Ово су нова правила за градски превоз у Београду
1 min read
Фото: ЕПА/Андреј Цукић
На улицама престонице од петка, када стартује градски превоз за запослене, саобраћаће 1.100 возила. Места ће бити строго нумерисана, а у аутобусе ће моћи да се улази само са заштитном опремом. Путници ће моћи да се превозе као што је раније најављено, уз персонализовану месечну легитимацију, или уз куповину једнодневне, тродневне или петодневне карте. Вожња уз неперсонализовану картицу на допуну појединачних вожњи засад није могућа.
Грађани који не поседују месечну карту неће моћи да користе неперсонализоване картице које се допуњавају за вожњу у трајању од 90 минута по цени од 89 динара. Они ће морати да се одлуче за куповину дневне карте, која за прву и другу зону стаје 250 динара.
А, у редовним околностима, кад грађани користе картицу на допуну и до посла стижу за 90 минута, одлазак и повратак коштају 178 динара.
Вожња у било ком аутобусу за три дана стаје 700 динара, а петодневна карта 1.000 динара.
– Путници који се определе за једнодневну, тродневну или петодневну карту, обавезни су да приликом уласка у возило уз валидацију покажу и радни налог за текући дан, који издаје послодавац – објашњава Јовица Васиљевић, градски секретар за јавни превоз. Запослени свој статус доказују персонализованом картицом са уплаћеном картом за текући месец и у том случају не морају да имају оверен радни налог.
У почетку, од 8. маја, градски превоз ће моћи да користе само запослени, што је у складу са фазним повратком превоза у Београду. Путници ће у возило улазити само на предња врата, док ће излаз бити на вратима обележним за излаз.
– Места за седење и стајање биће видно обележена и у сваком возилу ће се знати максимални дозвољени број путника – истакао је Васиљевић. – Редар превозника ће водити рачуна да ли путници улазе правилно носећи заштитне рукавице и маске, а обављаће и проверу валидације картица за запослене.
Зашто само за запослене?У реду је то око размака и броја путника али шта значи ово фашистичко раслојавање становништва? Посебно сад кад су многи остали без посла не својом кривицом а као порески обвезници финансирају ГСП.