Putin: BRIKS značajno nadmašuje G7 u pogledu ekonomije, udruženje ima ogroman potencijal
1 min read
Foto: Printskrin Sputnjik
BRIKS značajno nadmašuje G7 u pogledu ekonomije, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin, obraćajući se putem video-linka učesnicima glavne plenarne sednice samita BRIKS-a koji se održava u Brazilu.
Zemlje BRIKS-a čine 40 odsto svetske ekonomije, a ukupni BDP dostiže 77 biliona dolara.
„Ne samo što zemlje BRIKS-a čine trećinu kopnene površine Zemlje i skoro polovinu stanovništva planete, već i 40 odsto svetske ekonomije, a njihov ukupni BDP po paritetu kupovne moći već dostiže 77 biliona dolara – to je prema podacima MMF-a za 2025. godinu. Inače, po ovom pokazatelju BRIKS značajno nadmašuje neka druga udruženja, uključujući Grupu sedam – sa 57 biliona dolara“, rekao je Putin.
Takođe je istakao da je unipolarni sistem služio interesima „zlatne milijarde“, ali da sada model „liberalne globalizacije“ postaje zastareo. Njega će zameniti novi i pravedniji multipolarni svet.
„Promena globalnog ekonomskog poretka nastavlja da dobija na zamahu. Sve ukazuje na to da liberalni model globalizacije postaje zastareo. Centar poslovne aktivnosti se pomera ka tržištima u razvoju, što pokreće snažan talas rasta, uključujući i u zemljama BRIKS-a“, naglasio je Putin.
O korišćenju nacionalni valuta
Ruski predsednik primetio je da upotreba nacionalnih valuta u trgovini između zemalja BRIKS-a stalno raste.
„Upotreba nacionalnih valuta u trgovini između naših zemalja stalno raste. U 2024. godini, udeo naše nacionalne valute, rublje, i valuta prijateljskih zemalja u obračunima Rusije sa drugim zemljama BRIKS-a iznosio je 90 odsto“, istakao je Putin.
On je dodao da je neophodno proširiti upotrebu nacionalnih valuta u međusobnim obračunima između zemalja BRIKS-a.
Ujedinjujuća agenda koju dele zemlje BRIKS-a tražena je u trenutnoj globalnoj situaciji, izjavio je ruski predsednik.
„Zemlje BRIKS-a predstavljaju različite modele razvoja, religije, jedinstvene civilizacije i kulture, ali sve one se zalažu za jednakost i dobrosusedstvo, prioritet tradicionalnih vrednosti… teže da daju značajan doprinos obezbeđivanju globalne stabilnosti i bezbednosti… Upravo su ti konstruktivni pristupi i takva objedinjujuća agenda traženi u sadašnjoj teškoj geopolitičkoj situaciji“, naglasio je Putin.
Sputnjik