IN4S

IN4S portal

Pompeo: Ne upoređujte Golansku visoravan i Krim

1 min read
Ukrajina i dalje smatra Krim svojom, ali "privremeno okupiranom teritorijom".
Pompeo

Majk Pompeo

Američki državni sekretar Majk Pompeo pozvao je da se ne upoređuje situacija sa jednostranim priznavanjem Golanske visoravne kao izraelske teritorije od strane SAD-a i prisajedinjenja Krima Rusiji.

“Ove situacije su potpuno različite. Izrael je dobio Golansku visoravan zbog činjenice da je bio napadnut. On ju je branio. Oni su ovu teritoriju nastavili da brane. Rusija, naprotiv, nije bila u odbrambenom položaju. Odlučila je da oduzme teritoriju od ljudi koji joj nisu predstavljali nikakvu pretnju”, rekao je Pompeo na saslušanju u Senatu SAD, saznaje Vostok

Foto: AFP 2017/ THOMAS COEX

Na pitanje o tome, senator iz Demokratske partije Dik Durbin je rekao da se osvojena zemlja kao rezultat neprijateljstava smatra okupiranom teritorijom prema međunarodnim normama. Pompeo je odgovorio da neće raspravljati o detaljima tokom saslušanja, te je ponudio senatoru usluge svojih podređenih, koji će, kako je rekao, biti spremni da razgovaraju o ovom delu međunarodnog prava.

„Druga stvar je pitanje praktične politike. Ako to nije slučaj, ne morate da platite za agresiju, da ako napadnete i izgubite deo svoje zemlje kao deo napada i onda je vraćate samo zato što niste uspeli u tome, to je veoma loš sistem“, dodao je Pompeo.

Durbin je na primetio da bi, prema toj logici, Sjedinjene Američke Države mogle da traže teritoriju Iraka.

“Možemo navesti desetine i desetine primera, ali ste me samo zamolili da uporedim situaciju na Golanu i Krimu”, odgovorio je Pompeo.

Američki predsjednik Donald Tramp ranije je potpisao deklaraciju o priznavanju izraelskog suvereniteta nad Golanskom visoravni tokom sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom. Tokom Šestodnevnog rata 1967. godine, Izrael je okupirao sirijsku Golansku visoravan, a 1981. godine ju je jednostrano anektirao. Pripadnost visoravni smatra se glavnim subjektom izraelsko-sirijskog sukoba, a pokušaji rešavanja pitanja su ppreduzimani do početka građanskog rata u Siriji.

Krim
Krim je postao ruski region nakon referenduma održanog u martu 2014. godine, u kojem je 96,77% birača u Republici Krim i 95,6% stanovnika Sevastopolja bilo za pridruživanje Rusiji. Krimske vlasti održale su referendum nakon državnog udara u Ukrajini u februaru 2014. godine.
Ukrajina i dalje smatra Krim svojom, ali “privremeno okupiranom teritorijom”. Rusko rukovodstvo je u više navrata saopštilo da su stanovnici Krima na demokratski način i u skladu sa međunarodnim pravom i Poveljom UN-a, glasali za ponovno ujedinjenje sa Rusijom. Ruski predsjednik Vladimir Putin je saopštio da je pitanje Krima “potpuno zatvoreno”.
Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *