Породични „бизнис“: Кријумчарио мигранте уз помоћ сина и два зета
1 min read
Хапшење, илустрација
Педесетосмогодишњи Миленко Драгутиновић признао је на саслушању пред специјалним тужиоцем Миром Самарџић да је за новац превозио стране држављане од Подгорице до мјеста Риђани, гдје их је након тога преузимао организатор криминалне групе Љубомир Ђедовић, пише Дан.
Судија за истрагу Вишег суда јуче је након саслушања одредио притвор до 30 дана за осам особа који се сумњиче за трговину људима.
Драгутиновић је на саслушању до детаља описао начин на који су то радили и тврдио да је од сваке туре од Ђедовића добијао по 100 еура. Истовремено, објаснио је и улогу и задатке осталих чланова своје породице који су учествовали у овим криминалним радњама.
“То је било негдје зимус. Био сам у Страшевини у свом возилу за које имам такси лиценцу, а иза мене је било једно возило које ми је блицало да се зауставим. Из тог аутомобила изашло је лице које до тада нисам познавао и који ми се представио као Љубомир Ђедовић. Питао ме хоћу ли да возим мигранте. Прво сам одбио говорећи да је то противзаконито, али ме он убјеђивао да није. Од тада ме је ангажовао да возим мигранте”, казао је на почетку свог саслушања Драгутиновић, који је потврдио да је све истина што пише у кривичној пријави.
Објаснио је да му је Љубомир прво слао поруку да пође до хотела Европа у Подгорици како би преузео осам пакета мислећи на мигранте. Након тога он би позивао Дарка Мијушковића, Митра Кецојевића, а једном приликом и свог сина Жељка Драгутиновића као и Светлану Алексић, која је такође таксиста.
“Не могу се сјетити тачног датума када сам са овим људима превозио мигранте, али знам да је некада било осам некад десет, а некада и тринаест страних држављана. Не могу се тачно сјетити ни колико пута је то тачно било тврдио је Драгутиновић.
Казао је да је истина да је по његовом позивуу превозу миграната учествовао и Ратко Кадовић, и да је то било неколико пута.
“Превоз је ишао тако што би ме Ђедовић контактирао преко поруке колико их има и гдје треба да их преузмем, а након тога бих ја позивао Дарка Мијушковића, Владимира Перошевића, Митра Кецојевића, Ратка Кадовића, Алексићеву и само једном Жељка Драгутиновића, док свог брата Драгана никада нисам звао. Не знам да је он укључен у ове криминалне активности. Такође, истина је да сам звао кћерку Анђелу да саопшти мужу да се припреми да нас пропрати до Даниловграда, односно да види има ли полиције на путу када превозимо мигранте”, објаснио је Драгутиновић и додао да је супружника од његове друге кћерке Дарка Мијушковића такође ангажовао, али да он углавном није возио ове мигранте, већ је ишао возилом испред и јављао има ли возила на путу.
До Риђана 100 евра по возилу
И улога Митра Кецојевића, како тврди осумњичени, била је да јавља има ли полиције на путу.
“Мигранте смо углавном возили ја, Ратко Кадовић и Светлана Алексић, а ови други су вршили осматрање терена. Ја сам сада испричао све онако како је било и да сам знао да је то противзаконито никада то не бих урадио”, казао је осумњичени пред тужиоцем, наводи CdM.
Стране држављане су, како тврди, предавали Ђедовићу у мјесту Риђане, који их је водио из Црне Горе нелегалним путевима у БиХ.
“Ђедовић нам је плаћао 100 евра по возилу, и то кад их доведемо до Риђана. Не знам колико сам новца укупно од њега добио”, испричао је осумњичени.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

