Њемачка признала: Посматрачи ОЕБС су наши шпијуни
1 min read
Њемачке шпијуне испратио је привремени предсједник Украјине, а у Берлину их је дочекала министарка одбране.
Четворица њемачких официра из мисије ОЕБС, који су били заточени у источној Украјини, заправо су њемачки обавјештајци – припадници војне секције под директном управом контраобавјештајне службе Бундесвера, објавио је београдски лист „Политика“.
Ријеч је о Центру за верификацију података о наоружању (страних сила) у Гелзенкирхену, а високи чин команданта њемачке четворке, пуковника Аксела Шнајдера, указује на важност задатка. Виши чин од пуковника у тој секцији има само комамандант секције – бригадни генерал Јирген Бајер, пише „Политика“, позивајући се на информације које је добила од извора у парламентарном одбору за надзор рада обавјештајних и војнообавјештајних служби у Берлину.
Лист наводи да је под притиском јавности њемачки министар одбране Урсула фон дер Лајен најавила истрагу о разлозима и детаљима учешћа њемачких војних обавјештајаца у мисији ОЕБС у источној Украјини. Утицајни одборници Бундестага, из редова владајућих странака и опозиције, ту мисију су оквалификовали као шпијунажу по налогу НАТО-а.
То је први резултат широке јавне расправе у Њемачкој, коју је у недељу подстакао Петер Гаувајлер, потпредсједник Хришћанско-социјалне уније, сестринске странке Демохришћанске уније Ангеле Меркел. Он је послије пуштања на слободу седам посматрача ОЕБС, које су проруски демонстранти у Славјанску држали као таоце, а затим пустили, поставио питање о томе „шта су НАТО официри у цивилу тражили у Украјини“.
Гаувајлер је затражио да одговорни у њемачкој Влади преузму одговорност за учешће њемачких војника у, како је навео, сумњивој мисији. Фон дер Лајенова, која је у суботу лично дочекала њемачке официре и похвалила их, дан касније је на њемачкој телевизији индиректно признала да чланови мисије нису били посматрачи ОЕБС-а „у ужем смислу“.
Њемачки медији сагласни су да предстоји широка расправа о шпијунажи Запада под плаштом међународне организације. У том контексту у њемачкој штампи се постављају питања ко је именовао четворицу официра и ко им је одредио задатке, као и зашто су чланови мисије на терену прикривали да су војни посматрачи, јер затечени су у цивилу, пише „Политика“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

