Принудни откуп акција „Галенике” није по вољи акционара
1 min read
Мали акционари сматрају да им се на силу отима лична имовина: „Галеника” (Фото Д. Јевремовић)
О фабрици лекова „Галеника” дуго након продаје компанији „Аелијус” није било никаквих вести, да би се последњих дана укрстиле две. Једна да ова најстарија фармацеутска компанија у Србији ове године слави јубилеј, 75 година постојања уз константан раст и иновације на пољу пословања, како је саопштио нови власник. Друга да нови власник планира откуп акција малих акционара – и то принудни.
Наиме, на дневном реду редовне седнице скупштине акционара која је заказана за данас наћи ће се предлог за принудни откуп који би се спровео за 137.137 обичних акција „Галенике”, уз исплату од 3.308 динара по акцији, што је 28,14 евра и наводи се као процењена фер вредност.
„Аелијус”, чије је седиште у Луксембургу, поседује 94,97 процената акција, а остатак од 5,02 у власништву је малих акционара – садашњих и бивших запослених, при чему их је укупно 4.415.
Њима су акције подељене још 2008. године када је држава планирала да грађанима бесплатно подели акције не само „Галенике” већ и ЈАТ-а, Аеродрома „Београд”, „Телекома” и ЕПС-а како би грађани добили оних чувених Динкићевих хиљаду евра. То је подразумевало да акције ових компанија заврше на берзи, што се никада није догодило.
Право већинског власника да принудно откупи акције малих акционара није спорно, јер закон то дозвољава. Наиме, Закон о привредним друштвима је изменама из 2018. године снизио праг за принудни откуп акција који је до тада био 95 одсто. Већински акционар од тада има право на принудни откуп оног тренутка када стекне 90 одсто акција.
Међутим, овај потез новог власника није по вољи запослених и бивших запослених, сазнајемо у синдикату „Независност” ове компаније. Зоран Пантелић, председник тог синдиката, каже да се мали акционари осећају изиграно. „Нама се на силу отима лична имовина. Јесте да је то легално, али није поштено. Овде су радиле читаве породице, неки имају и 40 година стажа. Како ми да знамо која је фер цена када нема тржишта, нема берзе. Ми смо чекали тржиште да проверимо вредност”, навео је Пантелић.
На питање зашто нови власник то баш сада ради, он одговара да је то зато што је прошао период контроле приватизације.
Намера „Аелијуса” да принудно откупи акције малих акционара, за стручњаке није никакво изненађење, јер је много компанија то већ урадило. Кључни тренутак, када се на десетине фирми одлучило на такав потез, било је управо смањење прага за принудно стицање акција са 95 на 90 одсто. Принудним откупом они консолидују власништво, а притом их то не кошта пуно, поготово сада када је вредност акција мала. С друге стране, наше тржиште капитала је неразвијено, берза слаба, а таква је и заштита права мањинских акционара.
„Галеника” је продата 2017. за 16 милиона евра, уз обавезу купца да уплати и 25 милиона евра за измирење обавеза према банкама, као и износ од додатних 200 евра по години стажа за запослене који су се определили за добровољни социјални програм.
„Аелијус” је приликом саопштавања да је ово јубиларна година истакао и да је у првој половини 2020. „Галеника” остварила повећање продаје за осам одсто у односу на исти период 2019. године, чиме је учврстила позицију другог места по уделу на фармацеутском тржишту Србије.
Остварен је, додају, раст продаје у региону за 14 одсто, у Црној Гори, Босни и Херцеговини и Северној Македонији, а отворена су и три нова извозна тржишта. „Галеника” је активно присутна на осам међународних тржишта у земљама ЕУ, на Блиском истоку и у Африци, где је више него удвостручила продају. Уз стратешко партнерство са сестринском компанијом из Бразила – ЕМС, „Галеникин” Институт за истраживање и развој наставља са развојем нових производа.
У току је регистрација 12 производа, а до краја године предвиђено је да четири нова производа буду лансирана на тржиште. Додатно, у првој половини 2020. повећана је производња палете сопствених производа за пет одсто у односу на исти период у 2019. години.
Током непуне три године од приватизације, смањено је генерисање отпада и примењује се строг поступак управљања отпадом, док је емисија угљен-диоксида смањена за 20 одсто, а употреба електричне енергије за 10 одсто.
Политика

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

