IN4S

IN4S portal

Obama izmislio kosovski referendum

1 min read

Barack-Obama-EU-January-2012

Američki predsjednik Barak Obama pokazao je teško nepoznavanje situacije na Balkanu, navodeći da se „Kosovo otcijepilo na osnovu referenduma“, što predstavlja žalosno izvrtanje istorijskih činjenica i veliki diplomatski gaf.

Obama je, u govoru u Briselu, žestoko obmanuo javnost, navodeći kako je na Kosovu održan referendum o nezavisnosti.

Američki predsjednik je u pokušaju da optuži Rusiju za izvrtanje činjenica oko krimske krize, naveo da je Kosovo „napustilo Srbiju“ poslije referenduma organizovanog u okvirima međunarodnog prava i u saradnji sa Ujedinjenim nacijama i susjedima.

„NATO je intervenisao na Kosovu tek nakon četiri godine zlostavljanja tamošnjeg stanovništva, a Kosovo se otcijepilo na osnovu referenduma, koji je održan u fer i demokratskim uslovima“, rekao je Obama.

Obrad Kesić, šef Predstavništva Republike Srpske u SAD, smatra da se ovakva izjava može tumačiti na više načina.

Obama je pokazao da nije upoznat sa situacijom na Kosovu i na koji način je proglašena njegova nezavisnost, odnosno da se sve to dogodilo za vrijeme demokratske vlasti u Beogradu koja je uživala veliku podršku i Evrope i Amerike“, kazao je Kesić.

Analitičar Instituta Kejto u Vašingtonu Ted Gejlen Karpenter rekao je da Obamina izjava predstavlja žalosno izvrtanje istorije.

Ta izjava predstavlja žalosno izvrtanje istorije, posebno kada se ima u vidu da su prvobitnu teritorijalnu amputaciju Kosova od Srbije 1999. godine sprovele SAD i njihovi saveznici u NATO, uz klimavu fasadu međunarodnog odobrenja poslije samih događaja“, naveo je on.

Britanski stručnjak za Balkan Džejms Ker-Lindzi kazao je da je Obama dao „nevjerovatnu i pogrešnu izjavu“ kad je rekao da se Kosovo odvojilo od Srbije poslije organizovanja referenduma u saradnji sa UN.

Kosovo je proglasilo takozvanu nezavisnost 17. februara 2008. godine, pošto je parlament u Prištini usvojio Deklaraciju o nezavisnosti.

Ker-Lindzi  smatra da je najbolje rješenje da Obama prizna grešku.

Obama je dao zaista neverovatnu izjavu. Pojedinac bi mogao da pretpostavi da je riječ o grešci koju je načinio neko iz njegovog tima za pisanje govora. Međutim, stvarno je riječ o nevjerovatnoj omašci, imajući u vidu da je to jedan od ključnih argumenata kojim se ne opravdava ponašanje Rusije na Krimu“, rekao je on.

Obamina izjava samo je nastavak „dobrog poznavanja“ situacije na terenu, koju je demonstrirao i jedan od njegovih prethodnika Bil Klinton kada se na skupu u Budvi zahvalio zemlji domaćinu – Makedoniji.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Obama izmislio kosovski referendum

  1. Šta reći? Tele, neopevano! Ne može on da prizna da je napravio grešku. da je pametan, ne bi ga stavili tu gde jeste!

  2. za prosječnog amerikanca pokazati na globusu Evropu je misija ravna podvigu. pokazati Francusku, Španiju ili Luksemburg znaju samo “experti“ za evropska pitanja…..stoga nečudi Obamino poznavanje događanja na Kosovu i Metohiji….al zar njegovi savjetnici ne znaju elementarne stvari ???

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *