IN4S

IN4S portal

Politička neizvjesnost: Sija li ponovo evro-zvjezdica Gordane Đurović?

1 min read

Gordana Đurović; Foto: gradski.me

Na crnogorskom političkom nebu ponovo sija evro-zvjezdica Gordane Đurović.

Doduše, sadašnja njega uloga nije „državna“, nego stiže iz „civilnog društva“ pa je više savjetodavna, a poruke odaslate sa jedne lokalne televizije bliske DPS-u.

„Nijesu svi jednako raspoloženi da idemo u proces pregovora. Puno je političke neizvjesnosti i mislim da će brzo morati da se otvore karte. Političke partije moraće da se izjasne da li su za to da se rešavaju ključni problemi na nivou agendi, ili da se opet dijelimo i da se stvari odlažu. Ovo je jedinstvena prilika za Crnu Goru i ne treba je propusti“, rekla je Đurović.

Inače, Đurović je u više navrata vodila procese crnogorskih evropskih integracija pa se iz nekoliko biografskih podataka da zaključiti da je propustila više prilika.

Sadašnja predsjednica Crnogorske panevropske unije bila je u vladi Republike Crne Gore ministarka za ekonomske odnose sa inostranstvom i evropske integracije od 2004. do 2006. godine. Nakon toga potpredsjednica je vlade za evropske integracije (2006–2009), a potom i ministarka evropskih integracija (2008–2009). U vladi Crne Gore, od 2005. do 2012 godine, bila je glavni pregovarač i koordinator ključnih procesa u sklopu evropskih integracija Crne Gore.

Tako je dobro plaćeni optimizam koji je sticala decenijama voljna da podijeli sa onima koji se danas nalaze na dugom putu prema Evropskoj Uniji.

„Mi koji razmišljamo o evropskoj budućnosti naše države i integracije u Evropsku uniju, navijamo da ova Vlada na tom putu uspije i proces završi uspješno.“

Kritikovala je i postupak dijela crnogorskih poslanika iz redova vlasti, koji nisu podržali amandmane evropskih parlamentaraca na 23. sastanku Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje u Strazburu, za koji kaže da nije u saglasnosti sa onim što piše u Sporazumu koji je dio vlasti potpisao sa opozicijom u vezi sa rešavanjem ustavne krize.

Podsjetimo da amandman koji su podnijeli poslanici Evropskog parlamenta Matjaž Nemec i Tijs Reuten, a koji se odnosi na „zabrinutost zbog predloga zakona o državljanstvu te stranim agentima“ nisu podržali poslanici iz redova PES-a i ZBCG. Takođe nije prošao ni amandman koji su podnijeli evropski poslanici Sunčana Glavak i Tomislav Sokol kojim se ukazuje da „Crna Gora, kao zemlja kandidat, treba da se uzdrži od bilo kakvih aktivnosti koje mogu ugroziti njen strateški put prema članstvu u EU i suverenitet zemlje.“

„To je dio vlasti koji je bio van Sporazuma. Za očekivati je bilo da oni ne glasaju. To je prosto politička stvarnost sa kojom živimo i potvrda da unutar koalicije nema istog pristupa i dogovora da se pitanja koja nas dijele skinu sa dnevnog reda kada je evropska agenda prioritet”, protumačila je odnose u vladajućoj koaliciji i dodala kako “smatra da je kontradiktorno to što u Evropskoj uniji postoji veća želja za rešavanjem crnogorskih problema nego u samoj Crnoj Gori. Istovremeno, kristališu se pozicije političkih partija.“

Dug put prema Evropskoj Uniji

Tumačeći deklaraciju, koja je usvojena na POSP-u, kazala je da se Crna Gora poziva da uskladi izborni pravni okvir sa standardima EU, zatim da ima veći nadzor nad medijskim prostorom kako bi se suzbile dezinformacije, poziva se i na širok politički dogovor različitih političkih partija kako bi se prevazišle unutrašnje tenzije i polarizacija, a ističe se  i jasna razdvojenost crkve i države.

Đurović kaže da se Vlada deklariše da ima kapaciteta da vodi procese pridruživanja Evropskoj uniji. Napominje da ti procesi ulaze u finalnu fazu.

„Opšte preporuke iz Deklaracije, zaključne ocjene su u jednoj pozitivnoj konotaciji, kako sa crnogorske strane, tako sa strane poslanika iz Evropskog parlamenta. Postoji jedna nota usmjerenosti na to da se sačuva pozitivna atmosfera, da Crna Gora i dalje drži pristup da je najnaprednija u procesu, da ima šansi da proces završi u planiranom roku, da je dosta toga urađeno… Ali, postoji još puno toga što treba da se uradi i tu je neophodno političko jedinstvo.

Političko jedinstvo podrazumijeva saglasje u Skupštini u vezi sa pitanjima koja se odnose na evropsku agendu, da se ne skreće sa toga kursa, podrazumijeva učinkovit rad vlade kada su tehnički aspekti pregovora na dnevnom redu.“

Vjeruje da su svi problemi rešivi, „gdje ima dobre volje, političkog saglasja i svijesti da se bez toga ne može završiti proces.“

„Izborno zakonodavstvo, ponovno osnaživanje, radne grupe, najavljivanje skorih predloga ključnih zakona koji treba da budu usaglašeni sa preporukama ODIR-a i svim evropskim standardima, sve je to rešivo, naravno. Isto važi i za druge aspekte, kao što je puno poštovanje onoga što je u IBAR zakonima… I dalje želim da vjerujem da je sve rešivo, baš zbog snažne političke podrške koja je vanredna. Evropska komisija, bukvalno, čvrsto drži taj gard: ‘vrata su otvorena izvolite, izvolite, izvolite'“

„Ako prevagnu struje koje neće da omoguće Crnoj Gori da ide sama ovom brzinom, da postane punopravna članica EU do 2028. ili 2029. godine, to će se brzo vidjeti, taj kraj će brzo doći“, zaključila je Đurović.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Politička neizvjesnost: Sija li ponovo evro-zvjezdica Gordane Đurović?

  1. Sektaši sa političkim agendama usrane EU neće proći Ova politička nimfomanka je nezajažljiva sa EU svinjarijama,još je stranac sa pasošom druge države,došla da nam soli pamet u ime DPS sekte!!!

    7
    3

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *