ИН4С

ИН4С портал

Перовић: Црна Гора прогони 20 свештеника СПЦ

1 min read
Ректор Цетињске богословије Гојко Перовић казао је да за око 20 свештених лица овдашња администрација не одобрава боравак у Црној Гори, нити уважава њихове уредне пријаве.
Otac Gojko Perović

Отац Гојко Перовић

Ректор Цетињске богословије Гојко Перовић казао је да за око 20 свештених лица овдашња администрација не одобрава боравак у Црној Гори, нити уважава њихове уредне пријаве.

Перовић објашњава да је на неким мјестима администрација флексибилнија и уважава стање на терену, па не прави проблем, а негдје опет трпе јак притисак надлежних служби Министарства унутрашњих послова.

Тражи се напуштање радног мјеста, уласци и изласци преко границе и константна пријетња да им се неће дозволити следећи улазак. Молимо се Богу да се тај проблем превазиђе, навео је Перовић.

Додаје да не постоји ниједан правни, законски разлог да се ово ради.

Претходни министар унутрашњих послова Горан Даниловић је издао један акт по том питању, у ком децидно наводи да не постоји ниједан разлог да се од православног свештенства тражи оваква врста пријављивања или условљавања. Ипак, из неког разлога, одређене структуре МУП-а Црне Горе буквално врше прогон свештеника. Зашто кажем „прогон? Зато што ова држава не уважава чињеницу да су ти људи запослени, ангажовани у Митрополији црногорско-приморској, него им дају одговор како „њихова фирма није регистрована“, упозорава Перовић у изјави за „Дан“.

Истиче да по ко зна који пут тврди да не постоји ниједан једини правни разлог да се Митрополија региструје, а самим тим не постоји ни разлог да се та и таква „регистрација“ поставља као услов пријема ових људи и добијање боравишне дозволе.

То што су се Римокатоличка црква и Исламска заједница регистровале у последњих пар година (а није им то раније падало на памет) и то што држава са овим вјерским заједницама има потписане уговоре о сарадњи, а са Православном црквом нема, е то није ствар права ни закона, него тренутних политичких процјена, оцијенио је ректор Цетињске богословије.

Перовић упозорава да инсистирање на „регистрацији“, које је извор проблема са боравишним дозволама, колико прави проблем Цркви, још више прави проблем овој држави, јер нарушава поредак права и принципа, а уводи у јавни живот самовољу појединаца.

Према његовим ријечима, тренутно имају преко 200 лица у мантији која врше Божју службу пред олтарима и иконостасима наших православних светиња.

-Богу хвала, број свештених лица, монаха и монахиња у цијелој Црној Гори је велики. Као и увијек у историји Цркве, свештена и монашка лица нијесу само представници домицилног становништва, нити су сви држављани Црне Горе, него имамо један број свештенослужитеља из Русије, БиХ, Хрватске, Србије, Македоније…итд, казао је Перовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

5 thoughts on “Перовић: Црна Гора прогони 20 свештеника СПЦ

  1. Ako su sve crkve registrovane i imaju ugovore sa državom zašto je to problem samo za Mitropoliju? Zašto mitropolija da ima privilegovan status?

  2. Истиче да по ко зна који пут тврди да не постоји ниједан једини правни разлог да се Митрополија региструје, а самим тим не постоји ни разлог да се та и таква „регистрација“ поставља као услов пријема ових људи и добијање боравишне дозволе.

    Traze unuci da se djed digne iz groba i prepise mu imanje, jer otac nece da ga proda,a On nece da radi.To je ova drzav koja se zove Montengro!

  3. Све ће ово ријешити Бечић и дружина сатријеше се око овога питања.Без сјекиранције.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *