ИН4С

ИН4С портал

Перуновић: Нови рудник значи и бољи живот за грађане Мојковца; иза приче о екологији крију се нечији интереси

1 min read
Становници Мојковца морају бити јасно упознати са бенефитима, уз наглашеност да сви прописани еколошки стандарди морају бити испоштовани (да забринутом господину само поменемо обавезну, захтијевану рекултивацију као и специјални фокус на ријеку Тару, која је наше национално благо).

Марко Перуновић; фото: ДАН

Пише: Марко Перуновић (МКИ), државни секретар за енергетику и рударство

Разлог за реаговање на поменути текст дотичног господина, који је био дио тридесетогодишње власти, свакако није сучељавање чињеница са представником еколошке и економске мисли чије разорне посљедице осјећа сваки грађанин Црне Горе, већ је покушај да се грађанима Мојковца и свима нама у Црној Гори реално представе потецијални бенефити од овог, по мишљењу МКИ, изузетно важног и перспективног пројекта.

Наиме, познато нам је како је претходна власт третирала грађане Црне Горе, а посебно становнике сјеверног дијела Црне Горе. О томе није потребно трошити ријечи, јер, стање које смо затекли, како у МКИ, тако и у свим осталим министарствима је драматично. Причати о екологији на овај начин је, у најмању руку, шаљиво, јер је базирано на произвољним закључцима и нереалном сагледавању ситуације. Истицати важност једног скијалишта, потенцирати могуће загађење Таре, у поређењу са шансом да се Општина Мојковац, а практично и читави сјеверни дио Црне Горе покрене из стања тоталне економске девастације, води само у 2 правца: или се ради о потпуном изостанку перцепције реалности, незапослености, економске похаре, исељавања сјевера Црне Горе.., или се, пак, ради о заштити интереса којекаквих инвеститора који стоје у позадини.

Као што је познато, на свим меридијанима екологија и индустрија иду једно уз друго, наравно, уз поштовање прописаних еколошких стандарда. Тара Рисорсис, као и инвестициони фонд из Швајцарске, који финансира овај пројекат, је реномирана компанија из области рударства. МКИ је озбиљно, за разлику од површних појединачних анализа, сагледало све везано за овај пројекат, и донијели закључак да су, његовом реализацијом, створене велике шансе за економски препород Мојковца, наравно, уз поштовање највиших еколошких стандарда.

Бенефити:
– Планирана инвестиција у изградњу рудника 150 Милиона евра
– Рекултивација терена након 20 година 7 – 12 Милиона евра (почиње у првом кварталу експлоатације)
– 700 запослених у фази изградње (прве 3 године)
– 450 стално запослених у фази експлоатације (15 – 18 година)
– 200 индиректно запослених
– 1.2 – 1.5 % увећања ГДП
– Годишња производња 2 милиона тона
– Годишња концесиона накнада 3.5 милиона евра (70% накнаде иде општини Мојковац)
– Годишњи порез на добит 3.5 милиона евра
– Годишњи порез на зараде 5 – 6 милиона евра
– Инвестиција у складиштене објекте 1 милион евра
– Инвестиција у едукативно-тренажни центар 800 хиљада евра
– Стипендирање на годишњем нивоу 150 хиљада евра
– Годишње донације локалној заједници 200 хиљада евра

Пошто се господин Рабреновић, као и један дио јавности позива на потенцијалне еколошке проблем и пројекат назива РУДНИКОМ СМРТИ, наш савјет је да се мало боље упозна са овим пројектом, те да никако своје закључке не базира на полуинформацијама и непровјереним чињеницама. У прилог томе ћемо навести још један изиузетан, и то еколошки бенефит.

Наиме, прецизне анализе су утврдиле да се због тога што није извршена санација старог рудника Брсково, један дио тешких метала, у облику сулафтних једињења, кроз потоке који протичу тим тереном слива директно у Тару за што постоје и физички докази и анализе воде које су рађене у последњих двије године.
Будући инвеститор би као приоритетну активност у оквиру припремних радова извршио преусмјеравање ових водених токова или би понудио општини да инсталира постројење за прераду воде из ових токова и на тај начин отклонио тренутни еколошки проблем.

Становници Мојковца морају бити јасно упознати са бенефитима, уз наглашеност да сви прописани еколошки стандарди морају бити испоштовани (да забринутом господину само поменемо обавезну, захтијевану рекултивацију као и специјални фокус на ријеку Тару, која је наше национално благо). Стога смо мишљења да на ову тему организујемо, у сваком тренутку, јавну расправу, на којој би се становници Мојковца упознали са свим странама овог пројекта.

Па, на основу свих тих чињеница, могли би, као предлог, орагнизовати и референдум о томе да ли им или не треба овај рудник, да ли им треба економски опоравак, или, да даље наставе “да уживају плодове еколошке и економске политике” чији је један од репрезената господин Рабреновић. МКИ има јасан став да је ово велики потенцијал за нагли економски развој Мојковца и практично читавог сјевера Црне Горе, који вапи за озбиљном инвестицијом, у које, свакако, не треба убројити скијалишта, хотеле… инвеститора, углавном, сумњивог поријекла.

Пројекат је потпуно транспарентан, свакако подложан конструктивној критици, и базиран на озбиљној студији. Циљ МКИ је да се јавности предоче бенефити, а, онда нека локална заједница одлучи. Избор је између озбиљног пројекта, који омогућава снажан економски развој, уз поштовање највиших еколошких стандарда, и произвољне приче о угрожености екологије, иза чега, можда стоје неки други интереси.

Прочитајте још:

Ераковић „твитује“ о антифашизму, а „промотер“ фашизма – кандидат за одборника ДПС-а у Никшићу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Перуновић: Нови рудник значи и бољи живот за грађане Мојковца; иза приче о екологији крију се нечији интереси

  1. Jednake sanse za sve, Rabrenovic da iznese uverljive dokaze i predstavi ih onako kako je to uradio gospodin Perunovic, pa na vagu, ko prevagne. Dosta je vise palamudjenja!!!

  2. MARKO..je casni i posteni momak.ne znam sta cete uraditi sa rudnikom,aliVELIKI POZDRAV ZA MARKA,od njegovih pravih i iskrenih prijatelja sa basketa;pozdravljaju te KUMOVI,a ti ces MARKO znati ko su.brate nas pomozi da ovaj opljackani narod pocne konacno da zivi.ZIVIO BRATE NAS POZDRAV!!!

    7
    1
  3. Naravno. Otvara, da narod radi. Oće da nas drže u gladi ili da, se prvo utule bjelosvecki nesoji. OTVARAJ. Što smo siromašni ji to će Rajnke više da vršlja.

    8
    2
  4. Braco i Sestre ne kopajte grobove svojih dedova. Ovaj obracun je smesan. Skoncentrisite se da imate cistu vodu jer je gotovo da ostatak evrope nema. To su profitabilne industrije i danas i sutra.Male
    investicije a dobar profit. Ekoloski turizam i da Vas
    Bog blagoslovi!

    4
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *