Београд мора да одлучи да ли жели да прихвати стандард транспарентности и владавине права Европске уније или жели да се приклони олигархијском недемократском и неслободном моделу Путинове Русије, изјавио је бивши амерички дипломата Томас Kантримен за Глас Америке.
Kантримен, који је данас високопозиционирани члан невладиног Уружења за контролу наоружања, оцијенио је да те две ствари не иду заједно.
“Србија не може да очекује да ужива привилегије и одговорности на нивоу чланства у Европској унији, када су њена владавина закона и транспарентност на нивоу Русије и Kине”, упозорио је.
Подсјећајући да је Србија држава у процесу преговора за чланство у Европској унији која гаји блиске односе са Русијом, ВОА наводи да то показују недавни одлазак предсједника Србије Александра Вучића на састанак са Владимиром Путином у Сочи, куповина руског оружја, као и све чешће посјете високих руских званичника, попут министра одбране Сергеја Шојгуа или шефа дипломатије Сергеја Лаврова Београду.
“Имало би смисла да Србија, као држава без аспирација за чланство у ЕУ, настави навигацију стазом која држи Вашингтон, Брисел и Москву што је могуће више на својој страни… Али сасвим је друго питање ако је ријеч о аспирацијама Србије да постане чланица ЕУ”, оцијенио је Kантимен, преноси Интермагазин.
Џенифер Браш, бивша отправница послова у амбасади САД у Београду, указала је да, како се изразила, изгледа као да српско руководство има у свом ДНK уклесано да може да сједи на више столица.
„Руски мит преувеличан“
“Али Србија се игра са ватром, ако мисли да је паметнија од Москве, Брисела и Вашингтона заједно. Србија није Југославија, а Александар Вучић није маршал Тито”, рекла је.
Браш је указала да грађани Србије предуго чекају на бољу будућност и да их – играње са столицама, како се изразила, неће тамо довести.
“Руски мит је преувеличан и сада се користи за продужење косовске агоније. У веома романтичној визији српско-турског рата, само у бици из 1810. код Варварина, руске снаге су се заправо бориле раме уз раме са српским”, истакла је Браш.
Она је додала да је историја из Другог свјетског рата још гора.
“Партизани су се борили са савезницима до ослобођења Београда, док ми је сама Јованка Броз причала да су Руси помагали претежно издалека. Умјесто тога Црвена армија је вршила злодјела која су навела југословенског амбасадора да апелује на Стаљина да совјетски војници престану да силују партизанке”, рекла је Џенифер Браш, преноси Интермагазин.
Из ближе заједничке прошлости двије државе она је подсјетила на Јужни ток, пројекат напуштен 2014. године који је државама ЕУ требало да обезбиједи снабдијевање гасом из Русије. Дио гасовода требало је да буде изграђен на територији Србије што је утаначено гасним споразумом двије државе, чији је дио била и продаја Нафтне индустрије Србије руском државном предузећу Гаспормњефт.
Kонтролни пакет акција руска страна је платила 400 милиона евра уз обавезу инвестиција од 500 милиона евра. Посао је закључен без тендера, директном нагодбом, а дио стручне јавности га је означио као продају државног богатства у бесцење.
Апел „драгим српским пријатељима“
“Ове ужасне историјске чињенице чине још тужнијом ријешеност предсједника Вучића да их понови и дозволи Србији да падне у руке корумпиране руске стране чији је крајњи циљ глобална диктаторска клептократија”, подвукла је Браш.
На крају разговора за ВОА Браш је апеоловала на “драге српске пријатеље”.
“Ваша будућност је у демократској ЕУ, која је предана идеји да побољша живот свих Срба, а не само такозване елите која зарађује новац од руских олигарха. Сарадња са ЕУ је тежа и захтијева реформе, али судбина Србије је у Европи, не у Централној Азији”, рекла је Браш.
У октобру 2019. Србија је у Москви потписала Споразум о слободној трговини са земљама Евроазијске економске уније (ЕАЕУ). Осим Русије њене чланице су Kазахстан, Бјелорусија, Јерменија и Kиргистан са укупним БДП-ом од 1,9 трилиона америчких долара и тржиштем од 183,8 милиона људи.Русија која је држава предводница Евроазијског савеза налази се под санкцијама ЕУ и САД које су јој уведене због руске анексије Kрима 2014. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zasto dajete prostor ocakvim probisvetovima!Ona prdi o ratu i rusina a Amerika nas je bombardovala 1945g.kada su se nemci vec povukli oa onda 1999 g.iz cista mira.Oni demokratiju,slabim zemjlama ispirucuju iz bombardera, priselo im da bog da!
