Portret predsjedničkog kanidata Đorđa Simiona: „Glasao sam za hrišćansku Rumuniju“
1 min read
Đorđe Simion (George-Nicolae Simion), rođen 21. septembra 1986. godine, jedna je od najistaknutijih i najkontroverznijih ličnosti u savremenoj rumunskoj politici. Kao lider Alijanse za ujedinjenje Rumuna (AUR), partije koja je u kratkom roku postala značajna politička snaga, Simion je uspio da mobiliše veliki broj građana razočaranih u tradicionalne političke elite.
Simion je završio srednju školu u Nacionalnom koledžu „George Lazar“ u Bukureštu, nakon čega je studirao ekonomiju na Univerzitetu u Bukureštu i magistrirao istoriju na Univerzitetu „Aleksandru Joan Kuza“ u Jašiju. Još kao student, aktivno se zalagao za ujedinjenje Rumunije i Moldavije, osnivajući 2011. godine platformu „Akcija 2012“ (Action 2012), koja je okupljala više od 30 unionističkih NVO iz Rumunije, Moldavije i dijaspore.
Godine 2019. Simion je osnovao AUR, partiju koja se zalaže za četiri osnovne vrijednosti: porodica, nacija, vjera i sloboda. Na parlamentarnim izborima 2020. godine, AUR je osvojio preko 9% glasova, što je bilo veliko iznenađenje za rumunsku političku scenu. Partija je od tada nastavila da raste, postajući druga po snazi u parlamentu.

Simionova retorika je snažno nacionalistička i evroskeptična. On se zalaže za suverenitet Rumunije, kritikuje uticaj Evropske unije i NATO-a, i protivi se vojnoj pomoći Ukrajini, tvrdeći da Rumunija ne treba da se uključuje u tuđe ratove. Takođe, podržava ideju mirne reunifikacije sa Moldavijom, po uzoru na ujedinjenje Njemačke.
Simion je više puta bio predmet kritika i kontroverzi. Zabranjen mu je ulazak u Ukrajinu i Moldaviju zbog izjava koje su vlasti tih zemalja ocijenile kao prijetnju nacionalnoj bezbjednosti. Takođe, izjave poput one da „mrzi ovaj vještački stvoren državni entitet zvan Republika Moldavija“ izazvale su oštre reakcije u regionu.
Nova generacija lidera ruši liberalni kartel Brisela! Simion hoće da ide Orbanovim stopama
„Ja sam unionista. Oduvek sam bio unionista, bio sam predsednik Akcije 2012. Praktično, mirno, demokratski, voljom obe stranke, zalažemo se za ujedinjenje dve današnje rumunske države, dakle, za raspad Republike Moldavije, de fakto staljinističke tvorevine. Ne mogu da podnesem i nikada se neću pomiriti sa ovim konceptom moldavskog etatizma. Borio sam se protiv njega. Postoji besarabski pesnik, Andrej Čurunga, iz Kahula, koji je napisao pesmu koja veoma dobro definiše ovu situaciju: „Nisam kriv za svoju zemlju / Nisam kriv što sam ogorčio šakale / I što sam plakao bolnom dušom / Što ne dajem Čahleu celom Uralu – / I što mrzim Prutsku granicu“. Mrzim ovu veštačku državu zvanu Republika Moldavija, rekao sam to bezbroj puta“, rekao je Đorđe Simion.
Optužbe o ruskoj intervenciji
Prema izvještajima rumunskih obavještajnih službi, Rusija je navodno pokrenula sajber napade i dezinformacione kampanje kako bi uticala na izborni proces u novembru 2024. godine. Ove aktivnosti uključivale su agresivnu onlajn promociju i korišćenje vještačke inteligencije za manipulaciju javnim mnjenjem. Cilj ovih napada bio je da se podrže evroskeptični kandidati, među kojima je bio i Kalinj Đorđesku, čija je kandidatura kasnije diskvalifikovana zbog navodne povezanosti sa Rusijom.
Đorđe Simion odbacuje optužbe o ruskoj intervenciji, tvrdeći da ne postoje pouzdani dokazi koji bi potvrdili takve navode. On smatra da je stvarni uticaj došao iz Brisela, Pariza i drugih zapadnih centara moći, koji, prema njegovom mišljenju, gledaju na Rumuniju kao na piona u svojim geopolitičkim igrama. Simion tvrdi da je cilj ovih intervencija bio da se osigura da samo određeni kandidati učestvuju na izborima, čime se podriva demokratija u Rumuniji.

Izjave ruskog ideologa Aleksandra Dugina, bliskog Kremlju, u kojima hvali Đorđa Simiona kao „čovjeka naroda“, dodatno su pojačale zabrinutost među zapadnim saveznicima. Dugin je izrazio podršku Simionu, tvrdeći da je njegova pobjeda važan signal za antiglobalističke i konzervativne snage u Evropi.
Predsjednički izbori 2025. godine
Na predsjedničkim izborima 2025. godine, Simion je ušao u drugi krug, suprotstavljajući se centrističkom kandidatu Nikušoru Danu. Njegova kampanja se fokusirala na borbu protiv korupcije, smanjenje birokratije i zaštitu tradicionalnih vrijednosti. Simion je takođe izrazio spremnost da podrži vraćanje monarhije u Rumuniju, ako bi to bila volja većine građana.
Simion je glasao u nedjelju na biralištu u Mogošoaji, u pratnji bivšeg predsjedničkog kandidata Kalina Đorđeskua, koji je diskvalifikovan uoči izbora 2024. godine.
Nakon što je ostvario svoje biračko pravo, Đorđesku je rekao da „ono što se danas dešava nije samo glasanje, nego ispovijest“.
„Glasao sam za hrišćansku Rumuniju, koja je dostojna Božije ljubavi. Glasao sam za rumunsku porodicu, u kojoj su riječi ‘majka’ i ‘otac’ svete. Glasao sam za našu zemlju, kojoj su sada više nego ikad potrebni ljubav, oproštaj i iscjeljenje. Na kraju, želio bih da se prisjetimo mudrih riječi naših predaka koji su govorili: ‘Što nas je više, to bolje’, kako bismo bili brojni na biralištima i snažni kao narod“, izjavio je Đorđesku.
Simion je istakao da je svoj glas dao protiv nepravdi i poniženja koja, kako je naveo, trpe građani Rumunije.
„Glasao sam protiv nepravdi koje su počinjene nad rumunskim narodom. Glasao sam protiv nejednakosti i poniženja kojima su izložene naše sestre i braća, kako unutar sadašnjih granica, tako i u rasejanju. Glasao sam protiv zloupotreba i siromaštva. Glasao sam protiv onih koji nas sve ignorišu, ali istovremeno sam glasao za to da naša budućnost bude u rukama Rumuna, za Rumune i za Rumuniju. Tako nam Bog pomogao!“, poručio je Simion.
Iako su planirali da izjave za medije daju u blizini samog glasačkog mjesta, policija im to nije dozvolila, pozivajući se na pravila o ponašanju u krugu birališta. Simion je reagovao mirno: „Nije baš najljepše to što ste uradili, ali nema problema“, rekao je pripadnicima policije.