ИН4С

ИН4С портал

Потврђена оптужница за Ћурувију

1 min read

Апелациони суд у Београду потврдио је оптужницу против четворице припадника ДБ-а оптужених за убиство новинара и власника “Дневног телеграфа” Славка Ћурувије. Том одлуком одбијене су жалбе оптужених и оптужница је постала правоснажна, тако да би ускоро би требало да се закаже почетак суђења.

curuvija

Оптужени за убиство Ћуривије су некадашни начелник Ресора ДБ Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, главни обавештајни инспектор у Другој управи Ресора Ратко Ромић и припадника резервног састава тог ресора Милан Курак.

У саопштењу Апелационог суда се наводи да је првостепени суд у образложењу одлуке којим је потврђена наведена оптужница дао довољно јасне и аргументоване разлоге да има довољно доказа да су окривљени учинили кривична дjела.

Оптужницом Тужилаштва за организовани криминал окривљени се терете да су “из ниских побуда” убили новинара и власника листова “Дневни телеграф” и “Европљанин” Славка Ћурувију 11. априла 1999. године, односно да су извршили кривично дјело тешко убиство за које је запријећена казна од 30 до 40 година затвора.

Марковић се терети да је то дјело извршио подстрекавањем, а остали су оптужени као саизвршиоци.

Радоњић и Ромић су у притвору који им је продужен одлуком Апелационог суда, Марковић је у затвору у Пожаревцу на издржавању казне затвора од 40 година, а Курак је у бјекству и за њим је расписана међународна потјерница.

Ћурувија је убијен на Ускрс, 11. априла 1999, током НАТО бомбардовања СР Југославије.

Убиство је извршено у дворишту испред улаза у зграду, гдје су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.

Са Ћурувијом је у вријеме убиства била његова невјенчана супруга, историчарка Бранка Прпа, која је том приликом задобила лаке тјелесне повреде пошто су је нападачи онесвијеститли ударцем у главу.

Кључни свједок у овој истрази након чијег исказа су ухапшени оптужени 13. јануара 2014. године је некадашњи припадник ДБ, односно комадант јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија.

Улемек је на своју иницијативу, безусловно, 8. јануара 2014. године дао исказ тужилаштву у којем је детаљно испричао своја сазнања о тој ликвидацији.

У вријеме убиства Ћурувије на власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на лидера СПО – Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду и за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године.

Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и у току је поновљено суђење.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *