ИН4С

ИН4С портал

Од данас нове мјере: У аутобусе са маскама и чистим рукама

1 min read
Од новог коронавируса до јуче поподне опоравило се скоро 90 одсто инфицираних, а нови случајеви нису забиљежени међу анализираних 294 узорака

Илустрација

Од новог коронавируса до јуче поподне опоравило се скоро 90 одсто инфицираних, а нови случајеви нису забиљежени међу анализираних 294 узорака.

Из Института за јавно здравље (ИЈЗ) саопштено је да је 25 тренутно обољелих, од којих је 10 из Улциња, шесторо из Подгорице, по троје из Бара и Гусиња и по једно из Херцег Новог и Бијелог Поља.

Коронавирус је од почетка епидемије потврђен код 324 особе, а девет пацијената је преминуло.

Од данас је могућ међуопштински превоз по регијама, унутрашњи поморски саобраћај, присуствовање вјерским обредима по дефинисаним условима, као и специјалистички прегледи у болницама.

Дезинфекција, маске, дистанца и у аутобусима

Према упутствима ИЈЗ достављеним “Вијестима”, на улазу у јавни превоз мора бити доступно адекватно средство за дезинфекцију руку, која је обавезна и приликом уласка и изласка.

Ношење заштитних маски, медицинских или платнених, такође је обавезно за возаче. И путници морају да носе медицинску или платнену маску или тканину која прекрива нос и уста.

“Ако имате било који од симптома упале дисајних органа (температура, кашаљ, отежано дисање и слично), не смије се улазити у превозно средство”, пише у упутству.

Ако се сумња да неко од запослених има симптоме ковида-19, одговорно лице је дужно да га удаљи са посла, са препоруком да се одмах јави кол-центру на број 1616.

У аутобусима је искључиво дозвољен превоз путника без стајања.
Препоруке ИЈЗ су да распоред сједења у аутобусу омогућава “оптималну физичку дистанцу између путника” и то тако да у једном реду сједишта сједе највише двије особе, на примјер на сједиштима до прозора, а на супротним странама возила.

С обзиром на то да су путници на излазу из аутобуске станице у обавези да дезинфикују руке, препорука ИЈЗ је да је дезинфекција руку прије уласка у возило пожељна.

Превозници су дужни да пребришу возачко мјесто и кабине препорученим средством за дезинфекцију, као и површине које се често додирују рукама – кваке на вратима, волан, радна плоча.

Предлаже се уградња паравана од тврдог неупијајућег провидног материјала (плексиглас или слично), која одваја возача од путника.
У упутству ИЈЗ пише да треба избјегавати физички контакт са путницима приликом издавања карте, примања или издавања пртљага.

“Ако возачи стављају пртљаг у пртљажни простор, потребно је да то учине с рукавицама које ће одмах након тога бацити или третирати средством за дезинфекцију”.

Отпад треба да се одлаже у кесе за смеће које се морају чврсто завезати прије одлагања у контејнер.

Јавни међуградски превоз засада је дозвољен у јужној регији између општина Бар, Будва, Херцег Нови, Котор, Тиват и Улцињ, као и Цетиње. У централном региону саобраћај је дозвољен између Подгорице, Цетиња, Даниловграда, Тузи, Никшића, Шавника и Плужина, а у сјеверном између Пљеваља, Жабљака, Бијелог Поља, Берана, Мојковца, Колашина, Плава, Рожаја, Андријевице, Петњице и Гусиња.

Сличне мјере и за поморски саобраћај

Према упутству ИЈЗ, приликом укрцаја на пловило мора бити доступно дезинфекционо средство. Ношење маски је такође обавезно, као и дезинфекција руку приликом уласка и изласка.

На пловило се не смије укрцати особа која има симптоме респираторне инфекције, а послодавац је дужан да удаљи са радног мјеста запосленог који има симптоме ковида-19 и упути га да се одмах јави на 1616.

Запослени су, такође, дужни да пребришу површине које се често додирују рукама, као и да одржавају хигијену кормиларског мјеста и кабине за путнике. ИЈЗ препоручује уградњу паравана која одваја особу која управља пловилом од путника, а треба избјегавати физички контакт приликом издавања путне карте, примања и издавања пртљага.

“Ако лица која управљају пловилом стављају пртљаг у пртљажни простор, потребно је да то учине с рукавицама које ће одмах након тога бацити или третирати средством за дезинфекцију. Отпад се одлаже у кесе за смеће које се морају чврсто завезати прије одлагања у јавне депое (контејнере) за одлагање отпада”, пише у упутству.

За дезинфекцију етанол, натријум хлорид…

Према препорукама Европског центра за превенцију и контролу болести, за дезинфекцију ковида-19 користе се активне материје етанол (70 одсто), натријум хипохлорит (0,05 до 0,5 одсто), глутаралдехид (2 одсто), изопропанол (50 одсто), бензалконијум хлорид (0,05 одсто) и натријум хлорид (0,23 одсто).

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *