ИН4С

ИН4С портал

Поднијето 18 кривичних пријава због купљених диплома, фалсификати стижу и из САД и Турске

1 min read

Министарство просвете

Од почетка 2024. године до данас, Министарство просвјете, науке и иновација је поднијело 18 кривичних пријава због сумње у фалсификат образовне исправе, саопштено је Градском порталу тог ресора.

Из ресора којим руководи министарка Анђела Јакшић Стојановић истичу да је Влада одбобрила формирање Међуресорске раднр групр коју чине представници 10 институција чији је задатак да предложи модел провјере иностраних образовних исправа о завршеном средњем и високом образовању стеченом на јавним и приватним образовним установама у региону.

”Поднијете су двије кривичне пријаве због сумње у фалсификат иностране образовне исправе нивоа основног образовања, 14 кривичних пријава због сумње у фалсификат образовне исправе нивоа средњег образовања и 2 кривичне пријаве због сумње у фалсификат образовне исправе нивоа високог образовања. Земље поријекла фалсификованих образовних исправа су Турска, Србија, Босна и Херцеговина, Велика Британија и САД“, истакли су из Министарства.

Објашњавају да поступак признавања образовних исправа у области високог образовања није строго уређен ЕУ прописима, већ се ради о изворима права који нијесу обавезујући (софт лаw) и на нивоу су препорука.

”Лисабонска конвенција представља документ који је полазна основа за све земље чланице ENIC/NARIC мреже, у коју је укључена и Црна Гора. Потписивањем Лисабонске конвенције земље потписнице су се обавезале да ће поштовати њена основна начела и принципе, који остављају слободу и могућност свакој земљи потписници да, у складу са својим специфичностима, креира сопствену политику признавања. Лисабонска конвенција препознаје разлику између признавања у сврху запошљавања и признавања у сврху наставка образовања. Поред Лисабонске конвенције која представља основни документ за признавање високошколских квалификација, постоје тзв. пратећа документа, као што су: “Кодекс добре праксе у обезбјеђивању транснационалног образовања”. „Препоруке које се односе на признавање заједничких диплома”, „Препоруке о коришћењу националног оквира квалификација у сврху признавања иностраних образовних исправа” “, објашњавају из тог ресора.

Закон о признавању иностраних образовних исправа и изједначавању квалификација („Службени лист ЦГ”, бр. 57/11 и 42/16) темељи се на ЕУ препорукама и стандардима у овој области, навели су из МПНИ.

” Министарство у поступку признавања, између осталог цијени вјеродостојност исправе (да ли је образовна исправа вјеродостојна, односно аутентична или се ради о фалсификату) и статус установе на којој је исправа стечена. Уколико се потврди вјеродостојност дипломе и да је иста издата на акредитованој установи, Министарство доноси рјешење о признавању “, навели су из Министарства.

Наглашавају да, уколико постоји основ сумње да је нека исправа стечена на незаконит начин, сагласно Кривичном законику Министарство подноси пријаву надлежном тужилаштву против носиоца дипломе.

“Такође, уколико било који појединац или институција имају сазнања да је неко лице стекло диплому на сумњив начин или да су одређена лица учествовала у незаковнитим радњама, дужни су да поднесу кривичну пријаву надлежним органима против починилаца. Министарство просвјете, науке и иновација ревносно примјењује све контролне механизме који су на располагању и настоји да сузбије и открије већ постојеће појаве, али и дјелује превентивно. Ваља напоменути да Министарство не може то остварити само, потребна је међуресорна сарадња “, додају из Министарства за Градску ТВ.

Подсјећају да је Влада Црне Горе дала сагласност да се формира Међуресорска радна група коју чине представници Министарства просвјете, науке и иновација, Министарства правде, Министарства унутрашњих послова, Министарства финансија, Министарства јавне управе, Управе полиције, Државног тужилаштва, Управе за инспекцијске послове, Уније послодаваца, Привредне коморе и представници НВО/Удружење грађана, а чији је задатак да предложи модел провјере иностраних образовних исправа о завршеном средњем и високом образовању стеченом на јавним и приватним образовним установама у региону.

” На овај начин ће Министарство и Влада Црне Горе систематским приступом стати на пут злоупотребама начина добијања образовних исправа на свим нивоима образовања и направити одлучан корак ка успостављању адекватног механизма за препознавање и вредновање образовања. Такође, Министарство просвјете, науке и иновација ће расписати јавни позив за невладине организације и упутити допис наведеним институцијама како би се ова радна група што прије формирала. У сваком случају сви ресори, сви органи у држави треба да се интензивно укључе у рјешавање овог проблема јер без адекватних квалификација, критеријума и без адекватног образовања, нема реформи и напредовања друштва као цјелини “, закључују из Министарства.

Према подацима Алтернативе у Црној Гори само у јавном сектору постоји преко 20.000 лажних диплома. У посљедњем случају поднијете су кривичне пријаве против медицинских сестара у Бијелом Пољу за које су сумња да имају лажне образовне исправе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Поднијето 18 кривичних пријава због купљених диплома, фалсификати стижу и из САД и Турске

  1. Zašto svi ćute koliko poslanika ima lažne diplome
    Svi znamo da je Ibrahimovic jedan a on pretenduje na ministarsku poziciju!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *