Pravoslavna crkva na Visu, koju su komunisti srušili 1963.
1 min read
Pravoslavna crkva sv. Ćirila i Metodija na trgu grada Vis na istoimenom ostrvu Jadranskog mora u Hrvatskoj.
Nakon završetka Prvog svetskog rata, na ostrvu Vis se pojavio pokret Hrvata koji je bez agitovanja i misionarskog zalaganja SPC prelazio u Pravoslavlje. Ostale su zabeležene reči uglednog viškog domaćina i poslednjeg predsednika pravoslavne crkvene opštine: “Nećemo da jednom nogom stojimo na Visu, a drugom u Rimu – prirodnije je: jednom nogom na Visu a drugom u Beogradu.”
Jedan od stavova ove pravoslavne zajednice bio je i sledeći: “Hoćemo da u svemu budemo svoji. Kada je narodna država- neka je i narodna Crkva. E, zato smo prigrlili sveto Pravoslavlje!”
Naravno da je bilo i onih koji su spekulisali o prirodi prelaska u Pravoslavlje, ali se na ovakve glasine odgovaralo sa: “Prešli smo iz vlastitog uverenja, bez ičije agitacije i nagovora i bez bilo kakve materijalne koristi ili nagrade.”
Pravoslavna crkva sv. Kirila i Metodija na Visu
Da bismo shvatili želju meštana ostrva Visa za narodnom Crkvom, moramo objasniti i sam pojam.
“Šta označava narodna Crkva? Označava samostalnu crkvenu organizaciju, sa svojom crkvenom vlašću iz naroda i u narodu; sa narodnim sveštenstvom, narodnim jezikom i narodnim običajnim izrazom svoje vere. Nasuprot takvoj narodnoj Crkvi stoji nenarodna ili internacionalna, sa centralom izvan naroda, sa sveštenstvom odasvuda, sa tuđim jezikom i sa ujednačenim i uniformisanim izrazom vere. Šta je prirodnije i korisnije? Nesumnjivo narodna Crkva. Ona ima svoje opravdanje u Jevanđelju. Sam Spasitelj je zapovedio apostolima Svojim: Idite i naučite sve narode (Mat. 28,19). Tim rečima On je nazivao narode kao prirodne jedinice Svoje Vaseljenske Crkve. I kada je poslao Duha Svetog na apostole, oni su počeli govoriti raznim jezicima sviju naroda: Parćana, Miđana i Egipćana i Rimljana i Arapa i svih ostalih. I kad su apostoli postavljali starešine crkve u jednom narodu, oni su se trudili da ih uzimaju iz tog naroda. Otuda je i Savina narodna Crkva jevanđelska i apostolska. Takvu narodnu Crkvu želio je oduvek svaki hrišćanski narod pod suncem. No ni do današnjeg dana mnogi hrišćanski narodi nisu uspeli da imaju svoju samostalnu narodnu crkvu…” – Sveti Nikolaj Žički i Ohridski
Na Skupštini u Visu, održanoj 1925. godine doneta je odluka o prelasku na Pravoslavlje. Srpska pravoslavna parohija službeno je utemeljena na Visu 1. jula 1926. godine, a prvi paroh bio je Stanko Ivanović, koga je, nakon smrti 1927. godine nasledio Stevan Javor. Liturgije su se u početku služile u prizemlju jedne privatne kuće, a 1931. godine pokrenuta je inicijativa za gradnju crkve. Crkva je građena tokom 1932. i 1933. godine u srpsko-vizantijskom stilu. Osvećenje je izvršio Episkop dalmatinski Irinej (Đorđević) 12. novembra 1933. godine, posvetivši hram sv. Kirilu i Metodiju.
O ovom događaju pisale su i novine “Vreme” u čijem napisu stoji da su mnogi od meštana izjavili sledeće: “…Otac je sinu uvek pričao o kraju svojih pradedova. U mnogim kućama bile su skrivene ikone krsnih slava i kandila. Neke od tih ikona su sačuvane…”.
Lokalna rimokatolička jerarhija sa Visa gledala je na obraćenike u Pravoslavlje kao na „izgubljene duše“.
Ona je stvarala neprijateljski stav kod svojih vernika, a mržnja prema pokretu viških pravoslavaca se otvoreno ispoljavala 15. jula 1934. godine na „euharistijskom kongresu“ u Orebiću. Tada se protestovalo protiv podizanja pravoslavnih hramova u ovom delu države, a Odeljenje za državnu zaštitu Ministarstva unutrašnjih poslova, u svom izveštaju od 22. jula iste godine Ministarstvu pravde, podvlači: „Svrha svih ovih euharistijskih kongresa je isključivo ta da se slavljem i manifestacijom katoličkih masa pokaže, da su pomenuti krajevi isključivo katolički i da druge vere nemaju moralnog oslonca za njihov razvoj u pomenutim mestima“.
Dolazak čeških pravoslavaca na ostvro Vis i protesti rimokatolika
Međuverske tenzije kulminirale su u prvi pravi incident u leto 1937. godine. Katoličko stanovništvo Visa, organizovano od svoga sveštenstva, sprečilo je grupu pravoslavnih Čeha da poseti ostrvo i novopodignuti hram. Grupu je predvodio lično sveti episkop Gorazd (Pavlik).Pravoslavno ispoljavanje zasmetalo je čelnim ljudima Splitske nadbiskupije koji su učinili sve da se češkim pravoslavcima ne dopusti ni izletnički boravak u Dalmaciji.
Stvar je zataškana. Knez Pavle je bio upoznat sa incidentima, ali se sreski načelnik opravdao pred njim ubedivši ga da su pravoslavni izletnici rasturali antikonkordatske letke. O slučaju novine nisu pisale da se ne bi još više produbljivala međuverska mržnja.
Zadnji verski obredi u crkvi na Visu zabeleženi su u novembru 1941. godine, a 1944. godine je oštećena u nemačkom bombardovanju. Sinod SPC je 1. septembra 1947. godine pisao državnoj komisiji za verska pitanja da su ih pripadnici crkvene opštine sa Visa obavestili o nameri vlasti da sruše crkvu sv. Kirila i Metodija i da na njenom mestu podignu partizanski spomenik.
Crkva je porušena u jesen 1963. godine u sklopu proslave 20-ogodišnjice Titovog dolaska na Vis koja je usledila u septembru sledeće godine.
Na njenom mestu zasađen je park palmi, a u neposrednoj blizini podignut spomenik “Tuđe nećemo-svoje ne damo” sa rečima iz Titovog govora. Tridesetak godina kasnije i taj spomenik je uklonjen.
Prema nekim navodima materijal porušene crkve ugrađen je u gradsko šetalište, a dobar deo je utrošen na izgradnju spomenika NOB. Pravoslavni Višani rasejali su se po Srbiji i svetu, a najpoznatiji među njima bio je pravoslavni sveštenik Antonije Ante Pinčetić, koji se upokojio u srcu Šumadije, u Aranđelovcu.
Radovan Pilipović
Izvor: Patriot