Најмоћнији природни антибиотик: Нема тегобе коју лист жалфије не може да излијечи
1 min read
Жалфија у цвијету
Жалфија је једна од најздравијих биљака коју многи сматрају најбољим природним антибиотиком и антисептиком.
Латинско име жалфије, “Salvia officinaliс”, потиче од ријечи “салваре”, што значи спасити или излијечити, а у својим дјелима наводили су је сви антички писци који су се највише бавили темама из области медицине.
Римљани су је још прије 2.000 година веома цијенили и на разне начине употребљавали за лијечење.
Цијела биљка је врло ароматична и својственог мириса, а у Србији природно расте само у Сићевачкој клисури. Од жалфије се користи искључиво лист, а најљековитији се добија кад она почне цвјетати, а то је најчешће у мају.
У прошлости људи су чешће користили моћи биљака, па је жалфија била главни састојак у смјесама за балзамовање у гробницама фараона. У старој Грчкој је коришћена за лијечење крварења, грознице, камења у бубрегу, али и нередовну менструацију. У прошлости се садила у скоро свакој башти, а како се сматрало да лијечи скоро све болести, добила је статус свете биљке.
Иначе, она садржи етарска уља салвиол, пинен, цинеол, борнеол, камфор, затим танине, горке супстанце, протеине, скроб, калцијум оксалат, соли фосфорне киселине, соли калијума и калцијума.
Вековима уназад, жалфија се користила против промуклости, упале грла и ждрела, а чај се спремао за обољеле од туберкулозе.