IN4S

IN4S portal

Pravo na eutanaziju biće propisano posebnim zakonom

Ilustracija (Foto: FOS)

Prednacrt budućeg građanskog zakonika Srbije već je završen, ali je neizvjesna njegova dalja sudbina. Naime, Vlada Srbije donijela je još u julu prošle godine odluku o prestanku rada komisije za izradu GZ, a još nema odgovora na pitanje da li će uskoro biti utvrđen predlog budućeg zakonika koji bi bio proslijeđen Narodnoj skupštini na glasanje.

U Ministarstvu pravde rečeno je da oni nisu nadležni za buduću sudbinu prednacrta GZ, ali da su 2015. godine na svom sajtu objavili tekst koji je bio dostupan za javnu raspravu. Kada je riječ o vladi, izvesno je da ona neće prije izbora odlučivati o ovom važnom zakonskom projektu.

Podsjetimo, prednacrt GZ objedinjuje opšti dio građanskog prava, obligacione odnose, stvarno pravo, porodične odnose i nasljedno pravo. I dok su stručnjaci naglašavali da je njegova najveća vrednost u usavršavanju načela građanskog prava i sve brojnijih modernih ugovora u poslovnom svijetu, dotle je javnost bila najviše zainteresovana za pitanja iz oblasti porodičnih odnosa – odnos roditelja i dece, mogućnost izjednačavanja imovinskih prava partnera iz istopolnih vanbračnih zajednica, surogat materinstvo i eutanaziju.

Sada se, kako saznaje Politika, razmatra mogućnost da ova sporna pitanja budu riješena posebnim zakonima.

Na „Kopaoničkoj školi prirodnog prava – Slobodan Perović”, održanoj prije nepunih mjesec dana, ovoga puta to nisu bile istaknute teme, ali je škola na indirektan način poslala poruku time što je drugu nagradu „Profesor Slobodan Perović” dodijelila studentu Davidu Vučiniću sa Pravnog fakulteta u Beogradu, koji se jasno u svom stručnom radu opredijelio protiv legalizacije eutanazije u Srbiji. Nagrađeni student je naglasio da predlozima za aktivnu direktnu eutanaziju treba reći „ne”.

Takva eutanazija u najvećem broju zemalja ne samo da nije dozvoljena već je propisana kao posebno krivično djelo. U našem Krivičnom zakoniku inkriminisana je kao „lišenje života iz samilosti”, sa zaprećenom kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Niko nema prava da drugu osobu liši života, ma kako loš taj život bio”, naveo je Vučinić.

Poznato je da je i profesor dr Slobodan Perović, koji je bio na čelu komisije za izradu prednacrta GZ, zastupao stav da eutanaziju ne treba legalizovati, zbog mogućnosti da „pravo na dostojanstvenu smrt” bude zloupotrebljeno.

Posle smrti profesora Perovića, u februaru prošle godine, komisija je nastavila rad, na čelu sa profesorom dr Miodragom Orlićem, koji je javnosti obrazložio da zakonodavac treba da razmotri mogućnost uvođenja ovog prava, pod strogo propisanim uslovima. Isto tako, ponovo je aktuelizovano i pitanje uvođenja pravila o „rađanju za drugoga” – surogat materinstva. Nekoliko meseci kasnije, međutim, vlada je donela odluku o prestanku rada komisije.

Predsjednica Kopaoničke škole profesor dr Jelena S. Perović Vujačić naglasila je u decembru, na svečanom otvaranju susreta pravnika, da prednacrt GZ ostaje zabilježen i dokumentovan i time dostupan javnosti.

„Za vrijeme profesora Slobodana Perovića izrađen je prednacrt građanskog zakonika Republike Srbije, koji je publikovan i dostavljen na javnu raspravu. Objavljivanjem ovog djela omogućeno je da se povuče jasna granica između prednacrta GZ koji je izrađen za vrijeme profesora Slobodana Perovića i svega onoga što će uslijediti posle njegovog odlaska. Kada je riječ o daljoj sudbini prednacrta, upućujem riječi profesora Perovića: Velike kodifikacije na prestaju da žive – rekla je prof. dr Jelena S. Perović Vujačić.

Podsjetila je da je Kopaonička škola rodno mjesto prednacrta GZ, jer su prvi bitni koraci u pravcu izrade ovog velikog zakonskog projekta učinjeni upravo u okviru rada na katedrama ove škole. Na posljednjim susretima na Kopaoniku bilo je najviše riječi o obligacionom pravu, ali nije bilo zaključaka koje se odnose na najosetljivija pitanja iz oblasti porodičnog prava.

Pročitajte još:

Velike promjene u srpskoj diplomatiji

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *