ИН4С

ИН4С портал

СКАНДАЛ – Ослобађајућа пресуда за пљачку поште и убиство Мрдака: „Због овакве оптужнице суд доведен пред свршен чин“

1 min read

Љубиша Мрдак

Сви оптужени за убиство Љубише Мрдака и пљачку поште у Никшићу ослобођени су оптужби.

Пресуду је изрекао судија Вељко Радовановић. Судија је навео да је суд доведен пред свршен чин и да је због овакве оптужнице морао суд да преузме улогу истражног органа.

Због тога се судило Митру Кнежевићу, Стојану Албијанићу, Немањи Миљковићу, Петру Золаку, Срђану Свјетлановићу, Давиду Бањцу и Стефану Регојевићу.

– На неки начин је судско вијеће стављено пред свршен чин јер је морало да суди на основу овакве оптужнице. Морао је суд да води истрагу. Саслушано је на више десетина свједока, прегледано је на десетине сати видео снимака…- указао је судија.

Код саизвршилаштва се мора недвосмислено одердити индивидуална радња оптуежних и њена повезаност са радњом других . Стоји чињеница да је суд имао могућност да утврди појединачну одговорност. Што је суд и покушао, преузимајући истражну улогу. Али ни један од свједока није могао да препозна оптужене. Суд је имао у виду све доказе поднесене од стране тужилаштва и наводе одбране. Суд сматра да се кривично правна одговорност није могла утврдити на јасан и недвосмислен начин – казао је између осталог судија у образложењу пресуде, наводећи пропусте тужилачке истраге која је, како суд сматра, довела до овакве оптужнице.

Став суда је да у појединим сегментима тврдње Вишег државног тужилаштва су остале на нивоу основа сумње а у неким на нивоу индиције или чак ни на томе.

Суд је, између осталог, навео да из материјала и доказа које је Више државно тужилаштво доставило није могао да недвосмислено и са сигурношћу да увтрди да су оптужбе тужилаштва тачне, пише ДАН.

Судија је више пута навео да се суд трудио да, и ако му то није дужност, због овакве оптужнице да спроводи истрагу на рочиштима за суђење. Такође, став суда је да ни на основу десетине свједока који су саслушани није утврђено да је неко од оптужених био на лицу мјеста извршења кривичног дјела, јер нико од свједока их није препознао.

Ни на десетине сати видео снимака који су изузети са бројних видео наздора нису доприњели овом поступку. Према образложењу пресуде, ни на једном снимку се са сигруношћу и недвосмислено не виде оптужени, нити се на некима од њих може видјети са сигурношћу предметно возило Нисан кашкаји бијеле боје.

Првостепена пресуда изречена је данас у Вишем суду у Подгорици.

Оптужени су били Митар Кнежевић из Никшића, Стојан Албијанић, Немања Миљковић, Петар Золак, Срђан Свјетлановић, Давид Бањац и Стефан Регојевић.

Државна тужитељка Радмила Гачевић била је предложила да суд оптужене осуди на казну затвора од по 30 година.

Наводи оптужнице:

Према наводима оптужнице, окривљени су по претходном договору и разрађеном плану уз пријетњу оружјем од покојног Љубише Мрдака, Драгише Дендића и Игора Ивановића отели новац намјењен за исплату пензија. Том приликом су украли 423.000 еура. Истрага је показала да је ова група са припремама оружане пљачке кренула 9. августа 2021. године. Тако је, како се наводи, оптужени Миљковић по унапријед утврђеном се са оптуженим Свјетлановићем изнајмио два стана у Никшићу у којима су се крили прије и након пљачке Поште.

-Из изнајмљеног стана у Улици Вука Караџића, оптужени су имали поглед на паркинг простор на којем се налазило возило за трансфер новца,,Волксwаген Транспортер” подгоричких табли – наводи се у оптужници.

Оптужени Албијанић је по налогу окривљеног Митра Кнежевића са још једном непознатом особом из Босне и Херцеговине, мимо граничног у Црну Гору довезао џип,,Nissan Qashqai” босанских табли, који је претходно непозната група украла у Дервенти и на њега ставила лажне таблице. Џип је преузео Кнежевић који га је крио до дана оружане пљачке.

У истом периоду, преко граничног прелаза Ситница, у Црну Гору су,,Цитроеном Цацтус” ушли су Петар Золак и Давид Бањац. Пошто су стгли до трајекта, ту их је чекао Стефан Регојевић. Свој тројици коначно одредиште био је Никшић, гдје је оптужени Золак у вечерњим сатима почео осматрање мјеста планиране пљачке као и трасу пута којом је након разбојништва требао да се да у бијег заједно са Немањом Миљковићем, Свјетлановићем и Бањцем.

Према унапријед утврђеном плану, 20. октобра 2022., око 9 сати, оптужени су у џипу кашкаи чекали раднике обезбјеђења. Када се комби намијењен превозу новца и драгоцјености примакао иза зграде поште, тада су наоружани нападачи искочили из џипа и хитро кренули ка задњим вратима возила. Увидјевши да је пљачка у питању, Мрдак је покушао да се супротстави, али тада су разбојници испалили неколико хитаца од који х је један погодио Мрдака у груди.

Осталу двојицу његових колега разбојници су кундацима изударали, испрскали бибер спрејем, пребацили новац у своје возило и муњевитом брзином побјегли. Убрзо након тога полицајци су у насељу Гребовице пронашли уништени џип који су користили починиоци. Како се наводи у отужници, разбојници су се потом упутили према манастиру Острог. Бањац је из,,цитроена кактус” којим је управљао Золак прешао у возило Стефана Регојевића који је га је одвео на локацију за скривање а Регојевић потом наставио пут према Будви, пише ДАН.

Истовремено, Свјетлановић се склонио у изнајмљени стан у Улици ИВ Црногорске бригаде гдје је уништио гардербу коју су носили оптужени у оружаној пљачки.

– Гардеробу је исјекао и бацио у канализацију, како би прикрио и уништио трагове и доказе које би истражитељи могли повезати са извршењем кривичног дјела а затим се дао у бјеклство – наводи се у оптужници.

Мрдак је преминуо од посљедица повреда грудног коша које су му разбојници нанијели из аутоматске пушке. Преминуо је у Клиничком центру Црне Горе.

Истражитељи који су радили на расвјетљавању овог злочина сумњају да су оптужени имали информацију да ће отићи са већим плијеном. У тренутку пљачке, према њиховим информацијама радници обезбјеђења требали су да имају миллион и 200 хиљада, али нијесу прикупили сав новац из банака и пошти који је био намијењен расподјели пензија.

Ускоро опширније…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “СКАНДАЛ – Ослобађајућа пресуда за пљачку поште и убиство Мрдака: „Због овакве оптужнице суд доведен пред свршен чин“

  1. PI OVE BRUKE OD CG TUZILASTVA I SUDSTVA KOJI RADE U SPREZI SA ADVOKATIMA…PITAM SE ZASTO OVI LJUDI, TUZIOCI I SUDIJE UOPSTE POSTOJE I ZASTO IH MI DEBELO PLACAMO…SLEDECE JE DA SE KRIMINALCIMA I UBICAMA NEDUZNOG COVJEKA ISPLATI ODSTETA,A MRDAKOVA PORODICA NEKA BESKRJNO PATI ZBOG NJEGOVOG GUBITKA I OVAKVE SRAMNE PRESUDE…OVO ZASLUZUJE VELIKI PROTEST…

    19
    2
  2. Ubili čovjeka i oslobodjeni?! Pa ne objasniše kako je to moguce? Ako je optiznica bila toliko loša treba optižiti tog tižioca tj tužiteljku. Nigdje objašnjenja zašto je sudija bionprimiran da ih oslobodi?!

    23
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *