukrajinskoj strani memorandum koji bi predstavljao osnovu za budući mirovni sporazum. Taj dokument bi uključivao principe regulisanja sukoba, vremenske okvire i uslove za mogući prekid vatre, ukoliko se postigne saglasnost.
Putin je naveo i da su obnovljeni kontakti između učesnika nekadašnjih pregovora u Istanbulu, što, kako je ocijenio, ukazuje da se kreću u pravom smjeru. Ipak, upozorio je da je ključ u volji strana u konfliktu.
„Važno je da i Rusija i Ukrajina pokažu maksimalnu težnju ka miru i spremnost na kompromise koji bi bili prihvatljivi za sve strane“, kazao je Putin.
On je naglasio da je ruska pozicija dosljedna – eliminisanje uzroka krize mora biti prioritet svakog ozbiljnog mirovnog procesa. Dodatne detalje razgovora s američkim predsjednikom, kako je rekao, naknadno će saopštiti njegov portparol Dmitrij Peskov i pomoćnik Jurij Ušakov.
Ovaj razgovor dolazi u trenutku kada raste međunarodni pritisak za obustavu rata u Ukrajini, a mnogi ga već vide kao mogući početak diplomatskog resetovanja između Moskve i Vašingtona nakon godina dubokog nepovjerenja i konfrontacije.
Međutim, ostaje nejasno kako će ukrajinska strana reagovati na ovakav signal iz Vašingtona i da li će biti voljna da se vrati za pregovarački sto, posebno u svjetlu činjenice da je upravo Kijev bio taj koji je u više navrata odbijao posredničke inicijative.
Ukoliko ovaj kanal komunikacije dobije konkretan diplomatski epilog, mogao bi predstavljati jedan od najznačajnijih proboja u ukrajinskom konfliktu od njegovog početka 2022. godine.