ИН4С

ИН4С портал

Објављен извјештај са ког је скинута ознака тајности: За двије године преко 350 случајева насиља у школама

1 min read

Фото: Вијести

Током школске 2019/2020 године евидентиран је 191 случај насиља у основним школама и 97 у средњим.

Током 2020/2021 евидентирано 47 случајева насиља у основним школама и 21 случај насиља у средњим школама и то вршњачког насиља 35 случајева у основним школама, а у средњим 14.

То стоји у завршном извјештају о спровођењу Програма за сузбијања вршњачког насиља и вандализма са којег је јуче скинута ознака тајности, а Влада данас објавила.

У документу који је Влада објавила данас нема података који би морали бити означени степеном тајности интерно више од годину.

Напомиње се да је обавеза школа била да све случајеве насиља евидентирају у МЕИС апликацији.

“Школске 2019/2020. године евидентирано је 28 случаја вандализма у основним средњим школама, док су школске 2020/2021. године евидентирана само два случаја вандализма у основним школама. Подаци указују да је број евидентираних случајева значајно мањи узевши у обзир околност да се рад установа одвијао у контексту пандемије ковид-19”, стоји у завршном извјештају.

Према извјештају, спроведено је 91 одсто планираних активности (22), дјелимично проведено 4,5 одсто (1), а нереализована једна.

“Вршњачко насиље се најчешће описује као понављано насилно понашање према немоћнијем вршњаку. Чини га понављање бар два до три пута разних облика насиља, у краћем или дужем временском периоду, старијег дјетета над млађим, више дјеце над једним или јачег дјетета над слабијим”, стоји у извјештају.

У циљу превенције у односу на вршњачко, и насиље уопште, препоручује се у извјештају, као и на вандализам у образовно-васпитним установама у наредном периоду је потребно наставити праћење ових појава у сардњи са образовно-васпитним установама, Заводом за школство, Управом полиције, центрима за социјални рад и локалном заједноцом.

“Потребно је управе образовно-васпитних установа информисати о обавези благовременог евидентирања података у МЕИС, примјени упутства „Подјела одговорности и поступање у циљу превенције у случајевима појаве насиља“, сарадњи са центрима за социјални рад, одржавњу часова одјељењске заједнице на предложене теме. Такође, неопходно је унаприједити МЕИС, реализовати одговарајуће обуке запослених у образовно-васпитним установама, промовисати бесплатну телефонску линију, унаприједити техничку и физичку заштиту објеката образовно-васпитних установа, као и израду планова заштите, подстаћи сарадњу са Управом полиције и локалним заједницама, као и канцеларијама УНИЦЕФ-а и УНОДЦ-а”, пише у извјештају.

Предложено је и спровођење анализе из МЕИС базе и осмишљавање препорука, развијање система извјештавања из МЕИС базе који се односе на превенцију, те одабир приоритетних школа за интервенцију и јачање кроз обуке, праћење, цоацхинг, мониторинг, анимацију и партиципацију ученика, уз тимски однос, управе, запослених, Завода за школство, центара за социјални рад.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *