ИН4С

ИН4С портал

Пријети ли Русији обојена револуција

1 min read
Хетерогеност група које су узеле учешћа на протестима огледа се и у паролама које су узвикивали демонстранти: „Тражимо обнову СССР-а“ насупрот „Вратимо Крим“.На моменте суботњи протести подсјећали су прије на параде особењака и чудака, него на наступ политичке опозиције.

Протести у Москви

Небеса, изгледа, пред Русију и тамошњу власт постављају све више и више искушења. Актуелни друштвени процеси тестирају отпорност система власти, који званична Москва гради током последњих 20 година, на динамичне околности, како у свијету у цјелини, тако и унутар државе. Притом, важно је истаћи да су неки од ових изазова заиста озбиљни и у јавности стварају много буке.

Кренимо од недавно покренутог трговачког рата између САД и Кине. То би теоретски требало да Русији донесе одређене бенефите. Очекивано је у условима отвореног конфилкта са Кином да САД смање притисак на Русију, а са друге стране да Кина интезивира ниво партнерства које Москва и Пекинг граде посљедњих година.

Међутим у реалности трговнски рат двије најмоћније економије данашњице довео је до непријатности за Русију, јер је на свјетским берзама цијена нафте марке Брент у првој недељи августа пала за око 4 долара за барел.

Уопште посматрано, од маја ове године примјетан је општи пад цијена сировина и енергената, чија продаја представља основни извор пуњења руског буџета. Како је недавно изјавио Максим Орешкин, руски министар економског развоја, слабљење коњуктуре цијена енергената на свјетском тржишту већ показује негативан утицај на руску економију, која би прогнозама ММФ-а у наредне 2 године требала да порасте за свега 1,1%. Смањење извоза скраћује и буџетске приходе руске владе. То значајно отежава испуњење владиних обавеза по социјалним програмима, што води ка повећању напетости у друштву.

Да ствари буду још горе, Русија се ове године сусрела са озбиљним природним катастрофама. На великим пространствима Сибира харају пожари, који се дуго вријеме не успијевају угасити, а у централном дијелу земље падају обилне кише, што веома лоше утиче на пољопривредне приносе. Тако да су услови у којима предсједник Путин обиљежава свој јубилеј, 20 година на власти, далеко од идеалних.

Највећи протести у последних 8 година

Поред негативних економских фактора и природних катастрофа, главобољу за Кремљ на унутарполитичкој арени изазивају митинзи и протесне акције, које попримају све масовнији карактер у Москви и неким другим градовима.

Антивладини протести у Русији уједно постају и омиљена тема свјетских медија. Тако, последњих неколико викенда у Москви се организују протести. Формални повод за митинговање био је званично одбијање кандидатура низа независних кандидата из редова либералне опозиције, на изборима за градски парламент – московску Думу, планираних за 8. септембар ове године. Формално-правни повод одбијања да се потврде кандидатуре независних кандидата био је неисправност приложених потписа подршке. Са друге стране либерална опозција тврдила је да су њихове кандидатуре одбијене намјерно, јер градске власти независне кандидате виде као озбиљну пријетњу.

Руска полиција крајње професионална и коректна

Протести од 10. и 17. августа најмасовнији су у последњих 7-8 година, још од минтинга опозиције на Болотном тргу и Проспекту Сахарова. Процјењује се да се на два последња суботња протеста окупило по 50.000 људи. Формални повод за протесте, са спречавања кандидатура у међувремену је проширен након хапшења неколико лидера либералне опозције, укључујући и Алексеја Наваљног.

Подршку антивладиним протестима упутило је више популарних интернет блогера, музичара и реп-извођача, који су позвали своје милионске пратиоце на Интернету да изађу на улице Москве и других градова, против како су навели „бруталних дејстава правосудних органа и руских власти у цјелини“. Пароле полицијској репресији о ауторкатској природи Путиновог режима понављане су у готово свим либералним медијима.

Екстремни десничари, ЛГБТ активисти и бандеровци

Са једне стране, излазак већег броја људи на улице Москве у вријеме љетњих одмора, говори да у Русији постоји одређено народно незадовоство и да се активно се развија грађанско друштво, способно да подигне свој глас. Поред тога што би у другом периоду године у датим околностима могао очекивати и већи број људи на улицама, особености актуелних протеста су да се углавном координишу путем Интернета, као и да немају фактичких лидера, који би себе представили у улози народних трибуна.

За ближе разумијевање актуелних московских протеста битни су следећи детаљи. Без обзира на солидан број демонстранта, њихова бројност ипак није таква да би попримила карактер општенародног незадовољства. Такође, маса која је протестовала није дјеловала хомогено, ни идеолошки, као ни у политичким захтјевима.

Заједно су протестовале крајње супростављене друштвено-политичке групације, почев од ЛГБТ активиста, па до радикалних омладинских националистичких организација. Хетерогеност група које су узеле учешћа на протестима огледа се и у паролама које су узвикивали демонстранти: „Тражимо обнову СССР-а“ насупрот „Вратимо Крим“.На моменте суботњи протести подсјећали су прије на параде особењака и чудака, него на наступ политичке опозиције.

Такође, на протестима било је симптоматично и присуство већег броја грађана Украјине, који су поред националних застава своје земље носили пароле „Могли смо у Украјини, десиће се и у Русији“. Шта би се данас догодило да неко са руском заставом и паролом супртоног значења покуша да демонстрира у Кијеву, или неком другом украјинском граду сувишно је питање. Шансе да извуче живу главу биле би минималне.

Формални повод за протесте брзо заборављен

Индикативно је да је формални повод за покретање протеста – „одбијање „независних“ кандидатура за московску градску Думу – заборављен већ на првом масовнијем скупу. О томе више нема ни ријечи у захтјевима демонстраната, нити политички мотивисаним наступима репера. Важно је истаћи да градски парламент Москве има само индиректну повезаност са федералном политичком структуром. Надлежности московског градског парламента односе се на одређивање обима изградње и контроле квалитета градских улица и тротоара, развоја стамбених подручја, болница и других облика социјалне инфраструктуре. Ни један једини захтјев за унапређење квалитета социјалне инфраструктуре у Москви на протестима није истакнут.

Имајући у виду нове моменте у унутарполитичкој ситуацији у Русији, намећу се два питања. Да ли је Путинов режим према учесницима протеста био тако бруталан каквим га они у јавности представљају? Као и да ли последње протесне акције у престоници Русије и другим градовима представљају доказ да је политички систем којим управља Владимир Путин, ушао у стање неизбјежне турбулентности, из које не може изаћи цио, како то тврде опозиционо настројени аналитичари?

Полиција толерантнија од Кине, Француске, САД и Црне Горе

Тезе о претјераној бруталности руске полиције, на првом непријављеном протесту, најбоље демантују снимци који су приказани на YouTube, који су ту наводну бруталност требали да докажу. Тамо није виђено ништа од тога шта примјењују ограни заштите поретка у другим земљама. Штавише, руска полиција је на снимцима који би требали да докажу њихову бруталност дјеловала неупоредиво блаже од случајева када је у другим земљама нарушен закон о јавним скуповима.

На примјер, током читавог љета у Хонг Конгу протестује се против миграционог законодавства, наметнутог од стране централних власти. Кинеска полиција је полиција на учеснике митигна без упозорења бацала сузавац, испаљивала гумене метке и користила водене топове.

Још бруталније од кинеске понаша се полиција у тзв. Западним демократијама.

Žuti
Жути прслуци

Француска полиција је рецимо приликом разбијања протеста „жутих прслука“ прије неколико мјесеци, поред сузавца, гумених метака и водених топова, масовно користила оклопна возила, шок бомбе и другу специјалну технику. Послије дејстава полиције тргови и улице француских градова подсјећали су на бојно поље.

Брутална њујоршка полиција

Ништа њежнији од француских снага реда није била америчка специјална полиција 2011. године, када је приликом разбијања антиглобалистичких демонстрација, под геслом „Окупирајмо Вол Стрит“, активно користила и коњицу.

Већина приведених на протесту у Москви након кратког задржавања је пуштена.

Упркос томе што су иницијални протести били непријављени и противни руским законима, санкционисани су од снага реда, без сузавца, гумених метака, шок бомби, коњице, или џипова Хамер, који су на улицама Подгорице 24. октобра 2015. покушали да прегазе демонстранте на уредно пријављеном митингу опозиције.

Полиција је испалила сузавац испред Храма у Подгорици

Од сузава те вечери није био поштеђен чак ни храм Христовог васкресења.

Режим стабилан, забринутост постоји

Актуелни протести без сумње не могу довести до промјене задатог политичког курса руског руководства, као и било каквих уступака демонстрантима. Међутим, овакве и сличне демонстрације народног незадовољства итекако могу да забрину доносиоце најважнијих одлука у Русији.

Вриједи напоменути да су у последње вријеме руске власти усвојиле читав низ у народу непопуларних прописа и реформи, укључијући повећање старосне границе за одлазак у пензију и повећање пореских стопа. Ове мјере и реформе водиле су смањењу реалног доходка и представљале су плодно тло за пораст незадовољства како у великим градовима Русије, тако и у регионима. Народно незадовољство сада су покушале искористити разноврсне опозиционе снаге унутар земље за политичку промоцију, а могуће и одређени центри моћи изван Русије за дестабилизацију унутрашњих прилика.

Упркос кракторочној кризи руске економије, стагнације у економском расту, фундаметалне позиције Русије су и даље стабилне. Спољни дуг је низак, а буџетски приходи нису озбиљније угрожени упркос негативном кретању цијена енергената.

Златне резерве земље су током последње 4 године порасле за чак 45%. Последње прогнозе финансијских стрчњака показују да уколико Русија настави са овим темпом повећања златних резерви ускоро ће прескочити Саудијски Арабију на 4. мјесту свјетске љествице. У текућем периоду руска влада успјела да скупи крупна средства за реализацију тзв. „националних пројеката“, који се тичу развоја инфраструктуре, што би могло са собом да носи снажан ефекат мултипликатора.

Владимир Путин

Стога, уколико ствари упркос тренутним изазовима и краткорочној економској кризи буду ишле својим током, огромна већина грађана Русије неће бити заинтересована за ризик упуштања у револуционарна престројавања система, који током последње 2 деценије довео до економског препорода земље. Протести, митинзи, улични перформанси, саморекламерство опозиције остаће неизоставни атрибут било ког демократског друштва, укључујући и оно на чијем челу се налази Владимир Путин.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

25 thoughts on “Пријети ли Русији обојена револуција

  1. NIJE VELKA RUSIJA BANANA REPUBLIKA DA JE SVAKA VAŠKA NAPADA.NEOJTE SLOBODNO BRINUTI ZA BUDUĆNOST RUSIJE VI SOROŠOIDI BAGRO ZLOČINAČKA NAJMANJE BUDUĆIH 100 GODINA.

  2. После 2008. године једино су присаједињење Крима и одбрана Асада били потези вредни похвале.

    Остало је чиста пропаст. Економија иде надоле, тобоже патриоте из власти држе паре у западњачким банкама и шаљу децу на школовање тамо, док Руси напуштају своју земљу у таласима.

    Срећа по њих па је опозиција група јајара плаћених америчким парама, па ни нема алтернативе.

    Али шта се могло очекивати? Нико није заборавио да је рецимо Шојгу почео своу узлет тако што је отказао послушност држави и ставио се на располагање Јељцину…

    1. Не лупетај,Русија је 2018-е имала суфицит иако је трпјела највећи обим санкција ЕУ и САД од њиховог увођења , постала је први купац на тржишту злата испред Кине,потврдила се као највећи произвођач пшенице на свијету и у њој је боравило рекордних 90 милиона туриста.Успут је и спасила Венецуелу од купања америчким оловом и истрајним притиском на Украјину довела до смјене националисте Порошенка.

      Све у свему,онако…

      1. Појма немаш. Да пратиш знао би да је Гаспром банка прва искључила ПеДеВеСу из игре, још кад је убачен у игру плаћеник Гаридо.

        Бројке су једно, као и у Србији, а реалност је друго.

        Руска војска била је у Берлину 1768. и 1945. а сада је група Јељциових намештеника довела до тога да се на границама Русије води рат, да се одузимају права Русима у Летонији, да у Естонији не може да се иде у руску школу, да је Пољска претворена у НАТО тврђаву.

        Деца им се брчкају по елитним летовалиштима, а они су пуцали на свој народ пред Домом депутата 1993. и још увек јашу на Уставу пијаног Јељцина из исте године. Наравно, ти о томе немаш појма.

        Јељцин, Гајдар, Милер, који жаре и пале данас лично и преко својих наследника, све су то јајаре које су издале своју државу и продале је за амерички помфрит.

        Држава се 36% светских ресурса а градови величине Астрахана немају шински превоз и нормалну канализацију уз плату од 350 евра. О чему ми причамо?

        Орден Хероја Русије човеку који је у Првом чеченском рату убијао Русе голим рукама. Јел то патриотизам?

        Смејурија, али доћи ће треће руско царство ускоро, које ће водити Руски Човек, значи уместо Гајдара и Милера газдоваће наследници Пожарског, Суворова и Матросова, само што Курир из кога се учиш неће писати позитивно о томе.

        1. Значи због Гаспрома је јуче Мадуро изразио захвалност Русији у име народа Венецуеле?

          Нисам знао…

          А та екипа коју помињеш, а која влада Русијим из сјенке,то је претпостављам информација из из неких доступних и провјерљивих извора?

          Оно,за разлику од Курира…

          Опет,ако су бројке једно,а реалност друго зашто уопште та прича о економији?Какве она онда има везе са поретком ствари?

          Је ли да у свјетским размјерама будеш економски џин и политички црв као Њемачка?

          Ипак,и тако гледано,Русија која уназад тридесет година није имала тржишну економију већ петогодишњи план , данас је друга растућа другог еконмија у настајању по Блумбергу !

          А то што су исти они који су 41 били на вратима Русије и данас тамо ,није се чудити –
          кад је не учиш Историју у правилу понављаш.

          Јбг…

        2. Колега, судећи по вашим изјавама, ви сте ултапатриот. Искрено, ја сам само патриот, а неке од ваших мисли не делим, иако се генерално слажем са представљеном сликом и њеним тумачењем.

      2. Каква црна смена Порошенка?! О чему ти причаш?

        Човјек је пукао на изборима, замјенио га је човјек чија је прва изјава била да ће повратити Донбас и који је најавио пооштрење мера против руског језика у Украјини.

        Порошенка није нико очима могао да види, сви су гласали за овог мамлаза само да Порошенко оде, какве то везе има са Русијом, људи су добили много озбиљнијег противника.

        Ко ће да одговара за Гивија, Моторолу, за Мозговоја и то што им није пружена заштита од украјинских нациста? Знаш ли ти ко су ти људи, и знаш ли шта им се десило, док је јајара Стрелков утекао?

        Рекао сам у првом посту, само је Крим добро урађен, остало су жестоко оманули и то ће се тек потврдити.

        1. Опет лупеташ.

          Порошенко је ван сваке сумње био марионета Запада,помаган од Запада и човјек коме је једина политика била политика конфронтације са Русијом.

          У каквом је стању Украјина нокон Руског стиска најбоље говори избор комичара за предсједника Украјине.

          А тај исти је Порошенков закон о протјеривању руског језика ријешио да врати Ради као неуставан.

          Исто тако,његове помпезне изјаве о враћању Донбса су искључиво за унутрашњу употребу и немају никакво упориште у моћи Украјине да уради било штс поводом тога.

          То зна Зеленски,то знају и Руси.

          А Мозговој,Гиви и Моторола су заиста страдали од руке украјинских фашиста.

          Слава Херојима.

          1. Момци, довољно сте добро информисани. О чему су ове дебате уопште ?

      3. Само да овде заокружим.

        Пукло би од смијеха пола Украјине кад би чуло ово твоје да је Порошенко националиста.

        Дебели је потписивао уговор своје фирме на највећем тендеру војном на дан када је украјинска војска била опкољена и разбијена пред Дебаљцевом. То је обелодањено давно и један је од разлога његовог бродолома.

        Тајкун и лажов, који је ниво корупције довео дотле да на КГУ може да се купи диплома правника без да седнеш у амфитеатар.

    1. Kako si znao da je Putin monstrumu ? Poznaješ ga osobno? Ti si mu cimer? Ili si to saznao iz CNN-a, Washington Posta, Timesa, BBC-a, Poroshenko ti je rekao istinu?

    2. Зувдо, ево и Ваш Ердоан од Руса узима оружје да се брани! Је ли сад и њему куку? Је ли и Ердоан монструм (с ким си-такав си)?

  3. Putinu je odzvonilo, Rusija će ponovo vratiti demokratiju koju je imala u vrijeme Borisa Jeljcina, mudrog lidera koji je znao da sa Zapadom treba sarađivati, a ne konfrontirati se

  4. Putin je krvavi diktator, koji ugnjetava vlastiti narod. On je najveća prijetnja po svjecki mir. Da nema NATO pakta Putin bi odavno zapalijo Evropu, kao što je pokušao da zapali Crnu Goru prije 3 godine. Nadam se da mu je sa ovijem protestima doša kraj i da će se veliki ruski narod probuditi i uskoro dočekati svoje proljeće, slobodu i demokratiju.

    1. Na kojim si li ti drogama ili tv?
      Voleo bih da te upoznam pa da vidim kakav neko to moze da bude toliko zatucan i slep pored www i ostalih cudesa.

    2. Zapalio je Crnu Goru milijardama dolara,to je istina,a sve drugo je laz koja je imanentna pristalicama sadasnjeg neokomunistickog i udbaskog rezima.

    3. Prestanite ponavljati američko-ukrajinsku mantru gluposti !! Ako još uvijek imaš mozak i sposobnost razmišljanja nije atrofirana, možeš Ako želiš znati istinu. Ili pitajte ruski, oni će vam reći što se zapravo događa, da je za njih predsjednik Rusije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *