Politika: O čemu je Lavrov pričao s Rakovićem
1 min read
Predsednik Aleksandar Vučić daje ispravne argumente o KiM, ali zapadnjaci to ne prihvataju, poručio je šef ruske diplomatije u razgovoru s Aleksandrom Rakovićem
Dok se srpski narod od NATO jastrebova proglašava za genocidan i spočitava mu se da podržava terorizam, razumevanje za žrtve i patnje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji ponovo stižu iz Moskve. Pretnje političkog Zapada sankcijama koje stižu zbog oružanog sukoba u Banjskoj nisu samo posledica kulturoloških razlika već i dvostruki standardi i cinizam na čemu se temelji zapadna politika poslednjih nekoliko vekova. Sada se vidi da je bila i više nego pametna politička i geostrateška odluka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da Srbija ne uvede sankcije Ruskoj Federaciji, jer rat u Ukrajini se ne može posmatrati kroz crno-belu prizmu. Niti je rat počeo pre godinu i po dana niti će se rat, uprkos velikoj propagandi, završiti u spaljenoj Moskvi, što priželjkuju neki krugovi na Baltiku i s druge strane Lamanša.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je u jeku ozbiljnih napada na Srbiju i kada se ponovo Beogradu preti sankcijama rekao da je srpski narod moguće uništiti, „ali ga je nemoguće slomiti”. „Mnogo puta sam čuo: ’Moramo da izvršimo pritisak na njih, to je slaba karika.’ Takva je filozofija. Zašto tačno treba srušiti Srbe? Da budem iskren, ne znam. Štaviše, u otvorenim razgovorima s pojedinim liderima dok smo još bili u normalnim odnosima, rekli su mi: ’Moramo da pojačamo pritisak.’ Pitao sam zašto i nije bilo odgovora. Upravo tako, ustalila se takva filozofija, paradigma, treba da odlučimo ovako – da dodamo pritisak”, rekao je Putin na Valdajskom forumu govoreći o politici Zapada prema Srbiji, prenose RIA Novosti.
Objasnio je ono što svaki prosečan stanovnik Balkana zna, da Srbi nisu takav narod, nije takva istorija, drugačija je kultura. „Možda ću reći tešku stvar: njih je moguće uništiti, ali ih je nemoguće slomiti i potčiniti. Zapad ovo ne razume. Ali nadam se da će pre ili kasnije doći do razumevanja ove komponente i u evropskoj i u globalnoj politici uopšte – doći će do shvatanja da je ipak konstruktivnije da pregovaraju umesto da pokušavaju da izvrše pritisak na njih”, primetio je Putin. To su najvažnije političke poruke za Balkan koje su se čule na 20. godišnjici konferencija „Valdaj kluba”, održanoj od 2. do 5. oktobra u Sočiju. „Valdaj klub” se smatra „ruskim Davosom” i okuplja naučnike, diplomate i ekonomiste iz čitavog sveta. Na svakoj godišnjoj konferenciji Valdaj kluba učesnicima se obraća Vladimir Putin.
Naučni savetnik Instituta za noviju istoriju Srbije dr Aleksandar Raković je, kao ekspert „Valdaj kluba”, na ovoj konferenciji razgovarao s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovom, a govorio je i na sesiji o pojmovima „ruske civilizacije” i „pravoslavne civilizacije”. U okviru plenarne sesije na kojoj je nastupio Putin, Raković ga je upitao za mišljenje o rusko-srpskim odnosima, položaju Srba na Balkanu i o tome da li su Srbi i Rusi meta zbog pravoslavne vere. Raković za „Politiku” kaže da je pitanje unapred poslao, a time što je Putin dao odgovor, to znači da je hteo da pošalje snažnu poruku i Srbima, ali i političkom Zapadu.
Putin je odgovorio da je činjenica da su Srbija i Rusija mete Zapada i da je to sasvim vidljivo. Ruski predsednik je ukazao na to kako je Rusija početkom devedesetih htela da otopli odnose sa Zapadom, ali da je Zapad na to uzvratio samo lošim, i to bez oklevanja – podrškom separatizmu i terorizmu na Kavkazu. Pritom, kazao je Putin, Zapad poseže samo za silom i sankcijama, bez ikakve namere da se dođe do kompromisa. Aleksandar Raković kaže je imao čast da razgovora i sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom.
Na njegovo pitanje kako komentariše politički i vojni razvoj prilika u bivšoj Jugoslaviji i sve jače zapadne pritiske na Srbiju, Republiku Srpsku i Srbe u Crnoj Gori, Lavrov je odgovorio da su Srbi narod sa slavnom istorijom, a da dupli standardi prema Srbima i Rusima pokazuju loš odnos Zapada prema pravoslavnim Slovenima. Kada je reč o Kosovu i Metohiji, Lavrov je kazao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić daje ispravne argumente, ali da zapadnjaci to ne prihvataju. Lavrov je dodao kako Zapad koristi želju Srbije da uđe u Evropsku uniju da bi na nju vršio pritiske. S tim u vezi, Lavrov je naglasio da će Rusija ostati prijatelj Srbiji čak i ako Srbija uđe u Evropsku uniju, ali da postoji mogućnost da se Srbiji nametne da ne bude prijatelj Rusiji, jer će morati da se sprovodi politika koja je utvrđena u Briselu.
Lavrov je poručio da je na Srbiji da odluči kojim će putem ići, ali da treba imati u vidu da samo Turska pregovara o pristupu u Evropsku uniju duže od Srbije i da se treba upitati zašto je tako. Kada je reč o Republici Srpskoj, Lavrov je podvukao da predsednik Republike Srpske Milorad Dodik radi na odbrani Dejtonskog sporazuma, a uprkos tome Zapad ga smatra remetilačkim faktorom, jer Zapad ne poštuje dejtonsko ustrojstvo Bosne i Hercegovine. Naglasio je da se Zapad ponaša kao da je u „lovu” na Milorada Dodika. Zanimljivo je da je Lavrov rekao i da je s Milom Đukanovićem bio prijatelj dok bivši predsednik Crne Gore nije postao oružje rusofobije, a bio je jasan i da pojam „zapadni Balkan” samo služi da pokaže kako je Balkan svojina Zapada.
Vladislav Jovanović: Nikada u miru nismo bili deo vojnog saveza
Bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović kaže da je predsednik Putin detaljnije i produbljenije razradio pitanje poštovanje međunarodnog javnog prava. Za „Politiku” kaže da je istovremeno smatrao za potrebno da Srbiju podrži na indirektan način time što bi predočio zapadnim zemljama da je ona kroz istoriju pokazala da je tvrd orah i da se oni varaju ako misle da mogu pritiscima i nekim drugim pretnjama da je skrenu s puta nezavisnosti.
„To je nešto što je u skladu s našim tradicionalnim političkim stavom da je Srbija u modernoj istoriji bila nezavisna i tu nezavisnost je branila i obnavljala i onda kada je to bila ugrožavana. Što je važno, što predsednik Putin nije rekao, a izmiče mnogim državnicima i političarima u svetu da Srbija u vreme mira nikada nije bila članica nijednog vojnog saveza. Samo za vreme rata i radi pripremanja za oslobođenje zemlje”, kaže Jovanović.
Dodaje da je Putin to uradio i zbog interesa Rusije, da podsetio da Zapad koji se anđeoski predstavlja da je zaštitnik vrednosti međunarodnog prava, da su u odnosu na Srbiju. „Tradicionalno, već decenijama Zapad se ponaša s pozicija sile ignorišući međunarodno javno pravo.
Putin je to drugim rečima stavio do znanja. I to je nešto što koristi Moskvi jer u ovom trenutku treba da otopi taj ulepšani izgled koji Zapad o sebi predstavlja u slučaju Ukrajine, a istovremeno da podrži Srbiju, jer na drugi način kada je Rusija u pitanju to nije moguće. Reč je o principijelnoj podršci odbacujući svaku mogućnost da bi Srbija mogla da bude lak plen ako bi se pritisci povećali i istovremeno da ohrabri Beograd da nastavi s tradicijom očuvanja svoje nezavisnosti kao moderne države poslednjih više od 200 godina.
Mislim da je to jedna vešta izjava i nije dala povoda Zapadu da prebacuje Rusiji ikakve zle namere, a s druge strane, Zapad je prozvala za ono što su dosad radili i što rade i danas. Putin ih je upozorio da ne treba da imaju iluzije da bi Srbiju mogli da obore na kolena s obzirom na političku tradiciju”, zaključuje Vladislav Jovanović.
Politika