Progon Kneževića: Boris Savić, Dragica Vuković i Vesna Pean bacili Ustav pod noge
1 min read
Milan Knežević
Vijeće Višeg suda u Podgorici, sastavljeno od predsjednika Borisa Savića i članova Dragice Vuković i Vesne Pean, bacilo je Ustav Crne Gore pod noge time što je predsjedniku Demokratske narodne partije i jednom od lidera DF Milanu Kneževiću odredilo pritvor.
Naime, odlukom Vijeća Višeg suda dovedeno u pitanje funkcionisanje političkog sistema, ali je, prije svega, prekršen Ustav Crne Gore koji jasno garantuje imunitet poslaniku.
Član 86 Ustava Crne Gore je više nego precizan: „Poslanik uživa imunitet. Poslanik ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost ili pritvoren za izraženo mišljenje ili glasanje u vršenju svoje poslaničke funkcije. Protiv poslanika ne može se pokrenuti krivični postupak, niti odrediti pritvor, bez odobrenja Skupštine, osim ako je zatečen u vršenju krivičnog djela za koje je propisana kazna u trajanju dužem od pet godina zatvora“.
Iz svega ovoga je jasno da je Vijeće Višeg suda, predvođeno Borisom Savićem, svjesno izvršilo ustavni puč, jer, ipak, nije moguće da su u pitanju tolike pravne neznalice, odnosno da ne znaju šta je propisano najvećim pravnim aktom države.
Vijeće Višeg suda prihvatilo je žalbu Specijalnog državnog tužilaštva i potvrdilo kaznu do dva mjeseca zatvora za Milana Kneževića zbog odbijanja da svjedoči.
SDT je tražio pritvor, jer je Knežević odbio da dostavi podatke o sudiji koji mu je, kako je tvrdio, ponudio da mu za deset hiljada evra ukine presudu zbog napada na policajca.
Prethodno je sudija za istragu Višeg suda u Podgorici odbio predlog Specijalnog državnog tužilaštva o kažnjavanju Kneževića.
Da je Vijeće Višeg suda donijelo političku, odnosno pravno neodrživu odluku potvrdio je i Kolegijum predsjednika Skupštine Crne Gore, koji je jednoglasno dogovorio da parlament uputi apel Ustavnom i Vrhovnom sudu da, u okviru svojih nadležnosti, što prije sagledaju i doprinesu rješavanju novonastale situacije vezane za moguće posljedice rješenja Višeg suda u predmetu protiv Milana Kneževića.
Kolegijum predsjednika parlamenta održan je na zahtjev predsjednika Nove srpske demokratije i jednog od lidera DF Andrije Mandića.
On je to uradio nakon odluke Višeg suda u Podgorici, kojom je poslaniku DF-a Milanu Kneževiću određeno do dva mjeseca zatvora ukoliko ne svjedoči ko je sudija koji mu je, navodno, tražio mito.
Mandić je podsjetio da takva odluka Višeg suda nije u skladu sa Ustavom Crne Gore, koji poslaniku garantuje imunitet.
Mandić je saopštio da je presuda “brutalan napad na predsjednika DNP-a Milana Kneženića”, a istovremeno to je, kako je naveo napad na Skupštinu.
“Danas je neko iz pravosuđa doživio da je parlament neka periferna stvar”, kazao je Mandić.
Odluka Vijeća Višeg suda u slučaju Kneževića je kontradiktorna i vrlo konfuzna, ocijenio je poslanik Demokratskog fronta i predsjednik Pokreta za promjene, Nebojša Medojević. On je kazao da je neophodno da se Ustavni sud uključi zbog političke hitnosti.
„Ovo može da ima nesagledive političke posljedice po stabilnost u Crnoj Gori„, naglasio je Medojević.
„Osim Demokratskog fronta, svi su danas bili zatečeni ovim rješenjem predsjednika Višeg suda Borisa Savića kojim se dovelo u pitanje ustavno funkcionisanje političkog sistema i Ustav Crne Gore koji garantuje imunitet poslaniku„, dodao je on.
Knežević odluku Višeg suda ocjenjujuje kao još jednu u nizu, kako kaže, genijalnih koje donosi Viši sud.
„Ja sam ušao u istoriju crnogorskog pravosuđa kao prvi svjedok kojem je Viši sud odredio zatvor u trajanju od najduže dva mjeseca. Viši sud zapravo više i ne postoji jer donosi odluke isključivo po političkim direktivama„, kazao je Knežević.
Nije Knežević jedini koji je odbio da svjedoči. U ponedjeljak se njegov kolega Nebojša Medojević našao opet pred tužiteljkom zbog njegove objave na Fejsbuku da je Miomir Mugoša platio Glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću 100 hiljada evra da mu ne određuje pritvor u postupku u kom je osumnjičen da je oštetio Glavni grad za 6,7 miliona evra. On je tada odbio da saopšti ime svog izvora pa je Tužilaštvo i za njega zatržilo dva mjeseca zatvora. Odluka za Medojevića još nije donijeta.
Sudbina te na čast proziva već dvared Kneževiću,a ti uporno držiš glavu u pijesku!?
Mnim e trećeg puta neće bit.
Zbog cega Knezevic krije ime korumpiranog sudije?
Je l’ Vi to ozbiljno pitate?
Odnosno je l’ Vi živite u nekoj paralelnoj stvarnosti?
Kupovina glasova pred svake izbore, polotronstvo kao ključ uspjeha, nakadaradn sistem vrijednosti, nepismene sudije i tužioci…i Vi pitate da se kaže ime korumpiranog sudije.
Dok se u državi uvodi diktatura Boro i Ramiz boga mole da se čitav DF uhapsi.