Пјесник српске славе: Перошевић објавио нове књиге „Епика је чувар српске душе“ и „Нема назад иза је Србија“

Данас су из штампе на велику радост читалачке публике изашле двије нове књиге српског епског пјесника Славка Перошевића: „Епика је чувар српске душе“ и „Нема назад иза је Србија“.
Док прва књига обрађује велике историјске теме и личности из старије историје, друга је првенствено окренута новијим ратним збивањима на Косову и Метохији и Републици Српској.
Кроз ове двије књиге Перошевић се у свом препознатљивом стилу враћа класичним епским темама на најљепши могући начим.
„У првој књизи од 335 страна, носећа пјесма Епика је чувар српске душе, нас кроз хиљаду стихова у десетерцу води стазама древних времена и даје осврт на скоро све водеће српске историјске личности из свих сфера живота“, наводи се у саопштењу.
Она нас подсјећа на велике ратнике, државнике, писце и пјеснике, гусларе и свештенике, на све оне који су својим дјелом стекли часно име у српској епици.
Уз њу, ту су још и пјесме Патријарх Павле, Краљ Никола, Радован Бећировић Требјешки, Земља Херцегова, Битка на Фундини, Одбрана Острога, Књаз Никола и Марко Миљанов, Битка на Лијевча пољу, Ископање Кића Јасеновца, Усташки злочини у НДХ, Осветнику логора и јама Благоју Јововићу, Страдање Мандића, Четнички комадант Саво Дерикоња, Страдање митрополита Јоаникија Липовца и многе друге.
За разлику од прве, друга књига „Нема назад иза је Србија“, посвећена је биткама и личностима из новије српске историје.
У њој се посебно истичу пјесме:
Битка на Кошарама, Небеска војска са Кошара, Рат у Босни – некажњени злочини, Мајор Милан Тепић, Земљо Босно нека си проклета (Страдање породице Голубовић у Коњицу 1992 г.)
Затим пјесме посвећене српским јунацима: Генералу Делићу, Мајору Горану Остојићу, Поручнику Предрагу Леовцу , Последњем српском витезу Милошу Ћирковићу, Вуковима са Вучјака и Вељку Миланковићу, Генералу Лазаревићу и Војводи Славку Алексићу.
Перошевић је у овој књизи са најљепшим епским маниром одао почаст и браћи Милић, Алберту Андијеву, пуковнику Новици Гушићу, поручнику Борку Никитовићу, Драгану Грубићу Грому, Саши Васиљевићу и осталима чије душе као луче сијају у бескрајним пространствима небеског краљевства.
Кратак али сажет осврт на Перошевићев епски опус дао је професор доктор Михаило Шћепановић са катедре за српски језик и књижевност београдског универзитета казавши „Да ако је Филип Вишњић био пјесник Карађорђевих буна, онда је Перошевић пјесник Амфилохијевог крсног корака“.
Професор Шћепановић је истакао да су се преварили сви они који су Радована Бећировића сматрали последњим великим бардом српске епике јер Славко Перошевић и Божо Ђурановић су доказали супротно.
Да није пјесника као што су Бећировић и Перошевић многе личности и историјске догађаје прекрио би вео заборава , закључује професор Шћепановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

