Perunović: Novi rudnik znači i bolji život za građane Mojkovca; iza priče o ekologiji kriju se nečiji interesi
1 min read
Marko Perunović; foto: DAN
Piše: Marko Perunović (MKI), državni sekretar za energetiku i rudarstvo
Razlog za reagovanje na pomenuti tekst dotičnog gospodina, koji je bio dio tridesetogodišnje vlasti, svakako nije sučeljavanje činjenica sa predstavnikom ekološke i ekonomske misli čije razorne posljedice osjeća svaki građanin Crne Gore, već je pokušaj da se građanima Mojkovca i svima nama u Crnoj Gori realno predstave potecijalni benefiti od ovog, po mišljenju MKI, izuzetno važnog i perspektivnog projekta.
Naime, poznato nam je kako je prethodna vlast tretirala građane Crne Gore, a posebno stanovnike sjevernog dijela Crne Gore. O tome nije potrebno trošiti riječi, jer, stanje koje smo zatekli, kako u MKI, tako i u svim ostalim ministarstvima je dramatično. Pričati o ekologiji na ovaj način je, u najmanju ruku, šaljivo, jer je bazirano na proizvoljnim zaključcima i nerealnom sagledavanju situacije. Isticati važnost jednog skijališta, potencirati moguće zagađenje Tare, u poređenju sa šansom da se Opština Mojkovac, a praktično i čitavi sjeverni dio Crne Gore pokrene iz stanja totalne ekonomske devastacije, vodi samo u 2 pravca: ili se radi o potpunom izostanku percepcije realnosti, nezaposlenosti, ekonomske pohare, iseljavanja sjevera Crne Gore.., ili se, pak, radi o zaštiti interesa kojekakvih investitora koji stoje u pozadini.
Kao što je poznato, na svim meridijanima ekologija i industrija idu jedno uz drugo, naravno, uz poštovanje propisanih ekoloških standarda. Tara Risorsis, kao i investicioni fond iz Švajcarske, koji finansira ovaj projekat, je renomirana kompanija iz oblasti rudarstva. MKI je ozbiljno, za razliku od površnih pojedinačnih analiza, sagledalo sve vezano za ovaj projekat, i donijeli zaključak da su, njegovom realizacijom, stvorene velike šanse za ekonomski preporod Mojkovca, naravno, uz poštovanje najviših ekoloških standarda.
Benefiti:
– Planirana investicija u izgradnju rudnika 150 Miliona evra
– Rekultivacija terena nakon 20 godina 7 – 12 Miliona evra (počinje u prvom kvartalu eksploatacije)
– 700 zaposlenih u fazi izgradnje (prve 3 godine)
– 450 stalno zaposlenih u fazi eksploatacije (15 – 18 godina)
– 200 indirektno zaposlenih
– 1.2 – 1.5 % uvećanja GDP
– Godišnja proizvodnja 2 miliona tona
– Godišnja koncesiona naknada 3.5 miliona evra (70% naknade ide opštini Mojkovac)
– Godišnji porez na dobit 3.5 miliona evra
– Godišnji porez na zarade 5 – 6 miliona evra
– Investicija u skladištene objekte 1 milion evra
– Investicija u edukativno-trenažni centar 800 hiljada evra
– Stipendiranje na godišnjem nivou 150 hiljada evra
– Godišnje donacije lokalnoj zajednici 200 hiljada evra
Pošto se gospodin Rabrenović, kao i jedan dio javnosti poziva na potencijalne ekološke problem i projekat naziva RUDNIKOM SMRTI, naš savjet je da se malo bolje upozna sa ovim projektom, te da nikako svoje zaključke ne bazira na poluinformacijama i neprovjerenim činjenicama. U prilog tome ćemo navesti još jedan iziuzetan, i to ekološki benefit.
Naime, precizne analize su utvrdile da se zbog toga što nije izvršena sanacija starog rudnika Brskovo, jedan dio teških metala, u obliku sulaftnih jedinjenja, kroz potoke koji protiču tim terenom sliva direktno u Taru za što postoje i fizički dokazi i analize vode koje su rađene u poslednjih dvije godine.
Budući investitor bi kao prioritetnu aktivnost u okviru pripremnih radova izvršio preusmjeravanje ovih vodenih tokova ili bi ponudio opštini da instalira postrojenje za preradu vode iz ovih tokova i na taj način otklonio trenutni ekološki problem.
Stanovnici Mojkovca moraju biti jasno upoznati sa benefitima, uz naglašenost da svi propisani ekološki standardi moraju biti ispoštovani (da zabrinutom gospodinu samo pomenemo obaveznu, zahtijevanu rekultivaciju kao i specijalni fokus na rijeku Taru, koja je naše nacionalno blago). Stoga smo mišljenja da na ovu temu organizujemo, u svakom trenutku, javnu raspravu, na kojoj bi se stanovnici Mojkovca upoznali sa svim stranama ovog projekta.
Pa, na osnovu svih tih činjenica, mogli bi, kao predlog, oragnizovati i referendum o tome da li im ili ne treba ovaj rudnik, da li im treba ekonomski oporavak, ili, da dalje nastave “da uživaju plodove ekološke i ekonomske politike” čiji je jedan od reprezenata gospodin Rabrenović. MKI ima jasan stav da je ovo veliki potencijal za nagli ekonomski razvoj Mojkovca i praktično čitavog sjevera Crne Gore, koji vapi za ozbiljnom investicijom, u koje, svakako, ne treba ubrojiti skijališta, hotele… investitora, uglavnom, sumnjivog porijekla.
Projekat je potpuno transparentan, svakako podložan konstruktivnoj kritici, i baziran na ozbiljnoj studiji. Cilj MKI je da se javnosti predoče benefiti, a, onda neka lokalna zajednica odluči. Izbor je između ozbiljnog projekta, koji omogućava snažan ekonomski razvoj, uz poštovanje najviših ekoloških standarda, i proizvoljne priče o ugroženosti ekologije, iza čega, možda stoje neki drugi interesi.
Pročitajte još:
Eraković „tvituje“ o antifašizmu, a „promoter“ fašizma – kandidat za odbornika DPS-a u Nikšiću
Jednake sanse za sve, Rabrenovic da iznese uverljive dokaze i predstavi ih onako kako je to uradio gospodin Perunovic, pa na vagu, ko prevagne. Dosta je vise palamudjenja!!!
MARKO..je casni i posteni momak.ne znam sta cete uraditi sa rudnikom,aliVELIKI POZDRAV ZA MARKA,od njegovih pravih i iskrenih prijatelja sa basketa;pozdravljaju te KUMOVI,a ti ces MARKO znati ko su.brate nas pomozi da ovaj opljackani narod pocne konacno da zivi.ZIVIO BRATE NAS POZDRAV!!!
Naravno. Otvara, da narod radi. Oće da nas drže u gladi ili da, se prvo utule bjelosvecki nesoji. OTVARAJ. Što smo siromašni ji to će Rajnke više da vršlja.
Braco i Sestre ne kopajte grobove svojih dedova. Ovaj obracun je smesan. Skoncentrisite se da imate cistu vodu jer je gotovo da ostatak evrope nema. To su profitabilne industrije i danas i sutra.Male
investicije a dobar profit. Ekoloski turizam i da Vas
Bog blagoslovi!