Пут светиња до Цетиња: Како су честица Часног Крста, рука Светог Јована Крститеља и икона Богородице Филермосе завршиле у Црној Гори?
1 min read
Цетињски манастир
Цетињски Манастир чува многе светиње, а три од њих здружене су у једно иако су тренутно само физички одвојене: дио Часнога Крста на којем је Христос био распет, десна рука светог Јована Крститеља која је крстила Господа у Јордану и икона Пресвете Богородице Филермске, насликане руком Светог апостола Луке.
Ове свете реликвије – живи свједоци историјског догађаја који се десио прије нешто више од 2.000 година, прошавши од Севастије и Ефеса до Цариграда и Родоса, од Јерусалима и Малте до Петрограда и Београда благосиљале су народе и Промислом Божјим скрасиле се у Цетињском манастиру Пресвете Богородице, у граду гдје су сви храмови посвећени Њеном Рођењу.
Данас, велике хришћанске светиње које се налазе у цркви Рођења Пресвете Богородице око себе сабирају хришћане из цијелог свијета, тако да је Цетињски манастир постао и једно од најзначајнијих ходочасничких мјеста.
Наравно, све осим иконе Богородице Филермосе, али може се поставити тако да се и ова икона врати тамо гдје и припада – цркви а не музеју.
Пошто безакони цар Ирод неправедно погуби Светог Јована, Претечу и Крститеља Господњег, чесно тијело његово ученици његови погребоше близу гроба Светог пророка Јелисеја у знаменитом самаријском граду Севастији. Када Свети еванђелист Лука, проповиједајући Христа, обилазио многе градове и земље, дође и у град Севастију. А када одатле имаше да путује у своју постојбину Антиохију, зажеље да узме са собом и однесе тамо тијело Светог Претече Јована Крститеља, које бјеше нетљено и читаво. Али то бјеше немогуће, јер житељи Севастије веома поштоваху мошти Крститељеве, брижљиво их чуваху, и не даваху их. Свети еванђелист Лука узе од тог Светог тијела Десну Руку, која је крстила Господа нашег Исуса Христа, и однесе у свој град Антиохију. И од тог доба антиохијски хришћани са великим поштовањем чуваху Свету Руку Крститељеву. Јер и велика чудеса биваху од ње.Тиме је спасе од уништења које задеси тијело Светога Јована триста година касније од руке безбожног цара Јулијана богоотступника. Рука остаде у Антиохији у храму Светог апостола Петра до доласка Агарјана. Потом, надахнут од Бога неки ђакон Јов пренесе је у Халкидон. Византијски цар посла лађу да је сретне и донесе у Цариград. Смјестише је у цркву Свете Богородице Фарске, потом у манастир Памакаристос, и на крају у храм Премудрости Божије Свету Софију.
Касније, од руке бијаху одвојена два прста, један би у Претечином Студитском манастиру, и до данас остаде у Граду на Босфору а други поклони цар Теодор Ласкарис новорођеној Српској Цркви и њеном првом архиепископу Светом Сави. Ова светиња би положена у Жичи али убрзо пређе у Пећ кад се тамо пресели престо архиепископа српског. По пропасти царства, Јелена Бранковић га однесе у Мореју, на двор свог оца Томе Палеолога. Када и Цариград и Мореја падоше он је избјегао у Италију и предао светињу папи Пију XИ-ом. Овај будући родом из Сијене дарова је тамошњој катедрали, гдје и данас стоји у кивоту са натписом: Десница Претечина. Помени ме Саву архиепископа српског.
А сама рука Претечина остаде у Цариграду и дочека Турке. Би и од њих поштована као што му је и глава данас поштована у џамији у Дамаску. Али желећи да умири ратнички расположене витезове Светог Јована-хоспиталце, чуваре Светих Мјеста који су тада боравили на Родосу, султан Бајазит II им је послао руку. У то вријеме Јовановци су донијели из Палестине преко Кипра двије друге светиње: Честицу Часног Крста Христовог, дар Луја ΧΙΙ и чудотворну икону Пресвете Богородице, насликану руком Св. Еванђелисте Луке. Највероватније, међутим, да је ова света икона већ била на Родосу у православном древном светилишту званом „Филермос“ близу града Родоса.
Чудотворну икону Мајке Божије Филермске насликао је половином првог вијека Свети Апостол и Еванђелист Лука, у Ефесу у кући Светог апостола Јована Богослова. Ову чудотворну икону Свети Апостол Лука однио је у пустињу гдје су живјели први монаси тзв. назореји. Она је тада добила име Богородица Филермска-Пустинољубна. Послије тога икону је Свети Апостол Лука пренио у свој завичај Антиохију.
Не зна се тачно кад али чудотворна икона Мајке Божије Филермске убрзо је пренесена у Јерусалим. Царица Источног Ромејског Царства Евдокија, око 430. године икону Мајке Божије Филермске преноси из Јерусалима у Константинопољ, и похрањује је у знаменитој Влахернској цркви. Године 626. на усрдне молитве житеља Града Она одбија напад Персијанаца на Цариград.
Послије пада и освајања Константинопоља од стране крсташа 1204. године, многе хришћанске светиње су опљачкане, а међу њима и икона Пресвете Богородице Филермске. Она је завршила у рукама римокатоличког монашко-витешког реда Јовановаца, познатих још и под именом болничара или хоспиталаца. Јовановци су ову светињу убрзо пренијели у Свету Земљу.Они су потом од стране муслимана потиснути из Палестине, одакле су се повукли на острво Кипар гдје су провели 19 година ( 1291- 1310).
Током 1310. године Јовановци су прешли на острво Родос гдје су саградили војна утврђења, болнице и своју резиденцију.Икона је била на Родосу у православном древном светилишту званом „Филеримос“ близу града Родоса. (По том манастиру и брду на коме је саграђен та икона се и до данас назива „Богородица филермска“, или „Филермоска“).
Дио Часног Крста , на коме је Господ наш Исус Христос био распет, дође на Родос пошто је у два маха био у ропству: агарјанском (четрнаестогодишњем) под Хозројем Персијанцем у 7. вијеку и тридесетогодишњем под Саладином у 12. вијеку у Багдаду.
На острву Родос икона Филермске Богородице спојена је 1484. године са десном руком Светога Јована Крститеља коју су Јовановци добили на поклон од турског султана Бојазита II. Ове двије светиње спојене су затим са дијелом Часног и Животворног Крста Господњег који им је поклоњен од Луја XII највјероватније на почетку 16. вијека.
Због турских опсада острва (1480; 1522-1523) ове светиње пренешене су са брда Филермоса у град и враћене назад све док Јовановци нису били приморани да напусте Родос и крену према Италији (1523). У Италији (Месина, Баја, Ћивитавекија, Витербо) пребивале су до 1527. да би онда биле пренесене преко Француске (Вијфранк, Ница 1527-1530) на острво Малту у место Биргу, у храм Св. Лаврентија (1530-1571) и коначно у град Валету (храм Св. Марије Победитељке 1571-1578, и у Јованитску Катедралу Св. Јована Крститеља 1571-1798). Јовановци на острву Малти постепено стварају моћну државу. Године 1573. малтешки витезови су на Малти саградили и велики катедрални храм посвећен Светом Јовану Крститељу у којем су похранили све ове три велике светиње.
Крајем осамнаестога вијека (17. јуна 1798. године) због немогућности да Малту одбрани од моћног Наполеона Велики Мајстор реда малтешких витезова Фердинанд фон Гомпеш је са три велике светиње и вјерним витезовима напустио Малту коју су окупирали Французи.
Послије пропасти на Малти представници малтешког реда поклонили су 3. августа 1799. године три велике хришћанске светиње члану Реда руском императору Павлу И Романову. Том приликом представници Јовановаца предали су цару Павлу И и документ о одречењу Фернинанда фон Гомпеша од чина Великог мајстора који је потписан 6. јула 1799. године у Трсту. Тако је руски цар Павле И званично постао Велики мајстор реда малтешких витезова и власник три велике светиње.
Оне су биле првобитно похрањене у царској резиденцији у Гатчину а потом у Зимском дворцу у Петербургу у храму Нерукотовореног Образа. У част тог преноса са Малте у Гатчино три велике хришћанске светиње: «Крста из дијела дрвета животворног Крста Господњег, Чудотоворног образа Божије Матере, који је насликао Свети Еванђелиста Лука и Десне Руке Светог Јована Крститеља» установљен је празник са посебном службом у Минеју за мјесец октобар, 12. дан. Од тога времена Црква, посебно Руска, прославља овај Пренос једном годишње. Светиње су преношене из цркве Зимског дворца у Гатчино на поклоњење вјерном народу у велики храм Св. Петра и Павла подигнутог за ту сврху (1852).
Светиње су благосиљале Руску земљу сто двадесет година. Послије револуционарних збивања у Петрограду (1917) Светиње су биле спасене од насиља бољшевика. Настојатељ храма у Гатчину тајно их је пренио у Естонију, да би их царица – мајка Марија Фјодоровна пренијела у Копенхаген (Вила Видор). Послије смрти Марије Фјодоровне, 1928. године, три велике светиње су још неко вријеме пребивале у Копенхагену али су убрзо пренесене у руски саборни храм у Берлину.
Неко вријеме Светиње су се налазиле у Руској Цркви у Берлину, да би на крају (1932) биле поклоњене, од стране Митрополита Кијевског Антонија Храповицког, првојерарха Руске Заграничне Цркве, у знак захвалности за прихватање десетина хиљада руских избјеглица, благовјерном краљу Југославије Александру Карађорђевићу. Светиње бјеху положене у дворској цркви Св. Андреја Првозваног на Дедињу, а Св. владика Николај (Велимировић) клицаше: „Рука која је захватила воде из Јордана и подигла се над главом Христовом налази се међу нама!“.
Ни у цркви Св.Андреја Првозваног светиње не имадоше мира. На почетку ΙΙ свјетског рата, послије бомбардовања Београда априла 1941. године млади краљ Петар ИИ Карађорђевић је три велике светиње пренио у манастир Острог. По савјету Патријарха српског Гаврила Дожића краљ Петар II Карађорђевић светиње је уступио Српској цркви и оставио у Острошкој светињи.
И поред тога што је Манастир Острог био на мети окупатора читаво вријеме рата, поред тога што је у њему и око њега бијеснио братоубилачки рат архимандрит Леонтије Митровић, настојатељ Манастира је успио да сачува Светиње скривене у својој келији. Послије другог свјетског рата и побједе комуниста који су и послије завршетка рата наставили са гоњењем Цркве, три велике светиње су и даље тајно чуване у Острогу и нијесу изношене на свјетлост дана.
У једној полицијској рацији 1952. године, којом приликом је на правди Бога ухапшен и архимандрит Леонтије Митровић, пронађене су и од цркве брутално отете три велике светиње и друге реликвије. Оне су пренијете у Подгорицу гдје су утамничене у сефу тајне комунистичке полиције.
На дан Св. Јована Крститеља , 20 јануара 1978. године, десна рука Св. Јована и дио Часног Крста враћени су Митрополији црногорско-приморској, а чудотворна икона Богородице Филермске предата Цетињском Музеју на чување „привремено“, гдје се и данас налази.
Света Рука са дијелом Часног Крста похрањени су у манастирску ризницу гдје су били све до 1993. када су свечано пренијете за празник Рођења Претечиног (7. јули) у храм Рождества Пресвете Богородице, у ћивот Св. Петра Цетињског.
После неколико година уз помоћ средстава добијених од Владе Црне Горе урађен је и живописан параклис Св. Јована Крститеља, гдје су двије светиње смјештене на поклоњење вјерног народа Божјег.
И поред недвосмислених усмених и писаних обећања републичких власти да ће икона отета 1952. од стране тајне комунистичке полиције бити враћена Цркви, икона Богородице Филеримске недавно је на запрепашћење свих добромислећих хришћана изложена у тзв, Плавој Капели у Народном музеју Црне Горе на Цетињу.У умјетничкој галерији адаптирана је једна некадашња канцеларија и названа „плава капела“, где је икона изложена за посјету туристима. Тако се догодило први пут у историји да ова древна Светиња не буде у храму, него и даље утамничена у световној згради, на велику жалост вјерника и свих разумних људи.
А Рука Светог Јована наставила је свој ход по хришћанском свијету, позивајући и у наше дане као и у Христово вријеме људе на покајање, тј. на промјену ума, срца и свеукупног људског живљења. Благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Павла и Патријарха Московског и све Русије Г. Алексија ИИ, уз старање Фонда Св. Андреја Првозваног из Москве, и сагласност државних органа Црне Горе и Русије, Св. Десница је пренијета свечано авионом у Москву 7. јуна 2006. Патријарх московски Алексије ΙΙ је са преко 80 митрополита, архиепископа и епископа, бројним свештенством и народом, приредио величанствени дочек Св. Руци пред Храмом Христа Спаса. У овом четрдесетодневном путовању по Русији, преко 2 милиона вјерујућих људи примило је благослов од Деснице која је крстила Христа Господа у Јордану. Догодила су се и бројна чуда њеним благодатним дејством.
А највеће чудо је то да Претечина Десница сабира око себе, после 2000 година, милионе људи, што није у стању да, у наше дане, учини иједан жив човјек, на ма каквом свјетском положају био! Тако и даље одјекује цијелом васељеном у људским срцима ријеч и позив „највећег рођеног од жене“: „Покајте се јер се приближило Царство Божје“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

