ИН4С

ИН4С портал

НАТО поново позвао Русију да напусти Крим

1 min read
НАТО није сагласан са неправедном и незаконитом припадношћу Крима Руској Федерацији и позива Москву да повуче своју војску са тог полуострва, изјавио је шеф војног комитета Алијансе Стјуарт Пич.
Krim

Крим

НАТО није сагласан са неправедном и незаконитом припадношћу Крима Руској Федерацији и позива Москву да повуче своју војску са тог полуострва, изјавио је шеф војног комитета Алијансе Стјуарт Пич.

„Алијанса се не слаже и неће се сложити се са незаконитом и неправедном анексијом Крима од стране Русије“, рекао је Пич, преноси Спутњик.

Осим тога, Пич је позвао Русију да ослободи украјинске морнаре ухапшене након инцидента у Азовском мору.

Крајем новембра прошле године бродови украјинске морнарице „Бердјанск“, „Никопољ“ и „Јани Капу“ су, нарушавајући чланове 19 и 21 Конвенције УН о морском праву, пресекли државну границу Русије.

Бродови су ушли у привремено затворене воде Русије и неколико сати изводили опасне маневре, не одговарајући на захтјеве руских бродова који су их пратили. Сва три брода су задржана и касније превезена до луке у Керчу.

Приведено је 24 украјинских војника, укључујући два агента Службе безбједности Украјине, који су се, према ријечима прес-службе Федералне службе безбједности (ФСБ), налазили на бродовима и координисали провокације.

Крим је постао дио Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према ријечима предсједника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.

Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “НАТО поново позвао Русију да напусти Крим

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *