Поводом недавне иницијативе покренуте у Скупштини Црне Горе за формирање анкетног одбора који би се бавио проблематиком шверца дувана у Црној Гори, почев од деведесетих година прошлог вијека па до данас, а у сусрет доношењу одлуке о његовом формирању, редакција портала ИН4С, на основу Закона о слободном приступу информацијама, затражила је, и од Скупштине Црне Горе добила Извјештај и комплетну документацију о радуКомисије Скупштине Црне Горе, која се 2001/2002. године бавила утврђивањем чињеница, околности и битних елемената у наводима у тексту објављеном у загребачком листу ,,Национал“ под насловом ,,Главни мафијашки бос Балкана“ и другим текстовима о шверцу дувана у Црној Гори и преко Црне Горе, објављеним у овом листу.
Комплетан Извјештај о раду те Комисије који је усвојен на сједници Скупштине Републике Црне Горе која је одржана 25. јула 2002. године, портал ИН4С, почев од данас, интегрално ће објавити у дванаест наставака (наслови и легенде испод докумената су редакцијски):
Скупштина Републике Црне Горе на сједници Првог редовног засиједања у 2001. години одржаној 31. јула 2001. године, донијела је Одлуку о образовању Комисије за утврђивање чињеница, околности, и битних елемената у наводима у тексту објављеном у загребачком листу “Национал” под насловом “Главни мафијашки бос Балкана” и другим текстовима објављеним у овом листу, која је ступила на снагу даном објављивања у “Службеном листу РЦГ”, односно 03. августа 2001. године.
Предлог одлуке 11. јуна 2001. године поднијели посланици СНП.а, НС-а и СНС-а
Истог дана, када је сазнао да је у Скупштину стигао Предлог одлуке о формирању комисије о истраживању шверца дувана, и Ђукановић је потрчао да и он, предсједници Парламента Весни Перовић, поднесе иницијативу за формирање комисије.
Одлуком је утврђено да Комисија има задатак да утврди чињенице, околности и битне елементе о наводима у текстовима објављеним у загребачком листу “Национал”, као и да је у извршавању постављеног задатка дужна да оствари сарадњу са надлежним државним органима и директорима црногорских предузећа који су у текстовима “Национала” означени да су учествовали у пословима транзита и шверца цигаретама, а који су дужни да Комисији пруже сву неопходну помоћ и ставе на располагање сву потребну документацију. Такође је утврђено да ће, у циљу извршавања свог задатка Комисија остварити непосредну комуникацију са међународним организацијама за борбу против организованог криминала. Овом Одлуком такође је утврђено да је Комисија дужна да Скупштини поднесе Извјештај у писаној форми, у року од 90 дана од дана ступања на снагу Одлуке.
Одлука Скупштине РЦГ о формирању Комисије – за Одлуку гласали и ДПС-овци, па касније оставком њиховог представника покушали да угуше Комисију
Скупштина Републике Црне Горе је, у складу са чланом 1 став 2 Одлуке, за предсједника Комисије изабрала посланика Вуксана Симоновића, а за чланове посланике: Радивоја Никчевића, Предрага Поповића, Борислава Бановића, Мирослава Вицковића, Новака Радуловића и Ферхата Диношу.
Одлука Скупштине РЦГ о избору предсједника и чланова комисије
Комисија је, као радно тијело Скупштине РЦГ, радила у складу са Одлуком о образовању Комисије и Пословником Скупштине Републике Црне Горе, уз пуну јавност рада. Комисија је у току свог цјелокупног рада одржала 15 сједница, а на шестој сједници је присуствовао представник Европске уније, на лични захтјев.
Комисија је сагласно члану 4 Одлуке о образовању била дужна да Скупштини поднесе Извјештај о извршеном задатку у писаној форми, до 03. новембра 2001. године. Како у наведеном периоду Комисија није била у могућности да дође до свих битних података за утврђивање тачности навода објављених у “Националу”, дијелом због опструкције рада Комисије од стране појединих државних органа Републике Црне Горе и других субјеката којима се обраћала, а дијелом због одређених објективних разлога и околности, то је на сједници одржаној 02. новембра 2001. године, Комисија Скупштини поднијела Извјештај о свом дотадашњем раду.
Полазећи од наведених констатација, чланови Комисије: Вуксан Симоновић, Мирослав Вицковић, Предраг Поповић, Новак Радуловић и Ферхат Диноша су 29. октобра 2001. године, поднијели Предлог Одлуке о измјенама Одлуке о образовању Комисије за утврђивање чињеница, околности и битних елемената о наводима у тексту објављеном у загребачком листу “Национал” под насловом “Главни мафијашки бос Балкана” и другим текстовима објављеним у овом листу. С тим у вези Скупштина Републике Црне Горе, је на Првој сједници другог редовног засиједања у 2001. години, одржаној дана 11. децембра 2001. године, донијела Одлуку о измјени ове Одлуке којом је Комисији омогућено да настави рад уз обавезу да Скупштини поднесе Извјештај у писаној форми најкасније до 10. марта 2002. године.
Имајући у виду чињеницу да је у посјети Сједињеним Америчким Државама од 08. фебруара до 03. марта 2002. године боравила делегација Скупштине Црне Горе, у чијем саставу су били и посланици Мирослав Вицковић и Новак Радуловић, који су чланови ове Комисије, те да у том времену Комисија није могла одржавати сједнице, односно пуноважно расправљати и одлучивати о предметној материји, посланици Предраг Поповић и Вуксан Симоновић поднијели су Предлог одлуке којом је тражено да се Комисији продужи рок за рад за 25 дана, односно за оно вријеме за које Комисија није била у могућности да ради.
Скупштина Републике Црне Горе на сједници одржаној 11. јуна 2002. године донијела је Одлуку о продужетку рада Комисије за 25 дана, рачунајући од дана ступања на снагу наведене Одлуке.
Напомињемо да је поводом одлуке Комисије да са Срећком Кестнером, Гораном Стањевићем и директором “Национала” Ивом Пуканићем, који су изразили спремност да Комисији презентирају доказе и сазнања о наводима изнијетим у “Националу”, на њихов захтјев, а због разлога њихове личне безбједности, обави анкету ван Црне Горе, члан Комисије Радивоје Никчевић је на Петој сједници Комисије саопштио: “Да напушта рад Комисије, уз образложење да би то било понижавање Скупштине и државе Црне Горе, јер са лицима која су креирала ову аферу, а при том нијесу понудили никакве доказе, а неки од њих су и сами, како су изјавили, учествовали у криминалним радњама”.
Оставку на рад у Комисији поднио је и посланик СДП-а, Борислав Бановић, након Осме сједнице, на којој је Комисија разматрала околности и чињенице у вези са транзитом и шверцом цигарета у Црној Гори, поводом интервјуа тадашњег потпредсједника Владе Републике Црне Горе мр Жарка Ракчевића, датог дневном листу “Вијести” од 10. октобра 2001. године, под насловом “Ракчевић: Борба за легализацију увоза цигарета је опасна”.
<
Након тога, дана 7. фебруара 2002. године, путем саопштења за јавност оставку на мјесто члана Комисије, поднио је Ферхат Диноша, са образложењем да нема мандат да путује у Загреб “код господина Пуканића”.
СУБЈЕКТИ КОЈИМА СЕ КОМИСИЈА ОБРАЋАЛА: У циљу реализације утврђеног задатка Комисија се обраћала свим субјектима који су у текстовима објављеним у “Националу” означени као директни или индиректни учесници у пословима транзита и шверца цигаретама кроз Црну Гору, или су својим сазнањима могли бити од помоћи Комисији за утврђивање чињеница и околности везаним за ове послове.
У том циљу Комисија се обратила:
– Милу Ђукановићу, предсједнику Републике Црне Горе;
– Момиру Булатовићу, бившем предсједнику Републике Црне Горе;
– Новаку Килибарди, бившем потпредсједнику Владе РЦГ;
– Асиму Телаћевићу, бившем потпредсједнику Владе РЦГ;
– Предрагу Горановићу, бившем потпредсједнику Владе РЦГ;
– Драгиши Бурзану, бившем потпредсједнику Владе РЦГ;
– Вуку Бошковићу, бившем помоћнику министра унутрашњих послова Црне Горе и актуелном савјетнику предсједника Владе за унутрашњу безбједност;
– Ранку Калуђеровићу, оснивачу Предузећа “МТТ”;
– Жарку Ракчевићу, бившем потпредсједнику Владе РЦГ;
– Бранку Јокићу, новинару љубљанског листа “Дело” – на његов захтјев;
– Срећку Кестнеру;
– Станку Суботићу – Цанету;
– Иву Пуканићу, директору листа “Национал”;
– Горану Стањевићу;
– Влади Републике Црне Горе, односно предсједнику Владе Филипу Вујановићу;
– Министарству финансија у Влади Републике Црне Горе;
– Министарству унутрашњих послова у Влади РЦГ;
– Министарству трговине у Влади РЦГ;
– Министарству поморства и саобраћаја у Влади РЦГ;
– Државном тужиоцу Црне Горе;
– Вишем тужиоцу у Подгорици;
– Привредном суду Подгорица;
– Савезном министарству правде;
– Савезном министарству за саобраћај и везе – Савезној управи за контролу летења;
– Генералштабу Војске Југославије;
– Савезној управи Царина;
– Управи царина Црне Горе;
– Управи царина Словеније – Царинарници Копар;
– Предузећу АД “Зетатранс” – Подгорица;
– Предузећу “Лука Бар”- Бар;
– Лучкој капетанији Бар;
– Приватном предузећу “МИА” Подгорица;
– Приватном предузећу “МТТ” Подгорица;
– Приватном предузећу “ЈУБЕ” Подгорица;
– Приватном предузећу “КОЛИНЕКС” Бар;
– Европској комисији;
– Амбасадору САД у СР Југославији;
– Амбасадору Швајцарске у СР Југославији;
– Амбасадорима Лихтенштајна и Кипра.
Комисија је дописе насловљене Срећку Кестнеру, Иву Пуканићу и Станку Суботићу упућивала посредством Генералног конзулата Републике Хрватске у Црној Гори из разлога што није било могуће прибавити њихове адресе. Уз то Комисија је упутила јавни позив овим лицима као и Горану Стањевићу, да Комисију обавијесте о својим адресама. Од Срећка Кестнера и Горана Стањевића Комисија није добила одговор.
Дописе Управи Царина Републике Словеније – Царинарници Копар, Комисија је доставила посредством Генералног конзулата Републике Словеније у РЦГ, али и поред ургенција одговор није добила.
Djukaj necasni vodja duvanske i narko mafije u CG.