Ментори ових милогораца ипак још увек држе примат у измишљању исорије… хахахахахаха, партизани са ,,савезницима“ ослобађали Београд, а Руси гу*или партизанке! Па ово је лудило!
Геноцидни, холокаустични, дегенерисани Јенкији, неједите го*на више! Оставите нас више на миру, ово је наша држава и српске земље и ми ћемо уређивати наше, како ми хоћемо, а не ви смрадови! Марш у пи*ка лепу материну!
Partizanke sra su trazile to su i dobile. Mada mislim da su one lagale.
Dirnula me jutros ova Dzenifer koja je po svemu bivsa,i Kantrimen koji je izduvan po istom.
Dakle jadne partizanke,nisu ih samo chetnici zadrigli i masno pijani gu*zli kad ih se dograbe posle drugova komesara ,nego i ruski vojnici.Oo ooo sirote one ,“prije cemo mi umrijeti nego svoje pi*ke dat“.I to kroz suze svjedocila Joka Broz ciju je nevinost bez zastite uzeo licno neki Djoko,pa je predao verhu centralnog komiteta kpj ,dok je dosao tito na red stigli Rusi.Van toga sto nije uspela Jeni da zadrzi svojim politickim ugledom Britaniju u eu ,sad bi da kod rezultata Rusija–EU. 5:0 uvela Srbiju da sa Av kao napadacem izjednaci u produznom vremenu 90+3 minuta.U principu ,sto se toliko brine Jeni end Kantri gde Srbin trosi lovu,gde se kocka,sta pije,koga hebe,sas koga se shvalera,dje se provodi i sta psuje i koga.Sta vas bre boli qurac vise za Srbina ,skinite se bre vise…
Zapad neka pusi ….rusija je svetinja.
mnogo je ova jenkijevka pametna u P>M> ona pobila sve Indijance i sad oce da pametuje Srbima koji su najstariji narod u europi…
Dzeni, honey, don’t call me again
Let me live my life, plesae don ‘t help me
Naši prijatelji sa Zapada, rekao bi veleizdajnik Aleksandar Vučić, koji im hrli u zagrljaj… Stokholmski sindrom ili veleizdaja, ili oboje zajedno… Pravi državnik i srpski patriota bi se okrenuo Rusiji i Kini, ali pošto to Vučić nije, Srbija će, nažalost, postati (neformalna) članica zloglasnog NATO-a i trećeligaš (zonaš) u Evropskoj ligi tj. Evropskoj uniji… Ovakvi „marketinški“ proglasi se smišljeno plasiraju, kako bi Vučić imao alibi za izdaju Kosova i okretanje Srbije Zapadu…
A kad si ti postao tako pametan a ne vidiš dalje od nosa
Evo neka pokažu demokratiju na pitanju Zakona o slobodi vjeroisovjesti. Njihov Ustav se nije mijenjao od 19. vijeka i jasno definiše pitanja svojine. Tačno da se ne bavi pitanjem komunističke otimačine crkvenih objekata u CG na početku 21. vijeka, ali komparacija kako SAD gledaju na ovo čudo što nas zadesi bi nam dobrodošla da pojasni što se dešava kod nas. Ovoliki narod na ulicama koji se moli Bogu i spašava hrišćanstvo u globalnom smislu , inače davno zaboravljeno na njihovom Zapad, mora da nije sav svoj, po njihovim aršinima. Dajte Ameri ne lupetajte nam više ovakve story. Đede mi je ostavio kosti kod vas, pa bar meni i sličnima ne solite pamet. Poznato je da jedete svoju , akamoli tuđu djecu.
KOTORNEWSBROTHERS@, „narod koji se moli bogu i spašava HRIŠĆANSTVO u globalnom smislu, inače DAVNO ZABORAVLJENO NA NJIHOVOM ZAPADU“… Kako očekivati pomoć po ovom pitanju od onih koji su odavno antihrišćani, bezbožnici… Pozdrav!