IN4S

IN4S portal

Poseta Hercegovini: Životni put monahinje Hristine i obilazak crkve u Koritima

1 min read

Foto: Dejan Stošić

Piše: Dejan Stošić, narodni poslanik u Parlamentu Republike Srbije

U povratku, na desetom minutu vožnje iz Bileće postavljena je drvena tabla sa natpisom: “Crkva Svetog Jovana Kronštatskog”. U dvorištu seoske kuće, živi mati Hristina Kurdulija, osamdesetčetvorogodišnja monahinja.

Foto: Monahinja Hristina

Rodila se 1937. baš ovde u Koritima, kao Milojka Kurdulija. Govorila nam je o svom životnom putu i ljubavi prema Hercegovini, ali i kako je sagrađen manastir. Tako se naša planirana petnaestominutna poseta ovom mestu, sa posebnim razlogom odužila.

Foto: Crkva Svetog Jovana Kronštatskog

Kada je imala trideset godina, Hristina se sa porodicom preselila u Smederevo, a tri godine kasnije, 1970. pobegla je od kuće i zamonašila se u manastiru Manasija. Tamo je provela deset godina, ali usled svoje neprestane čežnje za Hercegovinom vratila se na Korita.

Ljubav prema Bogu nosi od rođenja, a na njenu odluku da se zamonaši uticalo je to što je, sa samo pet godina, ostala bez oca koga su ustaše živog zapalile u Korićkoj jami nedaleko odavde.

Foto: Monahinja Hristina

Životni put mati Hristine od rođenja je bio ispunjen iskušenjima, ali se vodila svojim srcem i išla stazom kojom joj je Bog zapovedao. Kaže da joj je ispunio svaku želju, a jednu od najvećih da ovde, u svojim Koritima uz pomoć vernog naroda sagradi božanstvenu crkvu posvećenu Svetom Jovanu Kronštatskom, ruskom svetitelju.

Foto: Unutrašnjost crkve Svetog Jovana Kronštatskog

Žali što mlade Hercegovke ne pokazuju više želje za ovakvim načinom života, kao što je to slučaj sa manastirima u Crnoj Gori i Srbiji koji su bogati monaštvom. U selu je nekoliko godina živela u samoći, koju je prekinuo dolazak još dve sestre-poslušnice da borave sa njom.

Na kraju, zajedno obilazimo manastir, sav u drvetu, koji zrači toplinom i nesebično nam pruža još jedan poseban utisak koji nosimo u Srbiju i u Smederevo, gde je mati Hristina živela pre više od pola veka.

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *