ИН4С

ИН4С портал

Насљеђе неправде: Држава на прагу исплате милионских одштета због јаловог правосуђа

Годинама је ИН4С указивао на дубоку корумпираност и политичку инструментализацију црногорског правосуђа, чији је коријен, без дилеме, у деценијској владавини Мила Ђукановића и његове организоване криминалне групе. Та структура се дубоко инфилтрирала у све поре државне управе, а посебно у тужилаштво и судство – што је, у времену које слиједи након Ђукановићеве смјене, почело да производи катастрофалне посљедице по државни буџет и углед институција.

Свјеж примјер овакве девастације институционалног система је случај Пљевљака Душка Шарића, брата познатијег Дарка Шарића. Црна Гора би му, на основу судских одлука, могла исплатити скоро 16 милиона евра због незаконитог хапшења и вишегодишњег процеса у којем је, на крају, правоснажно ослобођен свих оптужби за прање новца. Шарић је у притвору провео три и по године, да би на крају био потпуно ослобођен, чиме је држава признала да је поступак био неоснован.

Душко Шарић; фото: Зорана Јефтић/Курир

Према информацијама које је „Дану“ потврдио Основни суд у Пљевљима, Шарићу је досуђено 82.000 еура због нематеријалне штете, док се за материјалну штету – која обухвата изгубљену добит и имовину заплијењену током истраге – води поступак у којем је првостепено утврђена обавеза државе да исплати преко 14,7 милиона еура. Ова пресуда још увијек није правоснажна, али указује на правни и институционални суноврат у којем се Црна Гора налазила током година кад су тужилаштво и судство служили политичким наредбодавцима, а не правди.

Случај Шарића није усамљен. Познати су и примјери породице Калић из Рожаја – Сафета, Мерсудина и Амине – којима је држава исплатила десетине хиљада еура због неоснованог притвора. Сличну судбину имали су и Будимир и Марина Крстовић, чије је хапшење због шверца скоро двије тоне кокаина помпезно најављено као велики успјех Владе. На крају, утврђено је да ни отац ни кћерка немају никакве везе са заплијењеним наркотицима.

Ови случајеви откривају дубоку рану коју Црна Гора вуче из периода владавине Ђукановића – вријеме у којем је правосуђе било злоупотријебљено као алат за демонстрацију политичке моћи, често без правне утемељености. Данас, годинама након пада тог режима, плаћају се милионске одштете, а буџет трпи посљедице због трагова старог система који није смио да суди по закону, већ по политичком диктату.

Док чекамо на обнову институција ИН4С ће истраживати ко је и како правду претворио у алатку прогонитеља, и како се из те исте правде сада исплаћују милиони.

Тужилаштво и судство у служби режима

Један од највећих проблема црногорског друштва у посљедње три деценије лежи у потпуној узурпацији правосудног система од стране Мила Ђукановића и њему блиских политичких структура са једним циљем, очување контроле над државом кроз привид владавине права.

Зоран Ћоћо Бећировић

Тужиоци су били најчешће политички инструменти, спремни да фабрикују или спроводе поступке без јасних доказа, по диктату извршне власти. Многе судије, притиснуте или лојалне систему, нису имале ни храбрости ни слободе да поступају по закону. Посљедица тога је евидентна.

Највећи проблем лежи у томе што нико од оних који су злоупотребљавали институције – ни тужиоци који су подизали неосноване или лоше припремљене оптужнице, ни судије које су доносиле скандалозне пресуде – до данас није одговарао. Нема механизма преиспитивања њихове одговорности, што шаље опасну поруку да се таква пракса може поновити.

Црна Гора, ако је демократска, мора коначно отворити питање реформе правосуђа – не само кроз кадровске промјене, већ кроз суштинску изградњу система отпорног на политички утицај. Док се то не деси, свака пресуда којом се држава обавезује да плати милионе због старих грешака биће подсјетник на вријеме када суд није служио правди, већ режиму.

Заниљива је пресуда којом су пребијени тјелохранитељ Зорана Ћоћа Бећировића и сами Ћоћо добили 10 мјесеци затвора . Дакле, не само да су задобили тјелесне повреде, него су добили још и затворску казну. Поставља се питање – каква онда казна треба да слиједи за већ криминализовану тужитељку и компромитованог судију који је из страха донио неправичну и неправедну пресуду?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Насљеђе неправде: Држава на прагу исплате милионских одштета због јаловог правосуђа

  1. Нису Шарићи уништавали "државу", знамо ко је каже:

    Шта мислите колико ће бити исплаћено Весни Меденици и њеном сину, Лазовићима, Катнићу, Вељовићу…?
    Има ли неког да вјерује да неће бити ослобођени?

  2. Pričajte što hoćete ali Šarići su jedina nada da se u Pljevlja investtira sobzirom da je i prošla i sadašnja vlast po pitanju toga grada isto sr.. e samo drugačije pakovanje. Pa i kompletnog Sjevera

  3. Pa ovim genijalcima ne treba sverc kokaina i ubistava i obojene revolucije boljeg biznisa od tuzbi SDT i tuzioca ne mogu imati. Ubijas svercujes betoniras unistavas drzavu i drzava ti jos isplati 15 meleona kao nagradu. Kod nas su tuzioci advokati sudije i policajci milioneri, pitanje je samo koliko procenata dobijaju od presuda, od kazne za parking do masina za mljevenje mesa svi imaju tarifu samo da se okrece.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *