Неоосманизам и ердоганизам у “Пустом Турском”: Миша Ђурковић на промоцији књиге Дарка Танасковића

Миша Ђурковић
„Ово је један врло вредан документ. Институт за европске студије учествује интезивно у праћењу присуства Турске на Балкану. Цела ова прича око неоосманизма, коју професор Танасковић са правом назива ердоганизам, као одређен облик личне власти, представља у ширим оквирима практичан, али и теоријски изазов за праћење, односно шта се са тим моделом дешава. Професор Тансковић је прво предавање о неоосманизму одржао на Институту 2010. године, када је најављен повратак Турске у овај регион“, овим је ријечима др Миша Ђурковић, директор овог значајног института говорио о књизи, односно зборнику професора доктора Дарка Танасковића „Пусто турско“.
Професор Ђурковић је нагласио значај праћена догађаја и сабирање публикација ове врсте на једно мјесто: „ Ово је синтеза онога што је аутор говорио протеклих 10 година, али и вредан документ о томе како се Ердоганов аполитика мењала. Укратко, та политика је доживела неколико прелома од 2010. Демонстрацијама на Таксим скверу 2013. у Турској се десило нешто што је до тада било незамисливо: гуленисти заједно са до јуче омраженим кемалистима излазе на улицу и демонстрирају против Ердоганове власти. Као хроничар тих дешавања професор Танасковић прати те промене, као и још веће обрте који су се десили у спољној политици.“
Миша Ђурковић чита дио предговора, као оно што у зборнику „Пусто турско“ може да заинтересује читаоца:
„Највећи проблем у односим са Турском је непрестани покушај да се и нама прода нарација о Османском царству и „мултикултуралном милет систему“ као периоду мира, суживота, наводно беневолентне империје, коју су тек западни конструктори национализма подрили и вратили несигурност, сукобе и страдања на Балкан. На сваку овакву иницијативу хришћански балкнаски народи јасно одговарају да је тај период за нас био период окупације и да смо се у балканским ратовима коначно решили ове окупације, надамо се заувек. Данак у крви, јаничарство, узурпација жена и деце, експолатација, натицање на колац, сеча кнезова, нимало нису модели на којима бисмо волели да градимо будућност.“
Он истиче у свом предговору и оно што нас повезује, а оцјењује да ова књига показује колико је битно пратити дешавања у Турској, која је важан чинилац на Балкану, и оцјењује је као изузетно научно штиво за праћење односа и њихову пројекцију на будућност. На крају промоције која је испраћена у емисији Српски свијет, професор Миша Ђурковић је и одговорио на питање односа Турске и Приштине, и указао још једном на промјенљивост политике ове азијско – европске земље.
Цијелу промоцију можете погледати на јутјуб каналу Националне ИН4С телевизије, која је испратила овај догађај, уз разговор у студију са сарадником на Институту за европксе студије Србољубом Пеовићем.
Прочитајте још:
(ВИДЕО) Степинац био животиња, какав светац: Јован Пејин у „Српском свијету“

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Просто не схватање ситуације је заиста страшно. Зовите госп. проф. др. Мирољуба Јевтића. Стално понављање исте мантре, да се ради о неоосманизму, јесте истина, али суштински се ради од радикализацији исламског верског фактора.